Odpowiedzi (24)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Arduino jest bardzo popularną platformą dla sterowników różnego typu. Ale niestety ze względu na swoją budowę i konfiguracje ma określone ograniczenia. Ze względu na swoją prostotę budowy jak i programowania jest bardzo wygodną platformą dla różnych sterowników. Jeśli jednak chcemy pobawić się w bardziej rozbudowane sterowania trzeba może zwrócić uwagę na Raspberry. To taka myśl dorzucona do tego co już inni napisali.
-
@Sławomir Lesiak: Tutaj się zgadza miałem przyjemność korzystać z Raspberry Pi i widać wyższość nad Arudino jednak jest ono dużo prostsze w obsłudze niż Raspberry.
-
-
Wbrew pozorom cała seria ARDUINO nie jet wcale taka poczciwa. Realizowałem projekty na płytach arduino z procesorem wielordzeniowym na 32 bitach i zegarach powyżej 100MHz. Jest w necie ogrom gotowych projektów, programów, biliotek.
Arduino można fajnie połączyć z czymś mocniejszym. Ja preferuję BeagleBoneBlack w wersji z certyfikacją do pracy w środowisku przemysłowym.
W ardiuno bardzo łatwo można obsłużyć ogrom czujników, detektorów co nie zawsze jest łatwe do zrealizowania na RaspberyPi czy BBB. A na RPI czy BBB można zrobić całą otoczkę interfejsu użytkownika z webserwerem włącznie.
W zeszłym roku realizowałem projekt w którym arduino zbierało dane z kilkunastu linii OneWIre i kilku linii MODBUS, po czym dane były wstępnie obrabiane i przesyłane do BBB.
Pamiętać należy jednak o tym, że i arduino i RPI czy BBB maja wystawione bezpośrednio porty procesorów. I jest to dość niebezpieczne, ponieważ łatwo zakłócić pracę procesora. Chcąc stosować te zabawki do sterowania domem - tak aby nie była to zabawka, którą cięgle się zawiesza czy psuje - trzeba zadbać o należyte zabezpieczenie procesorów. Ja nie znam żadnego domu, który byłby sterowany przez Arduino w 100%.-
@boss: A spotkałeś się z jakąś inkrementacją, aby Arduino było w pewnym stopniu używane do Smart Home, jeśli tak to jaką rolę pełniło?
-
chyba implementację ;) inkrementacja to cos innego.
Widziałem, nie robiłem:
Z ciekawszych projektów, to były - sterowanie centralka wentylacyjną, sterowanie systemem podlewania w dużym ogrodzie, sterowanie w kotłowni i odczyt czujników w domu.
Widziałem też, że mogą z ARDUINO być problemy w czasie eksploatacji. -
@boss: Czyli zastosowanie jest dość spore. I dziękuję za poprawienie, niestety pisałem z telefonu, a autokrekta nie jest idealna:)
-
-
@boss: Moim zdaniem to właśnie ten ogromny wkład społeczności jest największą zaletą Arduino, myślę, że to właśnie on w głównej mierze doprowadził do tak dużego rozwoju tego niepozornego urządzonka.
-
-
Bardzo dobrze, że się zainteresowałeś :). Z arduino można zrobić pewien segment smart home który przekaże dalej. Na przykład wykonanie centralki alarmowej lub sterownika do otwierania rolet. Ale jako moduł nadrzędny to już za dużo dla niego. Jeżeli szukasz co by było wystarczające to polecam Rassberry Pi.
-
@Kafar19: Widzę, że dużo się nad tym znasz, czy tworzyłeś już jakieś projekty?
-
@Pysiak: Osobiście bawiłem się z robieniem alarmu w garażu na prostym styczniku. Ale w trakcie projektowania jest bot do odkurzania ;)
-
-
@Kafar19:
Widzę, że arduino są niedoceniane. To są czasem bardzo mocne systemy. Zobaczcie np. Teensy 4.1 z mikrokontrolerem NXP iMXRT1062 ARM Cortex-M7. Obliczeniowa bestia ;) Sterowanie domu ogarnie bez problemu włącznie z regulatorami PID.
RPI czy BeagleBone to inna klasa urządzeń. Posiadają system operacyjny, i całe jego zalety i wady z tym związane.
Nie zawsze potrzeba sprzętu z linuxem, czy windowsem.
Po za tym w moim odczuciu najlepiej wychodzi kooperacja obu sterowników. Bo kazdy z nich jest lepszy w czymś innym.
Kiedyś mój kolega realizował projekt w którym arduino pełniło rolę sterowników pomieszczeniowych. A nad tymi wszystkimi kontrolermi miał być RPI z wizualizacją. I to wydaje się optymalne.-
@boss: Aż tak się, nie wgłębiałem w mikrokontrolery ale miło, że się podzieliłeś wiedzą :D Kombinacja maliny i arduino jest najlepszym połączeniem. Ja osobiście doszedłem do tego wniosku z pracy. Są PLC które są Slave a są PLC które są masterami :) Jak myślisz, prosty odkurzacz autonomiczny pójdzie na Arduino czy już potrzeba czegoś mocniejszego ?
-
@Kafar19: Tak jak wspomniał @Sławomir Lesiak według mnie warto zrobić odkurzacz na Raspberry Pi, jednak widząc obecną cenę... To już lepiej kupić zwykły:)
-
@boss: To, że Arduino uwielbia integrację z innymi kontrolerami to prawda, ale pytanie czy zawsze trzeba użyć czegoś innego niż Arduino? ;) Zdarzały się już u mnie projekty korzystające z nawet 5 Arduino Mega (czasem jeszcze z panelem HMI) i dawały sobie radę. ;)
-
@Kafar19: Jak myślisz, prosty odkurzacz autonomiczny pójdzie na Arduino czy już potrzeba czegoś mocniejszego ?
Wszystko zależy jak dużo funkcji dla niego przewidujesz. Moim zdaniem powinno dać radę...nie dowiesz się jeśli nie spróbujesz ;) Ale gdybyś jednak potrzebował czegoś mocniejszego, to obok RPI warto zainteresować się np. STM32
-
@Zhandos62: Może i się uda, tylko czy Arduino jest w stanie wykonywać tak dużo operacji na raz? Sądzę, że trzeba albo jak wspomniałeś wcześniej podłączyć kilka, lub jednak inny sprzęt, a co do STM32, to siadam do czytania i sprawdzam co to jest. Jak masz jakieś wartościowe strony to są one mile widziane.
-
Może i się uda, tylko czy Arduino jest w stanie wykonywać tak dużo operacji na raz?
Nie doceniasz Arduino ;)
Jeszcze niedawno zaczynałeś z Arduino, a już słyszymy o STM. Widzę, że apetyt rośnie ;) Życzę dużo cierpliwości -
@Zhandos62: Oczywiście, że apetyt rośnie, patrząc jakie możliwości nam to daje, to jest jedna sprawa, a druga to słyszałem, że tureckie rakiety są postawione na Arduino lub Raspberry więc to świadczy, że drzewie w nich ogromny potencjał:)
-
-
-
Kiedyś spotkałem się z prostym Smart Home opartym o Arduinko. Co prawda nie był on nie wiadomo jak rozbudowany (głównie obejmował oświetlenie i jakieś mniejsze odbiorniki), ale zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Za Adruino przemawia przede wszystkim prostota oprogramowania, która niesie ze sobą niemal nieograniczone możliwości.
-
@Zhandos62: W pewnym sensie niesie nieograniczone możliwości jednak posiada ograniczenia sprzętowe, które utrudniają pracę i blokują się procesy.
-
@Pysiak: Jasne, nie mówimy tu o nie wiadomo jak wielkich i wymagających projektach. Ograniczenia do pewnego stopnia można obejść np. stosując kilka Arduino i dając im do wykonania jedynie kilka mniejszych zadań, następnie łącząc z kolejnym arduino "matką" (master-slave) ;)
-
@Zhandos62: O takim sposobie nie słyszałem, a wygląda bardzo interesująco, masz dostępne jakieś dane, informacje jak to funkcjonuje?
-
@Pysiak: Gotowy projekt chyba przepadł razem z formatowaniem komputera, sprawdzę w domu czy może gdzieś się nie ukrył
Zerknij tutaj: https://create.arduino.cc/projecthub/PIYUSH_K_SINGH/master-slave-i2c-connection-f1aa53
-
-
Czytaj także:
Arduino
Kombinuje ostatnio z samochodem zdalnie sterowanym. Aplikacje na te
Jaki system Smart Dom
Stoję przed wydaniem wytycznych dla klienta a następnie wykonania p
Smart dom - po WIFI
Czesc,szukam systemu do smart domu po WIFI.Pierwszym elementem bedz
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra
Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania
SMART HOME - okiem praktyka
O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom
Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
@Pysiak
Arduino to bardzo przyjemna platforma, z której można sporo wycisnąć. Podobnie zresztą jak z malinką :)
Polecam stronę FORBOT, mają fajne kursy:
https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-ii-wstep-spis-tresci-id15494?utm_source=Botland&utm_medium=B