Cześć, mam kilka pytań i prosze o wyrozumiałość.
1. Czy wg was da sie samemu (z pomoca żony czy czasem jakiegos pomocnika) wybudowac pietrowy dom ok 110m2 majac niemal zerowe pojecie? Wiedze czerpalbym z Internetu i lub od "dobrze opłaconego" kierownika budowy.majac niemal zerowe pojecie? Wiedze czerpalbym z Internetu i lub od "dobrze opłaconego" kierownika budowy.czerpalbym z Internetu i lub od "dobrze opłaconego" kierownika budowy.
1.1 Jeśli nie da sie samemu calego domu to co wg was zlecic w pierwszej kolejnosci jakiejs firmie? Co jest najtrudniejsze i jednoczesnie czasochlonne dla laika?
2. Czy projekty budowy sa bardzo szczegolowe? Taki przykladowy projekt to ile ma stron? Szczegolowosc projektu to atut czy przeszkoda dla laika?
3. Przeraza mnie najbardziej to aby systemy takie jak pompa ciepla, podlogowka, rekuperacja, kominek (szczelny z osobnym dolotem czy ew obiegiem) czy jakies gwc i panele dobrze razem sie uzupelnialy i wspolgraly przy czym zeby mialy sens inwestycji (zeby to sie w ogole zwrocilo).
Czy projektant albo architekt tez takie rzeczy jest wstanie dobrze zaprojektować? Jesli nie to czy sa na rynku firmy ktore to kompleksowo zaprojektują w taki sposob abym chociaz czesc mogl sam założyć?
4. Chyba najtrudniejsze - czy myslicie ze gdybym budowal zamiast zarabiać 4.5k na reke miesiecznie to finansowo by sie to opłaciło? Ciezko mi to policzyc bo totalnie nie wiem ile firma wzielaby za taka usluge i ile czasu zajeloby mi mniej wiecej budownie. Takie firmy chyba sporo wiecej miesiecznie by wziely niz to co moglbym zarobić ale z drugiej strony chata bylaby pewnie postawiona 5 razy szybciej...?
5. A gdybym jednak zdecydowal sie na ekipy to jest jakas zasada na ktorym etapie budowy trzeba ich najbardziej pilnowac gdzie bledy sa albo najtrudniejsze do wykrycia albo w ogole trudne do poprawy?
Bede wdzieczny za komentarze. Pozdro
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Budowa domu to coś bardzo odpowiedzialnego. Trzeba pamiętać że będziemy w nim spędzać sporo życia, więc powinien on spełniać nasze wymagania. Oczywiście nasze wymagania w tym przypadku muszą się odnieść do możliwości finansowych. Widywałem już wielu inwestorów, których korciło zrobić coś samemu a potem chwalić się znajomym i rodzinie - "Ja to zrobiłem". Z rozmów z tymi którzy w większym lub mniejszym stopniu uczestniczyli w budowie domu w przeważającej większości przewija się jeden wątek. Nie zdawali sobie sprawy na ile rzeczy trzeba zwracać uwagę i jak wiele błędów popełnili. Po mimo tego że internet jest nabity różnego rodzaju poradnikami i instrukcjami to w zetknięciu z rzeczywistością to tak różowo nie wygląda. Oczywiście zdaje sobie sprawę że wszystko może rozbić się o standard w jakim ma być wykonany dom i od budżetu. Ale jeśli nie ma się doświadczenia ani styczności z pracami budowlanymi to lepiej jest pozostać na poziomie inwestora, który może zająć się wyposażaniem domu i drobnymi pracami.
-
Dzień dobry,
Ad.1 Jak Pan zauważył wszystkiego można się nauczyć, ale czy zastanawiał Pan się nad konsekwencjami błędów? Nawet jeśli kierownik budowy zauważy błąd w sztuce, to on juz będzie popełniony, a raczej codziennie zaglądać nie będzie. Między odiwedzinami można sporo napsuc
Ad.2 Może Pan sobie pooglądać gotowe projekty do kupienia na stronach jak Murator itp itd. Czy są szczegółowe? Nie wiem jak na to odpowiedzieć bo co to znaczy szczegółowy, kiedy mówimy o projekcie domu który ma wytrzymać 50 lat?
Ad.3 Co komu się oplaca to aby an to opdowiedzieć trzeba oszacować swoje potrzeby i jak chcemy z domu korzystać, zasób gotówki i decydować. Można zaprosić firmy wykonawcze na wycenę, ofertę i doradztwo
Ad.4 Stawki są różnie i jak wspomniał @Piotr Bibik usługi są różne. Ekipa z polecenia pewnie weźmie więcej niż ekipa z anonsów - tylko czy może sobie Pan pozwolić na ryzyko związane z wybraniem mało fachowej ekipy?
Ad.5 Jesli jest Pan laikiem tak jak Pan pisał to i tak Pan raczej nie wyłapie wielu rzeczy - lepiej poprosić o pomoc kogoś kto się na tym zna - kierownika budowy, rzeczoznawcę itp czy osoby które zawodowo zajmują się odbieraniem budynków
-
Pan Piotr jak zawsze jeden wpis i temat wyczerpany Szacun
-
Temat rzeka. Wiele zależy od wrodzonych zdolności manualnych, cierpliwości budującego i od odrobiny szczęścia. Pozostaje kwestia, czy dom ma być jakoś wybudowany, czy ma być wybudowany dobrze zgodnie z obowiązującymi Polskimi Normami, dobrymi praktykami itd? Jeśli instalacja elektryczna ma być wykonana dobrze to proponuję zapoznać się z poniższymi artykułami (lektura na wiele wieczorów):
Budowa domu – instalacja elektryczna – PORADNIK
Kable i przewody, czyli instalacja elektryczna na budowie – PORADNIK
Jak powinna wyglądać skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa?
Jak zrobić ogrzewanie elektryczne domu, mieszkania lub domku letniskowego? Cz. 1
P.S.
Zatrudnienie "fachowców" również nie daje gwarancji, że prace zostaną dobrze wykonane.Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co powinna zawierać?
Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepisy?
Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co
Czytaj także:
Czy można samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną?
Proszę starego od miesiąca, żeby to zamontował albo wezwał fachowca
Samodzielna przeróbka rolet
Panowie, czy jest opcja by przerobić samemu manualne rolety zewnętr
Naprawiacie smartphone'y samodzielnie?
Diagnozujecie i naprawiacie swoje smartphone'y samodzielnie, cz
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Osobiście odradzałbym samodzielnego brania się za taką odpowiedzialność bez większej wiedzy i doświadczenia. Moim zdaniem w takim przypadku najlepiej zlecić to osobom, które się na tym znają, bo podczas budowy domu wszystko musi być dobrze przemyślane, wykonane i zaplanowane.