Przeczytano 107 razy

Podłączenie obwodu oświetlenia w skrzynce rozdzielczej

Witam Szanownych Kolegów,

jestem w trakcie remontu mieszkania oraz wymiany instalacji elektrycznej. Jest to stara instalacja aluminiowa, która zostanie wymieniona na miedzianą przewodami trzy żyłowymi. Mieszkanie ok. 50 m, trzy pokoje, kuchnia i łazienka. Moje pytanie dotyczy podłączenia oświetlenia w skrzynce rozdzielczej. Elektryk, który będzie to robił zaproponował podłączenie oświetlenia z całego mieszkania jako jeden obwód zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym oraz wyłącznikiem nadprądowym. Zaproponował również zastosowanie bloku rozdzielczego, do którego podłączenie będzie następujące:

 1. rząd pierwszy: przewody L z każdego pomieszczenia
 2. rząd drugi: przewody N z każdego pomieszczenia
 3. rząd trzeci: przewody PE z każdego pomieszczenia

Następnie odpowiednio przewodem L od bloku rozdzielczego do wyłącznika nadprądowego, N od bloku rozdzielczego do głównej listwy N w skrzynce rozdzielczej oraz PE jak w przypadku N do głównej listwy PE w skrzynce rozdzielczej.

Elektryk argumentował takie podłączenie przez blok rozdzielczy możliwością odłączenia konkretnego pomieszczenia np. w przypadku potrzeby wymiany lampy w danym pokoju.

Jako, że jest to moje pierwsze mieszkanie i pierwszy tak poważny remont, a moja wiedza elektryczna nie jest zaawansowana, chciałbym się dowiedzieć, czy takie podłączenie jest poprawne i ma sens? 

Pozdrawiam,
Mateusz

Odpowiedzi (3)

 • Dzień dobry, czy ja dobrze rozumiem, że wyłącznik RCD ma być tylko na oświetlenie? A bloki rozdzielcze są dobre. Jednak wszystko powinno robić się na bezpiecznikach nadprądowych. W każdym mieszkaniu powinny być min 4: KUCHNIA, ŁAZIENKA, OŚWIETLENIE, GNIAZDKA.

  • @Pysiak:

   Oczywiście obwód oświetlenia w postaci opisanej w pierwszym poście zabezpieczony będzie wyłącznikiem różnicowo-prądowym oraz wyłącznikiem nadprądowym, które bedą miały za zadanie zabezpieczać opisany wyżej blok rozdzielczy.

   Oczywiście pozostałe 8-10 obwodów gniazdek również zabezpieczone będzie RCD i wyłącznikami nadprądowymi. 
    

   Jedynie ciekawość moją wzbudził obwód oświetlenia. Wnioskuje zatem z powyższej wypowiedzi, że jest to jak najbardziej poprawne podłączenie i nie powinno wzbudzać podejrzeń?

   • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    @jagielloma: Nie jest to najlepsze rozwiązanie jednak jak najbardziej będzie wszystko dobrze działać, tylko problem pojawić się może w przypadku gdy będzie Pan chciał rozbudować oświetlenie o kolejne lampy. Wtedy może być za duże obciążenie i trzeba będzie dzielić.