Przeczytano 1 162 razy

Pocenie w skrzynce energetycznej

Witam mam pytanie posiadam rozdzielnie w garażu przy drzwiach garażowych zauważyłem ze jak zamknę skrzynkę i otworze ja na drugi dzień to jest mokro w środku w skrzynce jak otwarta nie ma takiej sytuacji czy ktoś się z taka sytuacja spotkał oczywiście nad skrzynka nie przebiegają rury . I nie widzę aby gdzieś coś się sączyło to by woda stała przypuszczam ze różnica temperatur skrzynka  w ścianie dzieli z domem pozdrawiam

Odpowiedzi (14)

 • Jeszcze jeden patent możesz wsadzić jak jest miejsce to :

  Pochłaniacz wilgoci - Niska cena na Allegro.pl

  Jest tego pełno i sprawdzisz czy cos pomogło bo tam wentylatory, grzałki i inne perpetum mobile to fajne tylko kto i po co za to zapłaci ?

 • Oczywiście oczywiście

  Zapewne to rozdzilenica w domku jednorodzinnym? Garaz w ,,piwnicy"? Jest tam licznik energii? Czyli pierwsze styki od ZK...

  Zaciąga wilgoć ze ściany i przewody grzeją, to tak jak koledzy zauważyli ,,różnica temperatur" ale co Ci da wymiana drzwi jak z ,,pleców" i z boku pewnie bardziej zaciąga niż z przestrzennie pustej przestrzeni (z przed drzwiczek)??

  Rada moja jest taka:

  (Po wyłączeniu zasilania) posmaruj zaciski gdzie są przewody smarem miedzianym, a do rozdzielnicy wsyp to co zazwycz aj wyrzucasz z nowo kupionych butów, czyli POCHŁANIACZ WILGOCI.

 • A z ciekawości, to nie jest tak że każda skrzynka też ma swoje ip i jakąkolwiek kratka powoduje że tego ip nie ma? Tak się sam pytam z punktu widzenia ubezpieczyciela:)

 • Grzałka do zamontowania jak problem. Od wiek wieków jak skraplanie rosy na spłóczce w zimnym WC czy rurach z zimna wodą... 

  https://www.tim.pl/grzalka-polprzewodnikowa-grz30-86-56

 • Cześć! Ja miałem podobną sytuację na jednej instalacji i jest to kondensacja pary powstała w wyniku różnic temperatury. Ja problem rozwiązałem poprzez zastosowanie małej kratki wentylacyjnej na drzwiach rozdzielnicy oraz wentylatorka, który przepompowywał powietrze wewnątrz. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale w moim przypadku nie było innego wyjścia... Temat faktycznie bardzo ciekawy.

 • Faktycznie tak jak mówisz problemem może być kondensująca się para w rozdzielnicy spowodowana różnicą temperatur. Najprostszą rzeczą jest założenie drzwiczek wentylowanych i wentylatora np.komputerowego ale z filtrem (jeżeli dany model ma taką możliwość) lub nawiercenie wiertłem stożkowym oraz ocieplenie tylnej ścianki rozdzielnicy (sprawidzić pukając śrubokrętem w kilku miejscach tylnej ścienki rozdzielnicy czy przypadkiem nie ma wolnej przestrzeni za rozdzielnicą, a jeżeli jest to nawiercenie i wciśnięcie trochę pianki niskoprężnej - z rozsądkiem, żeby nie weszła do środka rozdzielnicy). 

  Zestaw wentylator z dwoma kratkami: https://www.tim.pl/wentylator-30m3h-230v-ip32-z-kratkami-034817 (może być za duży do małej rozdzielnicy)

  Grzałka na szynę: https://www.tim.pl/grzalka-do-szafy-na-szyne-th35-25w-7h-51-0-230-0025

  Artykuł dotyczący wilgoci w rozdzielnicy: https://blog.prospersklep.pl/jak-pozbyc-sie-pary-wodnej-wewnatrz-rozdzielnic/

 • ELEKTRO-SYSTEM dobrze pisze.. Musisz ogarnąc temat z uwagi na to iż w takiej sytuacji z biegiem czasu będą śniedziały styki osprzętu. Oprócz grzałek można też wymienić drzwiczki na wentylowane i npw zamontowanie wtedy małego wiatraczka przy jednym rzędzie otworów. Tylko do niekażdej rozdzielni da się dokupić takie drzwiczki. Zdjęcie pokazuje takie drzwiczki do Volty  Hagera

 • W skrzynce powstaje skroplina kondesacyjna. Powstaje z powodu spotkania się 2 różnych temperatur wenątrz skrzynki i na zewnątrz. Powodó może być kilka:

  1. Skrzynka jest głęboko osadzona i dochodzi do wyziębienia tylnej ścianki.

  2. Peszle, aroty, rurki lub przewody wprowadzone do środka wpuszczają zimne powietrze.

  Sposób rozwiązania problemu to ocieplenie zewnętrznej ściany garażu na którekj znajduje się skrzynka, uszczelnienie przepustów przez które wprowadzone są przewody. Być może istalator osadzając skrzynkę zostawił sporą przestrzeń za nią i należało by wywiercić otwory w plecach i wprowadzić piankę poliuretanową niskoprężną. Pianą można też uszczelnić aroty, rurki, peszle.

  Kolejnym sposobem jest wstawienie malutkiej grzałki z termostatem która za wiele prądu nie zużyje ale podniesie delikatnie temperaturę na tyle aby nie powsatawła skroplina wenątrz.

  Grzalka-do-szafy-na-szyne-th35-25w

  Grzałka półprzewodnikowa GRZ30 86.56