Mam pytanie odnośnie schematu zamieszczonego na tym filmie (min 10:15). Chodzi mi o rozmieszczenie ograniczników przepięć. Planuje właśnie taki układ w moim domu. W piwnicy rozdzielnie główną z ogranicznikiem typu T1 iskiernikowym (https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-typ-t1-4p-40ka-iskiernik-gazowy-gdt/p/0001-00014-31385), na piętrach (parter i I piętro) rozdzielnie z ogranicznikiem typu T2 Co jeżeli odległości są mniejsze niż 10 m? Gdzie powinienem zainstalować ograniczniki typu T3 (D) przed komputerem? Dodam, że zasilanie mam z sieci napowietrznej i posiadam instalacje PV na gruncie, 60 m od domu.
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Cześć! Generalnie to ochrona przeciwprzepięciowa powinna być odpowiednio stopniowana i wykonana zgodnie z projektem instalacji elektrycznej (jest integralną częścią takiego projektu). W związku z czym zachęcam Cię do skorzystania z wiedzy projektanta, który przygotuje dla Ciebie projekt modernizacji instalacji uwzględniający założenia praktyczne dotyczące Twojego, konkretnego budynku. Należy tutaj uwzględnić m.in. :
- rodzaj sieci zasilającej (piszesz, że jest to linia napowietrzna, może być to np. sieć TT a w tym przypadku trzeba zastosować inną ochronę niż w przypadku sieć TNS czy też TNC-S)
- sposób prowadzenia przewodów
oraz wiele, wiele innych rzeczy :-) Zatem trzeba wykonać projekt i jego realizację zlecić uprawnionemu elektrykowi, który zastosuje urządzenia spełniające założenia projektu (jak nakreślił to kolega @Piotr Bibik) .
-
@EL-ROJ: Dziękuję za odpowiedź! Rozmawiałem już z kilkoma elektrykami i niestety każdy mówi coś innego: "jak pierdyknie to i tak nic nie da" albo albo w ogóle nic nie wie itd. a ja chciałbym to zrobić dobrze. Chciałbym w rozdzielnicy głównej zastosować ogranicznik T1 iskiernikowy (piorunochron na dachu i linia napowietrzna) a w następnej na parterze i na piętrze - typu T2, tyle, że odległość między nimi jest mniejsza niż 10 m. Czy można tak zrobić?
-
@jozef.zamek: jeśli odległość pomiędzy T1 a T2 jest mniejsza niż 10 m to jest ok. W dużym uproszczeniu z tą odległością chodzi o to, że na dłuższych niż 10 m przewodach do napięcia jakie przepuści ogranicznik przepięć (napięciowy poziom ochrony) może dojść napięcie które się wyindukuje na przewodach przez co napięcie będzie wyższe niż to z jakim jest w stanie poradzić sobie ogranicznik T3 który powinien być montowany przed chronionym wrażliwym urządzeniem. Z tego powodu jeśli odległość pomiędzy T2 a T3 liczona po długości przewodów przekracza 10 m należy powielić T2. Dzięki temu pomiędzy tym dodatkowym T2 a T3 długość przewodów jest na tyle mała, że napięcie które się w nim wyindukuje nie powinno wpłynąć na pracę T3.
Opinie elektryków o których wspominasz wynikają z ich doświadczeń że ochrona przeciwprzepięciowa jest nieskuteczna i mam do tego tylko jedno małe ALE. Jest nieskuteczna bo jest źle dobrana, nie jest kompletna a często ma również sporo błędów montażowych. Ale dla sporej grupy pseudo elektryków jak w instalacji jest ogranicznik na zasilaniu i jakaś listwa przeciwprzepięciowa to to ma działać. Niestety to tak nie działa. Skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa albo jest kompletna, dobrze dobrana, i skoordynowana energetycznie i poprawnie zainstalowana, albo jej nie ma. Przepięcia nie uznają kompromisów.
Ale prawdą jest również to, że nie ma 100% skutecznych zabezpieczeń (w każdej dziedzinie). Zabezpieczenia w tym ochrona przeciwprzepięciowa zmniejsza ryzyko skutków wystąpienia przepięć, ale nigdy nie wyeliminuje zagrożenia do zera.
-
@Piotr Bibik: Dziękuję! Mam zatem pytanie w świetle też co pisze EL-ROJ , jakie byłyby koszty wizji lokalnej i ewentualnego projektu modernizacji instalacji? Po prostu bardzo zależy mi na dobry jej wykonaniu. Mój adres Ligota 20, gm. Kobyla Góra. Mapa: https://staryzamek.pl/jak-dojechac
Można u nas się przespać - prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne.
-
@jozef.zamek:czyli mamy do siebie "rzut beretem" bo niecałe 50 km :)
-
-
-
Jeśli ma być dobrze i bezpiecznie sugeruję jeszcze raz przemyśleć wybór ogranicznika przepięć. Cena nie bierze się z powietrza. Wybierając ogranicznik z członem T1 warto zwrócić uwagę na jego wewnętrzną budowę i wybierać te, w których człon T1 jest iskiernikiem. Dlaczego? Podczas przepięcia wywołanego uderzeniem pioruna mamy do czynienia z serią bardzo szybko po sobie następujących przepięć i ograniczniki których budowa oparta jest tylko o warystor często po odprowadzeniu głównego udaru ulegają uszkodzeniu podczas odprowadzania udarów z przepięć następczych. Poniżej zamieszczam listy ograniczników z których sugerowałbym dokonywać wyboru.
Z jakiego powodu wybrany został Typ 1? Jeśli jest potrzebny to sugeruję zdecydować się na ograniczniki Typ T1; T2 lub T1; T2; T3 które zapewniają, że przepięcie zostanie ograniczone do właściwego poziomu napięciowego (patrz poniższa grafika).
- https://www.tim.pl/ochrona-odgromowa/ograniczniki-przepiec/ogranicznik-przepiec-klasy-t1-t2?filters%5Bmanufacturer.keyword%5D=obo+bettermann%7Cdehn%7Chager+polo%7Ceaton%7Cphoenix+contact%7Ceti+polam%7Cschneider%7Cweidmuller+sp.+z+o.o.%7Csiemens%7Cabb+4%7Crst%7Ccitel%7Cleutron+gmbh
- https://www.tim.pl/ochrona-odgromowa/ograniczniki-przepiec/ogranicznik-przepiec-klasy-t1-t2-t3?filters%5Bmanufacturer.keyword%5D=leutron+gmbh%7Cdehn%7Ceti+polam
Odnośnie pozostałych pytań to musimy wyjaśnić, że skuteczną ochronę przeciwprzepięciową zapewni tylko KOMPLETNY system odpowiednio dobranych i właściwie zamontowanych ograniczników przepięć. Co to znaczy? W dużym uproszczeniu zgodnie z strefową koncepcją ochrony przeciwprzepięciowej należy:
- budynek podzielić na strefy w których zamontowane są czułe na przepięcia urządzenia
- każdy przewód wchodzący lub wychodzący z danej strefy musi być objęty ochroną (mówimy tu o przewodach zasilających, teletechnicznych np. internet, anteny i czujniki np. czujniki temperatury, czujni ruchu, monitoring itp.
- muszą być zachowane odstępy separacyjne pomiędzy przewodami (również w rozdzielnicy musi być zachowana separacja pomiędzy przewodami) dzięki czemu unikniemy przepięć indukowanych
- ograniczniki przepięć muszą być właściwie skoordynowane energetycznie. Oznacza to, że muszą być tak dobrane i w takich odległościach od siebie zainstalowane aby każdy kolejny był w stanie skutecznie ograniczyć przepięcie które przepuści poprzednik.
Należy pamiętać, że ogranicznik przepięć nie likwiduje przepięcia a jedynie je ogranicza do określonego poziomu który jest bezpieczny dla urządzeń i aparatów za nim zainstalowanych. Pytania związane z odległościami pomiędzy ogranicznikami przepięć dotyczą właśnie koordynacji energetycznej. Jeśli chce Pan mieć skuteczną ochronę warto wybierać wszystkie ograniczniki od jednego producenta bo wówczas producent w ramach swoich produktów udziela informacji jakich zasad przestrzegać aby wszystko działało. Jeśli decyduje się Pan na różnych producentów to odpowiedzialność za prawidłową koordynację musi Pan wziąć na siebie lub zlecić dobór projektantowi posiadającemu doświadczenie w zakresie doboru ograniczników przepięć.
Tyle w bardzo dużym skrócie. Więcej informacji w poniższych artykułach:
Czytaj także:
Ogranicznik przepięć
Poszukuję tańszego zamiennika Ogranicznik przepięć B Ty
Ogranicznik przepięć - dobór
Cześć, czy na podstawie danych ze skanu(załącznik) jesteśmy w stani
Ogranicznik przepięć
hej,polecicie coś do ponizszego?- Ogranicznik przepięć do RS-485, S
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Ogranicznik przepięć DC – fotowoltaika. Jaki ogranicznik
Ograniczniki przepięć odprowadzają ładunki przepięciowe wywołane wy
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
@jozef.zamek Dzień dobry,
Co jeśli odległości są mniejsze niż 10m?
Jeśli odległośc między rozdzielnicą główną a podrozdzielnicą wynosi poniżej 10m liczona w mb przewodów, to nie ma obowiązku ponawiania ochrony typu T2. Jednak Pan nie zamierza w RG stosować typu T1+T2, więc aby prawidłowo skoordynowac aparaty należałoby w podrozdzielnicy wprowadzić aparat typu T2.
Koordynację omawiam tutaj: https://kanalelektryczny.pl/ogranicznik-przepiec-budowa-i-zasada-dzialania/#elementor-toc__heading-anchor-6
Gdzie powinienem zainstalować ograniczniki typu T3
Jak najbliżej chronionych wrażliwych urządzeń, najlepiej w odległości do 5m. Jeśli to niewykonalne, to proponuję dodatkowo listwy zasilające wyposazone w wkładkę warystorową i badane wg. tych samych norm co ograniczniki przepięć mocowane na szynę TH35.
posiadam instalacje PV na gruncie, 60 m od domu
Dobór ogranicznika do PV: https://kanalelektryczny.pl/jaki-ogranicznik-przepiec-do-fotowoltaiki/
Wideo:https://youtu.be/J5TZ4IfOj9M