Przeczytano 117 razy

Czy sztuczna inteligencja może zamieszać?

UE ponoć chce zatrzymać na kilka miesięcy rozwój sztucznej inteligencji ze względu na potencjalne zagrożenie z powodu jej szybkiego rozwoju. Myślicie że sztuczna inteligencja faktycznie może być zagrożeniem dla ludzkości? Mówi się sporo o GPT-4, który już ułatwia pracę w wielu sektorach. Jednak coraz głośniej mówi się również o jego błędnych odpowiedziach.

 

Więcej o AI -> https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/unia-ureguluje-rozwoj-ai-musk-chce-go-za

Odpowiedzi (12)

  • Sądzę, że sztuczna inteligencja nieodpowiednio napisana lub prowadzona potrafiła by zagrozić niektórym sektorom bezpieczeństwa. Chat Gpt 4.0 to tylko twarz obecnie trwającej rewolucji w tym dziale. Największym zagrożeniem według mnie jest technologia deep fake oraz wplatanie w to sztucznej inteligencji. Już obecnie potrafimy wygenerować głos kogoś mając parę zdań nagranych. Ale z drugiej strony patrząc daleko w przód... to czy nie przyjemnie by było mieć taką sztuczną inteligencję co by za nas optymalizowała zużycie prądu w domu wiedząc, że nas nie ma lub z czego rzadko korzystamy ?

  • Postęp ludzkości ma to do tego, że nie da się go powstrzymać. To pewnie tylko kwestia czasu. Czas jaki nam pozostał moim zdaniem do tego jak AI zagości na dobre w naszym życiu powinniśmy poświęcić na przygotowanie się odpowiednie do tego zdarzenia. Należy wypracować metodykę współdziałania i wyznaczyć granice poruszania się przez AI oraz stworzyć odpowiednie zabezpieczenia. To że idzie era AI jest dla mnie pewne. Pytanie tylko jak szybko to nastąpi i czy my zdamy egzamin dojrzałości. 

    Technologia ta niesie ze sobą sporo nadziei ale i sporo zagrożeń. Mamy jeszcze czas żeby pewne rzeczy przemyśleć. Obserwuję to co potrafi AI widzę jej niedoskonałości obecnie, ale musimy pamiętać, że AI uczy się dość szybko i za niedługo dorówna w merytoryce odpowiedzi człowiekowi, ekspertowi. Większe zagrożenie widzę ze strony polityków i potężnych biznes menów niż ze strony samej AI. Jest wiele scenariuszy tego co może się stać. Jedne sa optymistyczne a inne pesymistyczne. Niestety ani jedne ani drugie nie wpłyną już chyba na zbliżający się przełom w naszym życiu. 

    Mam wiele obaw, ale patrzę też z nadzieją.

    • @Sławomir Lesiak: Granice dla AI już istnieją od 1950 roku od wydania książki Isaaca Asimova "Ja robot" ;) A tak na poważnie, rozwój sztucznej inteligencji na pewno przewróci prawo do góry nogami. Lub nawet wytworzy nowe działy prawne dotyczące naszego podmiotu dzisiejszej dyskusji.

  • Oczywiście, że może namieszać i przez ostatnie miesiące świetnie jej to wychodzi. AI dopiero zaczyna lata swojego największego rozwoju, a już znajduje zastosowanie w prawie każdym sektorze naszego życia. Rozwija się przerażająco szybko i moim zdaniem nie powinniśmy bać się jej błędów, a momentu w którym będzie dopracowana na tyle, że przestanie je popełniać. Jest to niezwykle potężne narzędzie, które z pewnością przyniesie w kolejnych latach ogrom zmian.

    Będąc w temacie AI kiedyś poruszyłem tu wątek wpływu AI na zawód elektryka:
    https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-rozwoj-sztucznej-inteligencji-wplynie-na-zawod-elektryka

  • "Błędne odpowiedzi" wynikają bardziej z naszego nierozumienia czym jest chat, a czym nie jest i do jakiego celu został stworzony. A czy namiesza? Wg mnie tak. Kolejne edycje i nowe odsłony modeli będą miały coraz szersze możliwości.

    Według mnie warto śledzić, warto korzystać, aby być na bieżąco.

    • @Jan Żaba: Chat gpt kiepsko radzi sobie z matematyką bo sam w sobie nie wykonuje obliczeń, a bazuje na zgromadzonych danych. Z pomocą przychodzi np. Wolfram Alpha, który w połączeniu z chatem (niestety tylko w wersji płatnej) tworzy naprawdę mocne narzędzie.

      Błędy często wynikają też po prostu ze źle zadanych pytań. Umiejętność dobrego porozumiewania się z Chatem nie jest taka prosta jak mogła by się wydawać i wymaga dość sporo praktyki.