Mam dość nietypowy problem i potrzebuję argumentów, które przekonają mojego współlokatora zza ściany, że ciągle włączony wiatrak (taki stojący wentylator, co można kupić nawet w Biedronce) może być niebezpieczny. Wiatrak potrafi być włączony przez pół dnia i jednostajny dźwięk zza ściany potrafi mnie, lekko mówiąc, zdenerwować. Chciałem się poradzić czy przy tak długim ciągłym działaniu może dojść do zwarcia, przegrzania a w konsekwencji wywalenia korków czy nawet pożaru?
Odpowiedzi (15)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, oczywiście porozmawiałem i udało się dogadać. Okazało się, że to wcale nie był wiatrak a... suszarka do włosów. Podobno pomaga mu zasnąć, a mi wręcz przeciwnie. Póki co czekam na rozwój wydarzeń.
-
@carlos44: widmo dźwięku suszarki jest dosyć zbliżone do białego szumu który sporej części ludzi pomaga zasnąć, chociażby mnie kiedy byłem mały :). Ale oczywiście istnieją wyjątki.
Taka ciekawostka
-
@carlos44: Ciekawy sposób na zasypiani...
-
@carlos44: Co za gość, przecież zdecydowanie łatwiej zasnąć przy kompresorze (bezolejowym oczywiście). Zaproponuj :)
-
@robotiks:haha okej, zaproponuję :D :D
-
@robotiks: Ja bym zaproponował agregat prądotwórczy....Takie majestatyczne odgłosy Formuły 1 z zadumą o słonecznym Bahrajnie :)
-
@carlos44: Na youtubie jest pełno tego typu filmików z dźwiękami "usypiającymi". A zakup słuchawek może nawet by wyszedł taniej niż rachunek za wiecznie włączoną suszarkę :)
Usypiający dźwięk suszarki do włosów - szum suszarki 10 godzin! Na ca
-
-
@carlos44: Słowa same się nasuwają ;))
"Morza szum, ptaków śpiew
Złota plaża pośród drzew......Molo gdy zapadał zmierzch"
-
@carlos44: spotkałem się dokładnie z taką samą sytuacją, ostatecznie w telewizji puszczał sobie podobny dźwięk. Było ciszej…
-
-
Taki wiatrak nie stanowi zagrożenia dla instalacji. A ze współlokatorem trzeba może najpierw porozmawiać i przedstawić problem.
-
Może to kopalnia bitkoinów ;)
-
Jeśli instalacja elektryczna jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana nic złego się z nią nie stanie. Tu można by szukać ewentualnych obostrzeń od strony pracującego urządzenia czy nie ma wymogu pracy przerywanej ale znając podobne wentylatory to w instrukcji nic takiego nie znajdziesz wiec to również ślepy trop.
Proponuję zacząć od najprostszego i rozmowy z współlokatorem. Może nie wie, że pracujący wentylator Ci przeszkadza?
Jeśli to nie pomoże to chyba pozostanie albo zaakceptować pracę wentylatora, albo się wyprowadzić. Owszem można szukać różnych prawnych zapisów i próbować je egzekwować, ale czy to będzie skuteczne? Jak bardzo pogorszą się Wasze wzajemne relacje?
Jeśli się na to zdecydujesz to poszukaj w:
Kodeks Cywilny Art. 144. [Zakaz immisji]
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.Może się przydać:
Poz. 1710 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA) z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji) Na podstawie art. 148 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219, z późn. zm.))
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001710/O/D20211710.pdfLub zgłaszanie sprawy na Policję z Art. 51 ale to możesz robić jeśli poziom hałasu jest wyższy niż dopuszczony przez obowiązujące normy lub jeśli poziom hałasu będzie w normie to możesz jeszcze poszukać w sieci na temat uciążliwości długiego, nieustannego hałasu, ale czy to przyniesie pożądany skutek?
Art. 51 Kodeksu Wykroczeń – zakłócanie porządku lub ciszy nocnej poprzez krzyk czy hałas może skutkować karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
-
O ile nie jest to najtańsza chińszczyzna to raczej nie powinno być z nim problemu. Ale w zasadzie wystarcza sam fakt że powoduje on uporczywy hałas więc tak jak Tomek powiedział najlepiej to po prostu zgłosić jak zwrócenie uwagi nie skutkuje.
-
Wszystko zależy od modelu wentylatora. Powszechnie spotykane wentylatory najczęściej nie przekraczają 50-60W, więc przy prawidłowej instalacji elektrycznej raczej nie stwarzają zagrożenia. Zupełnie odrębnym tematem jest hałas powodowany pracą urządzenia, który zakłóca spokój innych lokatorów. W takim przypadku proponuję zgłoszenie problemu do zarządcy budynku lub innego organu zarządzającego nieruchomośćią.
Czytaj także:
Darmowe ładowarki nie działają
Od kolegi posiadającego samochód elektryczny ostatnio usłyszałem, ż
zamiennik termik 1-1,6A
WitamProśba o dobranie zamiennika według zdjęć z załacznika. Termik
Sterownik w trybie STOP
Dzień dobryPosiadam sterownik PLC Siemens seri S7-1200 i nie mogę g
Wideodomofony w pigułce - jaki wybrać i co wiedzieć przed
Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają wideodomofony, jak wpływaj
Fale radiowe - jak działają?
Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja
Czy elastokaloryki zrewolucjonizują rynek ogrzewania i ch
Niemieccy naukowcy rozwijają elastokaloryki – materiały, które mogą
Działający nonstop wiatrak raczej nie stanowi zagrożenia o ile nie jest w żaden sposób uszkodzony ani przesadnie zakurzony ponieważ kurz gromadzący się w miejscach elektrycznych potencjalnie może spowodować jakieś uszkodzenie .