6 odpowiedzi

Sprawdź

Zmiany w prawie energetycznym

Walter 0 pkt dodane:

Widzieliście ostatnie newsy? 

"Sejm uchwalił zmiany w Prawie energetycznym, zobowiązując dostawców energii do wymiany obecnie działających liczników energii elektrycznej na modele inteligentne, pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyliczyło, że jedno takie urządzenie to koszt 360 zł. (...)"

Cały artykuł do przeczytania tutaj: https://biznes.radiozet.pl/News/Wszystkie-liczniki-pradu-do-wymiany-Nowy-kosztuje-360-zl

Dzięki nowym licznikom możliwe będzie znacznie dokładniejsze monitorowanie zapotrzebowania na energię i dostosowywanie do niego mocy elektrowni. Dane mają być pobierane co 15 minut.

Co o tym myślicie? Czy faktycznie przyniesie to oczekiwane efekty?

 • Państwo i tak zrobi co będzie chciało jak się nie podoba to zrezygnuj z licznika. Będą wiedzieć wszystko o Tobie, co ile i dla czego w tych godzinach jak nie w innych, kiedy urlop kiedy wyjścia z domu itp. Pełna inwigilacja, handel danymi jest teraz w cenie tak jak podkradanie kont, loginów i haseł. Nie ujawnia się z tym przecież nie będą afiszować sie z tym co mogą z tego zrobić. Wiecie jaki będzie przesył danych z liczników i kto za to wszystko na końcu zapłaci...

 • Zobaczymy jak u nas to wykorzystają ale myślę że pozwoli to na łatwiejsze i szybsze wykrycie potencjalnych kradzieży prądu.
  A znając naszych rządzących to któryś ze znajomych pewnie ma firmę produkującą liczniki :D I nie mam zamiaru tu wywoływać burzy politycznej bo taka sama sytuacja byłaby gdyby inna opcja była przy władzy.

  A co do pomysłu to jeśli dobrze to wykorzystają to wydaje mi się że może to być korzystne.

 • GN 0 pkt

  na 100% rozdzielczość odczytu danych pozwoli na wyłapanie potencjalnych kradzieży.
  Po wpięciu w system big data - można będzie na tych danych odpalić bardzo zaawansowaną analitykę - z predykcją zapotrzebowania włącznie.

  Podobne systemy stosuje się do monitorowania sprzedaży w dyskontach - na podstawie danych z kas można planować zaopatrzenie dla sklepów.