Przeczytano 1 723 razy

Sztuczna inteligencja w programowaniu sterowników

Cześć,

Temat sztucznej inteligencji poruszany jest w wielu aspektach i dziedzinach życia. Nie ominęło to również programowania sterowników PLC.

Jak niektórzy z Was wiedzą od ponad roku na rynku dostępne są nasze sterowniki Finder OPTA, które oprócz programowania w standardowych językach jak drabinkowy czy blokowy mogą być również zaprogramowane za pomocą języków wysokiego poziomu jak np. Arduino (sketch)

Jak to wyszło w praktyce ?

Zobaczcie na filmie i zapraszam do dyskusji. Jakie jest Wasze zdanie na temat wykorzystanie AI w automatyce przemysłowej.

Odpowiedzi (6)

  • Piotr Kubaszewski Ekspert Kierownik techniczno - handlowy

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 180 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Ja bym poruszył jeszcze jedną kwestie. Już w czasie drugiej rewolucji przemysłowej oraz w czasie robotyzacji zakładów przemysłowych mówiono, że ludzie stracą pracę na rzecz robotów i automatów. Jednak zwróćmy uwagę na to, że ktoś tego robota musi zaprojektować, wyprodukować, dostarczyć, serwisować oraz w samej fabryce musi być operator. Nie mówię o kilkunastu lub kilkudziesięciu dostawcach cześci do produkcji maszyny czy robota. Do czego zmierzam ? Tak samo jak przytoczone przykłady nie spowodowały masowych zwolnień i wzorstu bezrobocia tak AI nie spowoduję masowych zwolnień w danym sektorze. Moim zdaniem jest to doskonałe narzędzie pomocniczne przy programowaniu, lecz na chwilę obecną jeszcze nie zastąpi człowieka. Na filmie doskonale widać, że AI popełnia błędy (wiem mówimy o darmowej wersji) i potrzebny jest autor tego filmu, który błędy AI potrafi wychwycić i zwrócić mu na to uwagę. Na mnie ogromne wrażenie zrobiło, że można zaciągnąć np. konfiguracje sterownika ze strony interentowej żeby ChatGPT poprawnie określił wejścia i wyjścia. 

    Moim zdaniem jest to narzędzie, które znaczenie ułatwi i przyśpieszy prace, lecz ktoś to wszystko musi kontrolować i nadzorować. W tym momencie nie wyobrażam sobie żeby osoba, która nigdy nie miała do czynienia z programowaniem sterowników wykorzystała ChatGPT do zaprogramowania sterownika i go uruchumiła. Niestety ryzyko błędu jest zbyt duże, zresztą przeważnie teoria nie równa się praktyce i konieczne jest dostosowanie programu do aplikacji podczas uruchomienia i właśnie w tym momencie człowiek z umiejętnością programowania będzie niezbędny, ponieważ będzie musiał wskazać fragment kodu do poprawy, natomiast osoba, która nie miała nigdy do czynienia z programowaniem nie będzie potrafiła wychwycić co jest nie tak.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 25 pytań
    • 839 odpowiedzi
    • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

    AI bardzo dobrze sobie radzi w generowaniu prostych programów, jednak musi mieć ścisle określone cele, jak program ma działać, w oparciu o co. Najczęściej program wygeneruje idealnie, lub po niewielkiej poprawce program działa bardzo dobrze.

    Nie mam doświadczenia jak AI radzi sobie w generowaniu dłuższych programów które mają wiele zadań i więcej danych. Posłużę się przypadkiem z studiów. Jeśli programowaliśmy dosyć rozbudowany program do ATMEGI32A który miał za zadanie zmieniać wytworzony sygnał PWM za każdym kliknięciem wybranego guzika oraz posiadał również funkcje woltomierza. Program nie działa w pierwszej kolejności i nie potrafiliśmy znaleźć błędu. Poradziliśmy się ChatuGPT który wskazał jakiś prosty błąd, którego nie wychwyciliśmy. W poprawianiu kodu AI radzi sobie fenomenalnie.

    • Finder Partner

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 8 pytań
      • 105 odpowiedzi
      • 96.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Pawel02:

      Masz racje. Podczas trwania filmu autor kilkukrotnie podkreślił, że precyzja w określeniu naszych wymagań jest konieczna żeby ChatGPT poprawnie zrozumiał nasze zadanie. 

      AI doskonale radzi sobie w generwaniu prostych programów, ponieważ również ze strony użytkownika jest większa precyzja w określeniu wymagań. Bardziej zaawansowanie programy można podzielić na etapy. Wtedy z pewnością będzie nam łatwiej kontrolować to co stworzyła sztuczna inteligencja.

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1388 odpowiedzi
    • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    Nie mam już teraz żadnych wątpliwości co do tego, że w niedalekiej przyszłości to co teraz nawet jeszcze jest niedoskonałe będzie naprawdę mocnym narzędziem. Nie ma się co oszukiwać. Tam gdzie w grę wchodzą pewne reguły, powtarzalność maszynowa, matematyczne zależności tam najszybciej zachodzą zmiany. Biorąc pod uwagę fakt, że na filmie był bezpłatna odmiana AI, jak i to że większość z nas ma dostęp przede wszystkim do darmowej wersji, to i tak jest nieźle. Przyglądam się od dawna postępom AI i zauważam, że następuje to nie wiarygodnie szybko. Zapewne niektóre firmy będą miały dylemat jak zagospodarować rzeszę ludzi, którzy do niedawna pisali proste oprogramowanie, dostosowane pod konkretne rozwiązanie.  Jeden z najbogatszych ludzi w Polsce w wywiadzie powiedział, że "nadchodzi era ludzi tych co coś potrafią zrobić, a kończy się era tych co coś wiedzą...Informację, wiedze można już teraz zdobyć w mig, zrobić coś, wykonać coś trzeba będzie umieć..." Sam filmik o tyle ciekawy, że może zainspirować do innych działań w obrębie sterowników. Dla niektórych może być pretekstem, żeby przestać bać się takich sterowników i może częściowo samemu a częściowo ze wsparciem AI zacząć działać


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 35 pytań
    • 754 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Z mojego doświadczenia, ChatGPT dobrze sobie radzi z językiem C oraz jego pochodną- Arduino IDE. Radzi sobie dobrze, dopóki program nie jest rozbudowany. Przy większych kodach chat gubi się, nie wypełnia każdej funkcji programu, którą sobie zażyczyliśmy, a gdy mu piszemy, że nie uwzględnił, to i tak często nie poprawia się. Najlepiej wtedy spróbować napisać polecenie od nowa, może w inny sposób albo dokładniej. 
    Sztuczna inteligencja powinna stawać się z czasem coraz mocniejsza, w końcu w jej rozwój pakowane są ogromne pieniądze. Może kiedyś dojść do sytuacji, gdzie rzeczywiście programy będzie pisać sztuczna inteligencja, a człowiek będzie miał za zadanie sprawdzać poprawność ich działania. Jeśli człowiek będzie musiał później ten kod debugować i szukać nieścisłości- będzie to bardzo uciążliwe. Wrzucam tematycznego mema.
    Ja osobiście programuję w języku C oraz w środowisku Arduino, ale ich używam do programowania mikrokontrolerów bądź w kierunku bardziej informatycznym. Mam też doświadczenie w programowaniu sterowników PLC w ladderze oraz blokowym i moim zdaniem drabinkowy jest najwygodniejszy w automatyce przemysłowej. 
    Podsumowując, AI w automatyce TAK w przypadku prostych i krótkich programów, bądź w poszukiwaniu sposobu na dany fragment kodu, daną funkcję. NIE w przypadku rozbudowanych programów, gdzie więcej czasu człowiekowi zajmie odszyfrowanie programu i znalezienie błędów i nieścisłości niż zrobienie całego programu od A do Z.

    • Finder Partner

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 8 pytań
      • 105 odpowiedzi
      • 96.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sebastian Łyźniak:

      Z drugiej strony w przypadku wykorzystania Arduino IDE do bardziej zaawanasownych programów można wykorzystać ogromną baze bibliotek, która bardzo pomoga i skraca proces programowania.

      Lecz jeżeli jest ktos fanem języka drabinkowego czy blokowego to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sterownik Finder OPTA w ten sposób zaprogramować wykorzystując program Arduino PLC IDE

      https://opta.findernet.com/pl/

Czytaj także:

Jak się tłumaczy SFC na LD dla sterowników PLC/ podstawy programowania
Społeczność

Jak się tłumaczy SFC na LD dla sterowników PLC/ podstawy

Cześć czy ma ktoś może wiedzę bądź materiały, które pomogą w naucze

Więcej
Oprogramowanie
Społeczność

Oprogramowanie

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może polecić jakieś oprogramowan

Więcej
Czy sztuczna inteligencja może zamieszać?
Społeczność

Czy sztuczna inteligencja może zamieszać?

UE ponoć chce zatrzymać na kilka miesięcy rozwój sztucznej intelige

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?
Blog

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej
Przyszłość i trendy technologiczne na 2024
Blog

Przyszłość i trendy technologiczne na 2024

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jaki będzie ten Nowy Rok, co przyni

Więcej
Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje zielone technologie?
Blog

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje zielone technol

Sztuczna inteligencja wspiera rozwój zielonych technologii, przyspi

Więcej