Przeczytano 222 razy

Trzeba uświadomić klientów, że przy taryfach dynamicznych ceny energii szybko się zmieniają i są ryzyka...

Jakie jest Wasze zdanie? W jaki sposób liczycie i po jakim czasie Waszym zdaniem zwróci się inwestycja w magazyn energii? Do rozpoczęcia dyskusji skłoniła mnie poniższa wypowiedź.

 

Idzie rewolucja w korzystaniu z prądu. Prezes URE ostrzega

Trzeba uświadomić klientów, że przy taryfach dynamicznych ceny energii szybko się zmieniają i są ryzyka. Bez wiedzy i technicznych możliwości klient nie zyska, a może stracić - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

 

- Faktycznie taryfy dynamiczne ruszą już za siedem miesięcy (lipiec 2024). Musimy jednak pamiętać, że nie będą - przynajmniej na początku - dla wszystkich, ponieważ istnieją ograniczenia techniczne. Chodzi o konieczność korzystania z licznika zdalnego odczytu - powiedział Gawin.

Drugą barierą jest brak centralnego systemu informacji rynku energii, który ruszy dopiero w lipcu 2025 r. - Jest on niezbędny, aby klient np. wiedział, kiedy i jakie są poziomy cen energii. Kluczowe są jednak liczniki, bo to ich montaż determinuje możliwość korzystania z takiego rozwiązania jak taryfa dynamiczna - podkreślił szef URE.

Wyliczył, że na koniec ubiegłego roku odsetek liczników zdalnego odczytu miał sięgnąć 15 proc., a wyniósł ledwie 7 proc. Gawin zwrócił też uwagę na ryzyka związane z taryfami dynamicznymi.

Trzeba uświadomić klientów, że ceny energii dynamicznie się zmieniają i wiążą się z tym ryzyka. Bez tej świadomości, wiedzy oraz wspomnianych już technicznych możliwości klient nie zyska, a może stracić - ostrzegł Gawin.

Kto zatem zyska? Klienci świadomi i wyedukowani. - Aby zyskać na takich taryfach, trzeba mieć możliwości przesuwania swojego największego poboru energii na czas, kiedy to cena np. w środku dnia jest najniższa. Nie każdy ma taką możliwość. Skorzystają także ci, którzy mają przydomowe magazyny energii i w ten sposób mogą tanio uzupełniać swój magazyn na resztę dnia - dodał.

Prezes URE został zapytany także o aspekty praktyczne - jak będzie wyglądać fizyczne rozliczanie energii, której cena zmienia się co 15 minut. - Jeśli na przykład nasza pralka pracuje 30 min, to przez pierwszy kwadrans będziemy rozliczani po cenie jednej takiej jednostki, a kolejne 15 min po kolejnej, już zmienionej cenie - stwierdził.

Ceny energii w 2024 r. Taryfy URE

Szef URE odniósł się również do postępowań taryfowych na 2024 r. Wskazał, że "jak co roku bazowały na komunikacji i negocjacjach między regulatorem a spółkami obrotu".

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/idzie-rewolucja-w-korzystaniu-z-pradu-prezes-ure-ostrzega-6989913237

Odpowiedzi (0)

Czytaj także:

Giełdowa cena energii elektrycznej
Społeczność

Giełdowa cena energii elektrycznej

Gdzie można realnie sprawdzać godzinową giełdową cenę energii elekt

Więcej
Ceny energii
Społeczność

Ceny energii

W związku z ciagłymi falami słońca, czy możemy się spodziewać znacz

Więcej
Ceny energii w tym roku.
Społeczność

Ceny energii w tym roku.

Może nie każdy zwrócił uwagę  na to że w środę 16 sierpnia Sej

Więcej
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Blog

Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?

Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e

Więcej
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je poprawnie odczytywać?
Blog

Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak

Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej