Przeczytano 678 razy

Rozdzielnica główna i PV

Dzień dobry! Mam pytanie. W którym miejscu rozdzielnicy głównej powinienem podłączyć "kabel" z Instalacji PV? Instalacja jest umiejscowiona na gruncie ponad 60 m od budynku, kabel poprowadzony jest w ziemi. W rozdzielnicy mam po kolei od WLZ:  rozłącznik izolacyjny, ogranicznik przepięć T1 iskiernikowy, podział PEN, i dalej podział na poszczególne obwody. Czy powinienem zastosować na wejściu od PV ogranicznik przepięć?

Odpowiedzi (11)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 19 pytań
    • 301 odpowiedzi
    • 19.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    Kolejny laik pyta się o instalację, bo chce ją zrobić samodzielnie i oczekuje porad w kilku zdaniach. Ja zajmuję się elektroinstalacjami od VI kl. SP i do dziś nie wiem wszystkiego. Może ten laik ma IQ rzędu 140 i więcej, bo ja to ledwie dociągam do 85, no może rano to mam 90.

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 205 pytań
    • 2357 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Należy podłączyć zgodnie z projektem wykonanym przez projektanta posiadającego odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Wiem, nie takiej odpowiedzi się Pan spodziewał, ale tylko ta zapewnia Panu bezpieczeństwo związane z wypłatą przez ubezpieczyciela odszkodowania w przypadku wystąpienia jakiejś szkody.

    Analizując opisaną przez Pana sytuację ma Pan klasycznie dwa źródła zasilania:

    1. sieć od "energetyki"
    2. instalacja PV

    W takim wypadku patrząc od strony licznika "energetyki" instalację PV sugeruję wpiąć zaraz za ogranicznikiem przepięć jeszcze przed wyłącznikami różnicowoprądowymi i nadprądowymi zapewniającymi ochronę obwodom odbiorczym. 

    Odnośnie stosowania ograniczników przepięć (skrót SPD) na wejściu do PV. To zależy czy i co chce Pan chronić? Jeśli zależy Panu na ochronie falownika PV to SPD powinno być zainstalowane blisko falownika zarówno po stronie AC jak i DC (dobór i montaż SPD z uwzględnieniem koordynacji energetycznej), a jeśli zależy Panu również na ochronie paneli PV to w zależności od długości przewodów pomiędzy poszczególnymi panelami i falownikiem może zaistnieć również konieczność stosowania SPD przy samych panelach. Dodatkowo należy przestrzegać zasad związanych z montażem paneli a dokładnie z prowadzeniem przewodów DC tak, aby nie powstawały pętle indukcyjne, ale to temat na inny wpis. Temat który Pan tu poruszył jest szerzej opisywany w poniższych artykułach:


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 2 pytań
      • 4 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik: Dziękuję za odpowiedź! Instalacja PV jest zabezpieczona zarówno od strony DC jak i AC. Cały "komplet" stoi na gruncie i jest 60 m od domu. Zależy mi na ochronie instalacji wewnątrz budynku. Czytałem, że wszystkie przewody "wchodzące" z zewnątrz do budynku powinny być zabezpieczone ogranicznikami przepięć. Czy i w tym przypadku należy zastosować ogranicznik tak jak jest to w przypadku WLZ - rozłącznik i ogranicznik?

      Poza tym chciałem zapytać, czy jeżeli planuję w rozdzielnicy głównej, w piwnicy zastosować ogranicznik typu T1 iskiernikowy, to czy w rozdzielnicach piętrowych (parter, I piętro, poddasze) mogę zastosować ograniczniki typu T2 warystorowe, jeżeli odległość jest mniejsza niż 10 m? Wszędzie piszą, że powyżej 10 m trzeba zastosować T2 w kolejnej rozdzielnicy, ale czy to oznacza, że w przypadku mniejszej odległości nie trzeba ale można czy nie wolno?

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 205 pytań
        • 2357 odpowiedzi
        • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

        @jozef.zamek: proszę pamiętać, że w dyskusjach wypowiadamy się w kwestii pewnych zagadnień, ale w zakresie wiedzy jaką o danej instalacji mamy (często jest to niepełna wiedza). Aby rzetelnie doradzić należałoby przeprowadzić wizję lokalną lub mieć dokładny projekt całej instalacji.

        Typy ograniczników przepięć dobiera się na podstawie zagrożeń jakie mogą dostać się do instalacji. Aby to zrobić, należy przeanalizować trasę ułożenia kabla lub przewodu i uwzględnić co znajduje się na jego obu końcach. Mówiąc o analizie trasy ułożenia mam na myśli sprawdzenie czy w jakimś miejscu nie ma zbyt małych odstępów separacyjnych np. od elementów które mogą być pod potencjałem "pioruna". Jeśli TAK, to przepięcie spowodowane udarem piorunowym powinno na swojej drodze najpierw trafić na ogranicznik przepięć Typ 1. Jeśli udar piorunowy trafi na Typ 2 to najczęściej taki ogranicznik przepięć nie jest w stanie skutecznie odprowadzić takiego przepięcia do systemu uziemienia, ulega uszkodzeniu a instalacja pozostaje bez ochrony.

        Odnośnie odległości pomiędzy ogranicznikami trochę więcej napisałem w odpowiedzi w poniższym wątku: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/ogranicznik-przepiec-4#answer-37496

Czytaj także:

Rozdzielnica modułowa do zabezpieczeń PV.
Społeczność

Rozdzielnica modułowa do zabezpieczeń PV.

Szukam rozdzielnicy modułowej do zabezpieczeń PV. Ważne, aby miała

Więcej
Szukam rozdzielnicy modułowej do zabezpieczeń PV.
Społeczność

Szukam rozdzielnicy modułowej do zabezpieczeń PV.

 Ważne, aby miała wszelkie atesty i była odporna na upały. Co

Więcej
ROzdzielnica PV hybrydowej / zabezpieczenia etc...
Społeczność

ROzdzielnica PV hybrydowej / zabezpieczenia etc...

Czy możecie podpowiedzieć link do dobrego omówienia tego z czego po

Więcej
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Blog

Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?

Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e

Więcej
Rozdzielnica elektryczna na aparaturze Schneider Electric
Blog

Rozdzielnica elektryczna na aparaturze Schneider Electric

Rozdzielnica elektryczna to serce każdej instalacji elektrycznej w 

Więcej
Co powinna zawierać nowoczesna i bezpieczna rozdzielnica?
Blog

Co powinna zawierać nowoczesna i bezpieczna rozdzielnica?

Rozdzielnica to istotny element każdej instalacji elektrycznej, odp

Więcej