Dzień dobry.
Poszukuję pomocy przy instalacji smart home, głównie w zakresie oświetlenia, a także z uwzględnieniem możliwości sterowania z aplikacji Home Assisstant oraz maksymalnych możliwości rozbudowy w przyszłości.
Aktualnie robię remont generalny domu (350 m2, 4 kondygnacje) i rozprowadzam wszystkie instalacje, robię m.in. mocno rozbudowaną i zaawansowaną instalację internetową (w tym 2 szafy rack na różnych piętrach, po 2/3 skrętki kat. 6a w każdym pokoju, access pointy, meshe, gniazda, system będzie oparty na urządzeniach tp-link lub ubiquiti, itd) oraz elektryczną (3 skrzynki elektryczne na różnych piętrach, nowe okablowanie).
Mam już w zasadzie ustalone systemy do takich instalacji jak alarm (DSC), kamery (do ustalenia konkretny producent i model, np. Hikvision, Dahua, Ajax), domofon (podobnie jak w przypadku kamer do ustalenia), rolety (chcę dobrać odpowiedni system modułów dopuszkowych, tej samej firmy co w przypadku oświetlenia), ogrzewanie (piec Viessmann z aplikacją ViCare, do ustalenia w przyszłości system sterowania podłogówką w poszczególnych strefach i pokojach).
Dążę do tego żeby w przyszłości rozbudowywać system i sterować z poziomu Home Assisstant, ewentualnie konkretne urządzenia sterować z aplikacji producenta, jeśli okaże się lepsza niż HA.
Kontaktowałem się już chyba z pięcioma różnymi instalatorami smarthome i każdy proponuje co innego, sam dość dużo poczytałem, ale niestety nadal mam problem z doborem odpowiedniego systemu/producenta, ponieważ nie mam takiej wiedzy technicznej jak monterzy, czy doświadczenia z działaniem na danych systemach. Np. Loxone jest poza moim budżetem (nie chciałbym też rozciągać kilometrów kabli w ich systemie, czyli zchodzenie do modułów w rozdzielni kablami elektrycznymi od lampy i skrętkami od włączników ), Fibaro - dość drogie i potencjalne zakłócenia w komunikacji bezprzewodowej (z tego co czytałem na forach branżowych. Aktualnie rozmawiam z firmą która montuje mi alarm, kamery, rolety i instalację internetową, dzięki czemu mam pewność że przede wszystkim system internetowy będzie działał bezpiecznie i poprawnie.
Największym problemem jest w moim przypadku dobór systemu oświetlenia z opcją ściemniania, a także potencjalnie zmiany barwy (ciepła/zimna) w przypadku listew led. Ww. firma proponuje następujący układ rozłożenia kabli:
1. żarówka (obwód oświetleniowy) łączy się z puszką pod włącznikiem kablem elektrycznym,
2. w puszce pod włącznikiem znajduje się moduł;
3. sam włącznik ma być tradycyjny, nie inteligenty, np. Hager Berker z serii Kwadrat lub Simon 54, dobra jakość, wygląd i w miarę przystępna cena;
- ze względu na koszty (np. koszt manualnych ściemniaczy), chciałbym zastosować system, gdzie mam zwykły włącznik (włącz/wyłącz), a sterowanie ściemnianiem czy barwą będzie się odbywało wyłącznie z poziomu aplikacji, szczególnie, że chciałbym skonfigurować sceny (np. odpowiednie natężenie światła w zależności od pory dnia)
4. puszka będzie z tzw. kieszenią, aby móc wygodnie podłączać moduł;
5. w puszce za włącznikiem znajduje się moduł (połączony z włącznikiem) - w tej kwestii dopiero firma ma mi zaproponować odpowiedni model i producenta;
6. do puszki dochodzi kabel elektryczny ze skrzynki elektrycznej, a także skrętka z rozdzielni internetowej - nie wiem jak będzie się to łączyć z modułem i włącznikiem.
7. do ustalenia jest również kwestia, czy w przypadku włączników schodowych lub krzyżowych muszę doprowadzać skrętkę do każdego włącznika i czy przy każdym włączniku musi byc moduł;
A zatem mam zamiar wykorzystać system dopuszkowy, ale przewodowy. Proszę uprzejmie o poradę, czy taki schemat jest prawidłowy. Z tego co się orientuję, większość modułów dopuszkowych opiera się na komunikacji wifi lub radiowej, nie wiem czy jest możliwości połączenia ich skrętką z rozdzielnią internetową. Byłbym również wdzięczny za polecenie odpowiedniego prodecenta/modelu modułu, który będzie spełniał powyższe założenia i pracował dość bezawaryjnie (z możliwością synchronizacji z HA) - dość popularne są systemy Tasmota, Sonoff, Zamel, ale zupełnie nie wiem, jaka jest ich skuteczność i możliwości działania. Dziękuję z góry za wszelką pomoc!
Odpowiedzi (2)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie ma systemu idealnego. Każdy ma wady i zalety a co dla jednego jest wadą dla innej osoby jest mało istotne i na odwrót. Zacznę od rzeczy istotnej a niezależnej od systemu na jaki się zdecydujesz. Dobrze, że pod łączniki dajesz puszki kieszeniowe (do elektroniki) i odpowiednio przemyśl wprowadzenie do nich przewodów. Dzięki temu nie będzie kłopotu z montażem dopuszkowych elementów smart-home.
Dopuszkowy syatem z magistralą przewodową komunikującą się po skrętce... Tu mocno ograniczasz wybór i pytanie czy jest sens, skoro jak sam stwierdziłeś będziesz miał dobrze zaplanowane Wi-Fi. Czy nie lepiej pomyśleć o systemach które komunikują się radiowo?
Skoro chcesz sterować systemem smart-home z HA to praktycznie każdy element możesz dać od innego producenta i ważne aby miał integrację z HA (patrzyłbym aby były oficjalne integracje z HA). U siebie zdecydowałem się na system Blebox komunikujący się po Wi-Fi 2,4 GHz
- https://www.home-assistant.io/integrations/blebox/
- https://blebox.eu/pl/produkty/
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=blebox&p=1
Ciekawym rozwiązaniem jest też Supla
- https://www.home-assistant.io/integrations/supla/
- https://www.supla.org/pl/
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=supla&p=1
Możesz również sprawdzić Fox
- wielokrotnie słyszałem o integrowaniu Foxa z HA, ale sam tego nie robiłem i nie mogę znaleźć oficjalnej integracji - jak coś ustalę uzupełnię wpis.
- https://www.fif.com.pl/pl/72-fox-zdalny-system-sterowania-wi-fi
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=fox&p=1&order=p3m&dir=desc&limit=24&filtermanufacturer=F%26F
Bezspornie znajdziesz w sprzedaży sporo tańsze produkty, ale nie będę o nich pisał, ponieważ poniżej pewnego poziomu jakościowego nie schodzę. Wybierając system zwróć uwagę na:
- możliwość samozapłonu lub wybuchu modułów
- cyberbezpieczeństwo (jak producent podchodzi do tematu zabezpieczania komunikacji pomiędzy modułami, chmurą i aplikacji)
- kompatybilność elektromagnetyczną, czyli czy i jak dane sterowniki zakłócają środowisko elektromagnetyczne w którym pracują?
- wsparcie techniczne - na świecie nie ma spokoju i nie wiadomo co będzie w najbliższym czasie. Warto zastanowić się, czy producent danego systemu z różnych względów nagle nie znajdzie się na "czarnej liście" i jego usługi w danym regionie nie zostaną ograniczone lub wyłączone.
- jak system zachowa się w przypadku braku internetu (to jeden z powodów dla którego wybrałem Blebox)?
- jaką gwarancję producent daje na elementy systemu (znam takich co dają 5 lat).
- jak możesz udostępniać sterowanie danym urządzeniem innym osobom?
Wracając do twoich punktów.
pkt. 3 - zainteresuj się przyciskami serii Simon 54 GO (to inna wersja dopuszkowych modułów np. shutterbox)
- https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/go
- https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=simon%2054%20go&p=1&order=p3m&dir=desc&lim
Systemy typu smart-home lubią przyciski a nie łączniki, tak, aby tylko podać im sygnał. Wiele systemów działa też z "tradycyjnymi" łącznikami, ale z doświadczenia podpowiem że jest to dość wkurzające dla użytkownika więc lepiej dać przyciski.
pkt. 6 - sugeruje przygotowanie pod magistralny system, ale jaki, t trzeba by zapytać osoby która to projektowała. Pozostaje otwarte pytanie jak ta skętka jest prowadzona w stosunku do przewodów zasilających 230V i czy w skrętce nie będą się indukować jakieś napięcia? Czy to jest skrętka ekranowana? I czy ekran jest prawidłowo podłączony do uziemienia? Dużo niewiadomych. Położona skrętka (jako magistrala) mocno ogranicza stosowanie niektórych systemów ze względu na inne standardy napięć lub zalecenia stosowania innych typów przewodów magistralnych.
pkt. 7 - wszytko zależy co chcesz uzyskać? Można "moduł" smart-home dać w jednej puszce a wszystkie puszki połączyć dwużyłowym przewodem i podłączyć równolegle przyciski. A można ich nie łączyć, i dać moduły które mogą być zasilane z baterii lub z 230V i komunikować się miedzy sobą droga radiową
Czytaj także:
Panel dotykowy pod Home Assistant
Systemy typu Smart Home można integrować i wizualizować w oparciu o
Smart Home
Dawno nie miałem styczności z bezprzewodowymi systemami Suplą, Exta
Smart-Home
Tak mi dziś się wyświetliło i się podzielę i spadam na budowę włąśn
SMART HOME - okiem praktyka
O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom
Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O
Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F
Co można osiągnąć z F&F FOX? Z jakich elementów składa się system?
Proponuję dwa rozwiązania:
1.FOX (sterowanie po wi-fi, sceny, grupy, programatory, wyzwalacze)
https://www.fif.com.pl/pl/72-fox-zdalny-system-sterowania-wi-fi
2.F&Home Radio - oparte na komunikacji 868MHz, system działąjcy niezależnie od dostepu do internetu. Oparty na jednostce centralnej w której poprzez logiki tworzymy określone funkcji i zależności. W nowej wersji (F&Home - v.2025) występują bramki poprzez które możemy zwiększać zasięg działania systemu. Nie dysponuję jeszcze materiałami które mógłbym przesłać dlatego proszę o kontakt telefoniczny: Grzegorz - 661 653 000
Nowy F&Home działa podobnie jak F&Home Radio, przykład programowania pokazany jest pod linkiem:
https://fif.clickmeeting.com/nagranie-ze-szkolenia-smart-home-dom-inteligentny-f-home-radio-cz-1-z-2022r/register
https://fif.clickmeeting.com/