Hej
W budowanyn domu jednorodzinnym mam rozdzielnie glowna na parterze. Do rozdzielni przychodzi WLZ 4x10 gdzie nastepnie jest zrobiony rozdzial PEN i podlaczony do GSW (uziom otokowy podlaczony bednarka).
W przyszłości chcialbym zamontować instalacje PV okolo 5kW.
Falownik planuje zamontowac na poddaszu tak aby byl jak najblizej DC.
Na poddaszu mam lokalna szyne wyrownawcza polaczona z GSW przewodem lgy 12 mm2.
Jakie kable powinienem pociagnac na poddasze z RG aby móc w przyszłości podłączyć instalacje bez potrzeby rozprowania scian?
Rozwiązane! Idź do rozwiązania.
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać. Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.
Jeśli to będzie instalacja 48V to wychodzi, ze w szczycie popłynie prąd ponad 100A.
Więc dwie żyły min. 16 mm2 z punktu zbiorczego do miejsca zlokalizowania inwertera.
Na dachu oczywiście przewód specjalizowany (odporny na UV) -
Co do kabli. Najlepszym rozwiązaniem było by położenie np peszli czy rur PCV tak by móc przeciągnąć swobodnie kable takie jak będą potrzebne. Jeśli nie ma takiej możliwości to 5x4 powinno z zapasem wystarczyć. Tylko nie polecam falownika montować na poddaszu chyba że jest pewność że w lecie nie będzie tam dużych temperatur a często tak jest.
-
Nie wiem jakie jest rozmieszczenie instalacji ale może warto pomyśleć nad montażem np arota od rozdzielnicy na poddasze? W takim przypadku w każdym momencie możemy instalacje przygotować pod własne potrzeby.
-
Lokalna szyna z główną połączona chyba 16, nie 12 ?
Na 5kW w zupełności wystarczy jeśli poprowadzisz 5x4 po trasie RG - Falownik.
Pozdrawiam
-
Dla przykładu inwerter Huawei SUN2000-5KTLM0 o mocy 5 kW ma maksymalny prąd wyjściowy 8,5 A, SUN2000-10KTLM0 o mocy 10 kW maksymalny prąd wyjściowy 16,9 A, więc przy odległości kilku metrów od rozdzielni RG wystarczy 5x2,5 mm2. Proponuję przyjąć z rezerwą na przyszłość 5x4 mm2.
Co do lokalizacji inwertera, jeżeli jest możliwość, proponuję dla komfortu pracy inwertera zmienić lokalizację na pomieszczenie o bardziej stabilnych warunkach temperaturowych. Poddasza zwykle się nagrzewją. Ewentualne straty po stronie DC można zmniejszyć przez zastosowanie kabla DC o przekroju 6mm2.
-
Dobierając przewód / kabel przyłączeniowy po stronie AC falownika, należy wziąć pod uwagę moc wyjściową falownika, długość przewodu, dopuszczalną obciążalność prądową przewodu, dopuszczalny spadek napięcia.
Dla falownika o mocy 5 kW i odległości od rozdzielnicy głównej do falownika do 20m, przekrój żyły przewodu / kabla nie powinien być mniejszy niż 1,5mm² (przy założeniu 1% strat).Proponuję ułożyć przewód / kabel 5x2,5mm².
Jeżeli przewód będzie prowadzony wewnątrz budynku, może to być YDY 5x2,5mm²:https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?
Jeżeli na zewnątrz to YKY 5x2,5mm²:
https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=kabel%
Poza tym, należy zastosować odpowiednie ograniczniki przepięć i połączenia wyrównawcze, w zależności od tego czy budynek posiada instalację odgromową, czy nie.
krótki przewodnik:
Czytaj także:
Poprawna instalacja PV
Mam wątpliwości co prawidłowego montażu instalacji PV. Proszę o wy
Wyłącznik bezpieczeństwa do instalacji PV
Dzień dobry, szukam przepisów dotyczących wyłączników bezpieczeństw
Problemy instalacji PV
Proszę zapoznać się z tematem:Tauron: ponad połowa skontrolowanej d
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Osobiście nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać.
Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.
P.S. Montaż miejscowej szyny wyrównawczej na poddaszu to świetny pomysł, sam też to praktykuję - łatwo wykonać później połączenie np. masztu antenowego lub szafki teletechnicznej.
https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobor-i-ukladanie-przewodow/