4 odpowiedzi

Sprawdź

Typowe zastosowania mniej "typowych" modułów.

GN 11 pkt dodane:

Proszę wyjaśnijcie mi typowe zastosowania poniższych modułów - do czego służą, kiedy się stosuje? , jak działają, czym różnią się od "zwykłych":

1) Wyłącznik selektywny - wyczytałem, że ma zwłokę - czym się różni np. od bezpiecznika typu C,
2) Wyłącznik różnicowoprądowy z modułem nadprądowym - czy to tylko oszczędność miejsca? Obiło mi się o uszy, że dla różnicówek powinno się przechodzić na inną czułość niż ta najpopularniejsza - prawda to?
3) wyłącznik nadprądowy z torem N - po co takie cudo?

 

 • EleMan 19 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Wyłącznik selektywny - wyczytałem, że ma zwłokę - czym się różni np. od bezpiecznika typu C,

  Wyłącznik selektywny bardziej zbliżony jest do „D” a czas jest wydłużony. Najprostsze w ogóle nie posiadają wyzwalacza przeciążeniowego tylko zwarciowy.

   

  Wyłącznik różnicowoprądowy z modułem nadprądowym - czy to tylko oszczędność miejsca? Obiło mi się o uszy, że dla różnicówek powinno się przechodzić na inną czułość niż ta najpopularniejsza - prawda to?

  Biorąc pod uwagę zintegrowany aparat - zabezpieczenia od przetężeń i prądów upływu to oszczędność miejsca.

  Dla ochrony od porażeń to 10mA i 30mA, powyżej czyli 100mA, 300mA, 500mA itd. To dedykowana ochrona pożarowa i taki jest jej główny cel. Oczywiście chroni także ludzi ale przekroczenie prądu 30mA nie gwarantuje że ochroni człowieka przed skutkami przepływu tak dużego prądu przy dotyku pośrednim.   

  Nie wiem co znaczy przechodzenie na inne czułości? Czułość to głównie prąd upływu po przekroczeniu którego następuje wyłączenie.

  10mA dedykowane dla pojedynczego obwodu jak hydromasaż, jaccuzi, pralka, zmywarka czyli głównie urządzenia które ze względu na wodę powinny być dodatkowo chronione.

  30mA to typowa z charakterystyką A. AC. F

  Kolejne wartości to pewien typoszereg i nie spotkałem się żeby była potrzeba dostosowania prądu różnicowego dla innych wartości.

  Często stosuje się opóźnione wyłączenie jeśli jest opcja regulacji tak jak np. w blokach różnicowo – prądowych

  W ten sposób ogranicza się także czułość czyli brak reakcji na chwilowe przekroczenia wartości.


  3) wyłącznik nadprądowy z torem N - po co takie cudo?

  To nie cudo tylko aparat 1P+N tak jak i 3P+N lub 4P. Przewody zasilające L1(2,3)-N-PE

  Przerywa pełny tor prądowy. Przewód neutralny w instalacji TN-S jest przewodem roboczym który powinno się przerwać żeby zachować bezpieczeństwo i ochronę przeciwporażeniową.

  Obligatoryjny w wielu krajach europejskich. U nas większość instalacji do rozdzielnicy głównej podyktowana oszczędnością 1 żyły jest instalacja TT lub TN-C. Dopiero od rozdzielnicy głównej jest TN-S i to jest obligatoryjne w nowych budynkach.I tam generalnie powinien trafić 1P+N (3P+N lub 4P)

 • Br3xPL 75 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Wyłącznik selektywny, działa ze zwłoką trochę większą niż charakterystyka tupu C. 

  Charakterystyka wyłącznika nadprądowego typu C: wyłączy się natychmiast w czasie 5-10 krotności prądu In

  Charakterystyka wyłącznika selektywnego typu Cs: wyłączy się natychmiast w czasie 6.5-10 krotności prądu In

  Charakterystyka wyłącznika selektywnego typu F: wyłączy się natychmiast w czasie 6.5-10 krotności prądu In

  Charakterystyka wyłącznika selektywnego typu E: wyłączy się natychmiast w czasie 5-6.5 krotności prądu In

  Duża różnica jest w budowie. W wyłączniku selektywnym posiadamy 2 tory: główny i pomocniczy. Prąd podczas normalnej pracy przechodzi przez tor główny. W razie, gdy zabezpieczenia typu B nie zatrzymają zwarcia, a ono dojdzie do naszego wyłącznika selektywnego to cewka w nim zawarta przełączy styk toru głównego na tor pomocniczy. Rezystancja zawarta w styku pomocniczym ograniczy zwarcie, jeżeli nadal prąd będzie wysoki zadziała styk termiczny i "wyrzuci" bezpiecznik.

  Zwróćmy uwagę na słowo "selektywność" jest to np. zastosowanie wyłączników nadprądowych typu B w domu (najczęściej B16/B10). W złączu kablowym charakterystyki wyłącznika C, lub właśnie wyłącznika selektywnego. A gdzieś na słupie zamocowanie wyłącznika o charakterystyce D. Więc, gdy w instalacji mieszkaniowej dojdzie do zwarcia, pierw musi nam wyłączyć zabezpieczenie nadprądowe typu B w czasie 10ms. W czasie gdy zwarcie będzie takie duże może nam zadziałać zabezpieczenie w ZK. Dochodzi do sytuacji, gdzie w ZK są montowane charakterystyki B, więc nie trudno się domyślić, że przy zwarciu w instalacji domowej wysadzi nam bezpieczniki w rozdzielnicy w domu jak i w złączu kablowym. 

  RCD 30mA może wyzwolić nawet przy prądzie upływu 20mA. To np. RCD 10mA może wyzwolić przy prądzie 5mA. Co jest bardzo małym prądem. Tak bardzo wysokoczułe wyłączniki różnicowo-prądowe były by uciążliwe. Prąd ucieka przez kabel, przez filtry i zasilacze. A  przy prądzie 30mA człowiek jest w stanie się wyzwolić, nie zaciśnie mu dłoni na przewodzie. A jeżeli chodzi o RCBO to głownie oszczędność miejsca. Taki moduł jest zabezpieczeniem pojedynczego obwodu, lub zabezpieczeniem samego RCD w razie gdy nie ma zabezpieczenia PRZED NIM, a w praktyce jest zabezpieczenie przed licznikowe. 

  Stosowanie wyłączników nadprądowych z rozłączanym przewodem niebieskim dotyczy to przede wszystkim ochrony przeciwporażeniowej. Na pewno nie powinno się rozłączać przewodu PEN (w układzie TN-C). Jeśli jest to przewód N (czyli nie pełni roli przewodu ochronnego) i traktowany jest jako roboczy. 

  Esy 2P lub 4P stosujemy w instalacjach:

  1. ochrony przeciwpożarowej
  2. instalacji w strefach zagrożonych wybuchem
  3. wymagań producentów do niektórych urządzeń