Przeczytano 380 razy

Sztuczna inteligencja w programowaniu sterowników

Cześć,

Temat sztucznej inteligencji poruszany jest w wielu aspektach i dziedzinach życia. Nie ominęło to również programowania sterowników PLC.

Jak niektórzy z Was wiedzą od ponad roku na rynku dostępne są nasze sterowniki Finder OPTA, które oprócz programowania w standardowych językach jak drabinkowy czy blokowy mogą być również zaprogramowane za pomocą języków wysokiego poziomu jak np. Arduino (sketch)

Jak to wyszło w praktyce ?

Zobaczcie na filmie i zapraszam do dyskusji. Jakie jest Wasze zdanie na temat wykorzystanie AI w automatyce przemysłowej.

Odpowiedzi (6)

 • Piotr Kubaszewski Ekspert Przedstawiciel techniczno - handlowy

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 6 pytań
  • 115 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Ja bym poruszył jeszcze jedną kwestie. Już w czasie drugiej rewolucji przemysłowej oraz w czasie robotyzacji zakładów przemysłowych mówiono, że ludzie stracą pracę na rzecz robotów i automatów. Jednak zwróćmy uwagę na to, że ktoś tego robota musi zaprojektować, wyprodukować, dostarczyć, serwisować oraz w samej fabryce musi być operator. Nie mówię o kilkunastu lub kilkudziesięciu dostawcach cześci do produkcji maszyny czy robota. Do czego zmierzam ? Tak samo jak przytoczone przykłady nie spowodowały masowych zwolnień i wzorstu bezrobocia tak AI nie spowoduję masowych zwolnień w danym sektorze. Moim zdaniem jest to doskonałe narzędzie pomocniczne przy programowaniu, lecz na chwilę obecną jeszcze nie zastąpi człowieka. Na filmie doskonale widać, że AI popełnia błędy (wiem mówimy o darmowej wersji) i potrzebny jest autor tego filmu, który błędy AI potrafi wychwycić i zwrócić mu na to uwagę. Na mnie ogromne wrażenie zrobiło, że można zaciągnąć np. konfiguracje sterownika ze strony interentowej żeby ChatGPT poprawnie określił wejścia i wyjścia. 

  Moim zdaniem jest to narzędzie, które znaczenie ułatwi i przyśpieszy prace, lecz ktoś to wszystko musi kontrolować i nadzorować. W tym momencie nie wyobrażam sobie żeby osoba, która nigdy nie miała do czynienia z programowaniem sterowników wykorzystała ChatGPT do zaprogramowania sterownika i go uruchumiła. Niestety ryzyko błędu jest zbyt duże, zresztą przeważnie teoria nie równa się praktyce i konieczne jest dostosowanie programu do aplikacji podczas uruchomienia i właśnie w tym momencie człowiek z umiejętnością programowania będzie niezbędny, ponieważ będzie musiał wskazać fragment kodu do poprawy, natomiast osoba, która nie miała nigdy do czynienia z programowaniem nie będzie potrafiła wychwycić co jest nie tak.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 5 pytań
  • 414 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  AI bardzo dobrze sobie radzi w generowaniu prostych programów, jednak musi mieć ścisle określone cele, jak program ma działać, w oparciu o co. Najczęściej program wygeneruje idealnie, lub po niewielkiej poprawce program działa bardzo dobrze.

  Nie mam doświadczenia jak AI radzi sobie w generowaniu dłuższych programów które mają wiele zadań i więcej danych. Posłużę się przypadkiem z studiów. Jeśli programowaliśmy dosyć rozbudowany program do ATMEGI32A który miał za zadanie zmieniać wytworzony sygnał PWM za każdym kliknięciem wybranego guzika oraz posiadał również funkcje woltomierza. Program nie działa w pierwszej kolejności i nie potrafiliśmy znaleźć błędu. Poradziliśmy się ChatuGPT który wskazał jakiś prosty błąd, którego nie wychwyciliśmy. W poprawianiu kodu AI radzi sobie fenomenalnie.

  • Finder Partner

   • Ostatnia wizyta:
   • W serwisie od:
   • 8 pytań
   • 103 odpowiedzi
   • 96.2% pozytywnych ocen od użytkowników

   @Pawel02:

   Masz racje. Podczas trwania filmu autor kilkukrotnie podkreślił, że precyzja w określeniu naszych wymagań jest konieczna żeby ChatGPT poprawnie zrozumiał nasze zadanie. 

   AI doskonale radzi sobie w generwaniu prostych programów, ponieważ również ze strony użytkownika jest większa precyzja w określeniu wymagań. Bardziej zaawansowanie programy można podzielić na etapy. Wtedy z pewnością będzie nam łatwiej kontrolować to co stworzyła sztuczna inteligencja.

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 46 pytań
  • 1082 odpowiedzi
  • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

  Nie mam już teraz żadnych wątpliwości co do tego, że w niedalekiej przyszłości to co teraz nawet jeszcze jest niedoskonałe będzie naprawdę mocnym narzędziem. Nie ma się co oszukiwać. Tam gdzie w grę wchodzą pewne reguły, powtarzalność maszynowa, matematyczne zależności tam najszybciej zachodzą zmiany. Biorąc pod uwagę fakt, że na filmie był bezpłatna odmiana AI, jak i to że większość z nas ma dostęp przede wszystkim do darmowej wersji, to i tak jest nieźle. Przyglądam się od dawna postępom AI i zauważam, że następuje to nie wiarygodnie szybko. Zapewne niektóre firmy będą miały dylemat jak zagospodarować rzeszę ludzi, którzy do niedawna pisali proste oprogramowanie, dostosowane pod konkretne rozwiązanie.  Jeden z najbogatszych ludzi w Polsce w wywiadzie powiedział, że "nadchodzi era ludzi tych co coś potrafią zrobić, a kończy się era tych co coś wiedzą...Informację, wiedze można już teraz zdobyć w mig, zrobić coś, wykonać coś trzeba będzie umieć..." Sam filmik o tyle ciekawy, że może zainspirować do innych działań w obrębie sterowników. Dla niektórych może być pretekstem, żeby przestać bać się takich sterowników i może częściowo samemu a częściowo ze wsparciem AI zacząć działać


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 7 pytań
  • 389 odpowiedzi
  • 97.5% pozytywnych ocen od użytkowników

  Z mojego doświadczenia, ChatGPT dobrze sobie radzi z językiem C oraz jego pochodną- Arduino IDE. Radzi sobie dobrze, dopóki program nie jest rozbudowany. Przy większych kodach chat gubi się, nie wypełnia każdej funkcji programu, którą sobie zażyczyliśmy, a gdy mu piszemy, że nie uwzględnił, to i tak często nie poprawia się. Najlepiej wtedy spróbować napisać polecenie od nowa, może w inny sposób albo dokładniej. 
  Sztuczna inteligencja powinna stawać się z czasem coraz mocniejsza, w końcu w jej rozwój pakowane są ogromne pieniądze. Może kiedyś dojść do sytuacji, gdzie rzeczywiście programy będzie pisać sztuczna inteligencja, a człowiek będzie miał za zadanie sprawdzać poprawność ich działania. Jeśli człowiek będzie musiał później ten kod debugować i szukać nieścisłości- będzie to bardzo uciążliwe. Wrzucam tematycznego mema.
  Ja osobiście programuję w języku C oraz w środowisku Arduino, ale ich używam do programowania mikrokontrolerów bądź w kierunku bardziej informatycznym. Mam też doświadczenie w programowaniu sterowników PLC w ladderze oraz blokowym i moim zdaniem drabinkowy jest najwygodniejszy w automatyce przemysłowej. 
  Podsumowując, AI w automatyce TAK w przypadku prostych i krótkich programów, bądź w poszukiwaniu sposobu na dany fragment kodu, daną funkcję. NIE w przypadku rozbudowanych programów, gdzie więcej czasu człowiekowi zajmie odszyfrowanie programu i znalezienie błędów i nieścisłości niż zrobienie całego programu od A do Z.

  • Finder Partner

   • Ostatnia wizyta:
   • W serwisie od:
   • 8 pytań
   • 103 odpowiedzi
   • 96.2% pozytywnych ocen od użytkowników

   @Sebastian Łyźniak:

   Z drugiej strony w przypadku wykorzystania Arduino IDE do bardziej zaawanasownych programów można wykorzystać ogromną baze bibliotek, która bardzo pomoga i skraca proces programowania.

   Lecz jeżeli jest ktos fanem języka drabinkowego czy blokowego to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sterownik Finder OPTA w ten sposób zaprogramować wykorzystując program Arduino PLC IDE

   https://opta.findernet.com/pl/

Czytaj także:

Jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na zawód elektryka?
Społeczność

Jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na zawód elektr

Coraz głośniej mówi się, że postępy jakie obecnie obserwujemy w roz

Więcej
Oprogramowanie
Społeczność

Oprogramowanie

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może polecić jakieś oprogramowan

Więcej
Czy sztuczna inteligencja może zamieszać?
Społeczność

Czy sztuczna inteligencja może zamieszać?

UE ponoć chce zatrzymać na kilka miesięcy rozwój sztucznej intelige

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?
Blog

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej
Przyszłość i trendy technologiczne na 2024
Blog

Przyszłość i trendy technologiczne na 2024

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jaki będzie ten Nowy Rok, co przyni

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta? cz. 2
Blog

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może

Więcej