Kilka dni temu media podały informację o śmierci 2 osób- właściciela domu oraz serwisanta na skutek wybuchu pompy ciepła. Narazie sprawa jest badana i nie wiadomo co było przyczyną wybuchu. Dlatego pytanie do osób, które znają się na pompach- w jakiej sytuacji może dojść do wybuchu podczas prac serwisowych?
Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie jestem ślepym zwolennikiem pompy ciepła, ale robienie "aferty" przez jeden wypadek moim zdaniem jest przesadą. Nie znamy okoliczności wypadków, a przyczyn może być mnóstwo od nieprowidłowego podłączenia, zwarcia instalacji, uszkodzenia samej pompy, uszkodzenia zewnętrznego lub po prostu awaria podzespołu, który doprowadził do wybuchu.
Chciałbym tylko przypomnieć ile w Polsce jest interwencji z powodu zatrucia lub pojawiania sie czadu (tlenku węgla). Z roku na rok coraz mniej ze względu na zmianę w sposobie ogrzewanie budynków, ale daję przykład z roku 2023.
"W Polsce od 1 października 2023 roku do 6 grudnia 2023 roku strażacy odnotowali 682 interwencje związane z tlenkiem węgla, w których 328 zostało poszkodowanych a 10 osób zmarło w wyniku zatrucia tym toksycznym gazem"
Natomiast jeżeli chodzi o ogrzewanie domów gazem
"Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w ostatnich latach średniorocznie doszło w Polsce do 24 katastrof budowlanych spowodowanych wybuchem gazu."
Statystyki nie kłamią i pompa ciepła jest jednym z najbezpieczeniejszcyh źródeł ogrzewania dla domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Zatrucia czadem w Polsce występują nadal. Wybuchy instalacji gazowej są też często spotykanie. Nawet w mojej rodziennej miejscowości jak wywaliło instalcje gazową to połowa domu zniknęła z powierzechni. Wybuchła pompa to zrobiło się głośno, bo to po prostu coś nowego i przeciwnicy tego typu urządzeń dostali paliwo do siania propagandy. Podobna sytuacja jest z samolotami. Podróż samolotem to najbezpieczniejszy środek transposrtu, lecz gdy zdarzy się wypadek to jest głośno bo dochodzi do ogromnej tragedii, ale żeby przydażyło się to akurat nam to trzeba mieć przeogormną ilość pecha.
-
Izobutan R600A i propan R290 są nietoksyczne w przeciwieństwie do syntetycznych, ale są czynnikami silne łatwopalnymi i cięższymi od powietrza, mają też akceptowalnie niską wartość ciśnienia skraplania. Były już stosowane na początku chłodnictwa i odkryto je po raz kolejny :)
-
Ja mam z kolei w tej sprawie taką zagwozdkę - dlaczego czynnikiem roboczym w pompach ciepła jest akurat gaz łatwopalny? Co sprawia że pomimo takiego właśnie ryzyka jest stosowany?
-
@Maras324: Wydaje mi się, że te gazy mają po prostu dobre właściwości termodynamiczne (jak parowanie w niskiej temperaturze) i mogą przekazać energię cieplną z małymi stratami. A druga kwestia to, że są one "przyjazne dla środowiska". Oraz pewnie są relatywnie tanie.
-
@Sebastian Łyźniak:w takim razie dlaczego nie można zastosować czegoś w rodzaju samochodowego płynu chłodniczego? On to w ogóle musi mieć niezwykle wysoką pojemność cieplną, no i dodatkowo nie stwarza zagrożenia wybuchem.
-
@Maras324:W chłodnicy samochodowej nie zależy nam na szybkiej reakcji termicznej a bardziej na jej bezwładności. Oczywiście super było by nas silnik przy rozruchu był ciepły, bo to wpływa pozytywnie wpływa z kolei na smarowanie silnika. Ale coś za coś. Czynnik chłodzący w samochodach ma jednak bardzo dużą rozpiętość pracy, od bardzo niskich temperatur do bardzo wysokich. No i płyn chłodniczy pracuje w bardzo wysokim ciśnieniu. To, jak i wiele jeszcze innych czynników cieplnych i chemicznych wpływa na to, że świetnie taki czynnik nadaje sie do samochodów i silników spalinowych a gorzej w układach wymiany ciepła jaką jest pompa ciepła czy też lodówka lub klimatyzacja. Gaz w szybko może przejść z jednego stanu skupienia w drugi co wykorzystywane jest w skraplaczu. W przypadku gazu wykorzystujmy jego właściwości w obu kierunkach. Zarówno schładzaniu jak i ogrzewaniu. W obu tych przypadkach jest to prawie ten sam układ działania, a jedynie my wykorzystujemy ta akcję układu jaka jest nam potrzebna.
-
@Sebastian Łyźniak: trafiłeś w sam sedno, chodzi tu przede wszystkim o "przyjazność dla środowiska". Stosunkowo nie dawno stosowany był freon, który okazał się bardzo szkodliwy dla środowiska, później były różnego rodzaju mieszanki gazów mniej lub bardziej szkodliwych. Na dzień dzisiejszy najbardziej przyjazne są dwutlenek węgla, amoniak i propan (niestety łatwopalny).
Płyn chłodniczy w aucie to zupełnie inna bajka, nie mająca nic wspólnego ze sprężarkami w pompach ciepła czy klimatyzatorach.
-
@Sławomir Lesiak:dziękuję za merytoryczne wyjaśnienie. Wydaje mi się natomiast dziwne, że poza freonami nie istnieje gaz który nie byłby łatwopalny i spełniałby wymagania do stosowania w pompach ciepła. Może tak się po prostu pechowo złożyło.
-
@Maras324: freony mają dopuszczenie do używania w środowisku. Po za tym trzeba pamiętać, że te gazy sa na pewno tańsze od innych jakie mogły by być zastosowane a mające te same właściwości. Czyli ekonomia. Sa oczywiście jeszcze inne, ale te jeszcze bardziej sa niebezpieczne. Zresztą pod ciśnieniem wiele gazów może stanowić niebezpieczeństwo.
-
-
-
Jak już wspomniał Sławomir w pompie ciepła znajduje się czynnik roboczy, którym najczęściej jest gaz łatwopalny, który podczas pracy pompy ciepła jest sprężany. Dla tego właśnie pompy ciepła powinny być poddawane regularnym przeglądom serwisowym, aby zapewnić bezpieczną pracę i użytkowanie pompy ciepła. Ze względu na specyfikę tego urządzenia od serwisantów wymagana jest kompleksowa wiedza na temat zasady działania takiego urządzenia, a przede wszystkim muszą oni posiadać świadomość jakie zagrożenia niosą za sobą prace serwisowe urządzenia w którym mamy do czynienia ze sprężonym gazem i prądem.
Niestety coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, że osoba która przeprowadza przegląd nie posiada wystarczających kwalifikacji i doświadczenia. Uważam, że krótkie szkolenie, które najczęściej jest podstawą do wykonywania takich przeglądów jest nie wystarczające. Najgorszy jednak jest brak świadomości i ignorancja zagrożenia podczas użytkowania, przeglądów i napraw taki urządzeń. Problem ten z resztą dotyczy nie tylko pomp ciepła, ale wielu obszarów, jak chociażby kotłów gazowych i elektrycznych, instalacji elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii itd.
Tak więc wprowadzając nowe technologie, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na podnoszenie kwalifikacji i uświadamiać że postęp niesie nie tylko pożytek i zyski, ale również różne niebezpieczeństwa zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.
-
Każdy kto choć trochę wie jak skonstruowana jest pompa ciepła, to wie że w wymienniku ciepła znajduje sie czynnik, najczęściej gazowy. Wybuch powstały przy obsłudze pompy ciepła może powstać tylko i wyłącznie przy nie umiejętnej wymianie czynnika lub lekceważeniu zasad bezpiecznego obchodzenia sie z gazami. Nie chce straszyć użytkowników pompo ciepła, ale taka sytuacja może się zdarzyć nie koniecznie tylko podczas serwisu ale przy innych sytuacjach również. Jak choć by awarii sytemu sprężania lub przy nieszczelnościach które mogą powstać w wyniku wad materiałowych lub uszkodzeń mechanicznych. Mamy wokół siebie coraz więcej nowości i wynalazków, ale i przy okazji generujemy potencjalne zagrożenia. W przypadku pompy ciepła mam dość duży zasobnik na sprężony gaz, a więc i siła potencjalnego wybuch tez będzie duża. Wystarczy iskra podczas upływu gazu i nieszczęście gotowe.
Warto też przy tej okazji zwrócić uwagę, że jak w przypadku fotowoltaiki jak pomp ciepła bardzo dużo jest na rynku przypadkowych instalatorów i przypadkowych firm. To tez moim zdaniem potencjalne zagrożenia.
-
@Sławomir Lesiak: @Tomasz Brzostowski dzięki za super odpowiedzi. Myślę, że zdecydowana większość użytkowników pomp ciepła nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Szkoda, że w mediach nie trąbią o tym :(
-
@Sebastian Łyźniak: Przecież 20% pojazdów jest zasilana LPG, prawie kazdy ma na chacie gaz i zapałki, a w gniazdkach prąd tylko czyha aby kogoś jeb... Opaczne rozumienie zagrożeń jest znacznie gorsze niz ono samo. I tylko by brakowało ażeby gazeciarze zaczęli tworzyć mity o morderczych pompach ciepła.
-
@robotiks: Masz rację, nie chodzi tu absolutnie o nagłaśnianie i publikowanie informacji o takich zagrożeniach. Zagrożeniem może być wszystko z czego korzystamy, za równo prąd, gaz jak i inne paliwa. Niebezpieczna może być nawet woda. Moim zdaniem chodzi tu bardziej o odpowiednie przeszkolenie osób, które zajmują się instalacją, serwisowaniem. przeglądami, pomiarami i naprawami sprzętu i instalacji, które są potencjalnie niebezpieczne. Być może celowe było by poszerzenie zakresu wymaganej wiedzy na egzaminach dla osób ubiegających się o wszelkiego rodzaju "uprawnienia", bo mam wrażenie że od tej strony stanęliśmy jakiś czas temu w miejscu.
-
-
Czytaj także:
Agregat do pompy ciepła
Witam, poszukuję agregatu zdolnego do uruchomienia pompy ciepła z w
Pompa ciepła
Mam pytanie odnośnie zbiornika CUW SOLITANK 200 do pompy ciep
Pompa ciepła
Dzień dobry, czy pompa ciepła działa w systemie C.O na grzejniki?&n
Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [porad
Na montaż pompy ciepła przeznaczonej na potrzeby centralnego ogrzew
Koszt pompy ciepła
Koszty zakupu pompy cieplnej mogą ulec zmianie w zależności od wiel
Zużycie prądu przez pompę ciepła. Przyklady i szacunkowe
Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w tym o
@Sebastian Łyźniak
Witaj,
w przypadku serwisowania pomp ciepła, źródeł ogrzewania czy klimatyzacji i wentylacji niezbędnym elementem jest używanie odpowiednich narzędzi oraz odpowiednia wiedza - czyli postępowanie zgodnie z instrukcją i zasadami wiedzy technicznej.
Nie znamy szczegółów wypadku - możliwe scenariusze to prace serwisowe na zamkniętym zaworze, wzrost ciśnienia, rozerwanie obudowy i towarzyszący temu wybuch.
@Sławomir Lesiak i @Tomasz Brzostowski zwracają słusznie uwagę na łatwopalny czynnik, którego wyciek w połączeniu np. z paleniem tytoniu również mógł doprowadzić do nieszczęścia.
Prokuratora i biegli prędzej czy później wyjaśnią sprawę. Ja osobiście nie podłączam się pod chór przesądzający o tym, że pompy ciepła to zło.