Przeczytano 3 284 razy

Podłączenie instalacji PV

Hej

W budowanyn domu jednorodzinnym mam rozdzielnie glowna na parterze. Do rozdzielni przychodzi WLZ 4x10 gdzie nastepnie jest zrobiony rozdzial PEN i podlaczony do GSW (uziom otokowy podlaczony bednarka). 

W przyszłości chcialbym zamontować instalacje PV okolo 5kW. 

Falownik planuje zamontowac na poddaszu tak aby byl jak najblizej DC.

Na poddaszu mam lokalna szyne wyrownawcza polaczona z GSW przewodem lgy 12 mm2.

Jakie kable powinienem pociagnac na poddasze z RG aby móc w przyszłości podłączyć instalacje bez potrzeby rozprowania scian?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (7)

 • Osobiście nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać.

  Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.

  P.S. Montaż miejscowej szyny wyrównawczej na poddaszu to świetny pomysł, sam też to praktykuję - łatwo wykonać później połączenie np. masztu antenowego lub szafki teletechnicznej.

  https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobor-i-ukladanie-przewodow/

 • Nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać. Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.

  Jeśli to będzie instalacja 48V to wychodzi, ze w szczycie popłynie prąd ponad 100A.
  Więc dwie żyły min. 16 mm2 z punktu zbiorczego do miejsca zlokalizowania inwertera.
  Na dachu oczywiście przewód specjalizowany (odporny na UV)

 • Co do kabli. Najlepszym rozwiązaniem było by położenie np peszli czy rur PCV tak by móc przeciągnąć swobodnie kable takie jak będą potrzebne. Jeśli nie ma takiej możliwości to 5x4 powinno z zapasem wystarczyć. Tylko nie polecam falownika montować na poddaszu chyba że jest pewność że w lecie nie będzie tam dużych temperatur a często tak jest.

 • Nie wiem jakie jest rozmieszczenie instalacji ale może warto pomyśleć nad montażem np arota od rozdzielnicy na poddasze? W takim przypadku w każdym momencie możemy instalacje przygotować pod własne potrzeby.

 • Lokalna szyna z główną połączona chyba 16, nie 12 ?

  Na 5kW w zupełności wystarczy jeśli poprowadzisz 5x4 po trasie RG - Falownik.

  Pozdrawiam

 • Dla przykładu inwerter Huawei SUN2000-5KTLM0  o mocy 5 kW ma maksymalny prąd wyjściowy 8,5 A, SUN2000-10KTLM0  o mocy 10 kW maksymalny prąd wyjściowy 16,9 A,  więc przy odległości kilku metrów od rozdzielni RG wystarczy 5x2,5 mm2. Proponuję przyjąć z rezerwą na przyszłość 5x4 mm2. 

  Co do lokalizacji inwertera, jeżeli jest możliwość, proponuję dla komfortu pracy inwertera zmienić  lokalizację na pomieszczenie o bardziej stabilnych warunkach temperaturowych. Poddasza zwykle się nagrzewją. Ewentualne straty po stronie DC można zmniejszyć przez zastosowanie kabla DC o przekroju 6mm2.

 • Dobierając przewód / kabel przyłączeniowy po stronie AC falownika, należy wziąć pod uwagę moc wyjściową falownika, długość przewodu, dopuszczalną obciążalność prądową przewodu, dopuszczalny spadek napięcia.
  Dla falownika o mocy 5 kW i odległości od rozdzielnicy głównej do falownika do 20m, przekrój żyły przewodu / kabla nie powinien być mniejszy niż 1,5mm² (przy założeniu 1% strat).

  Proponuję ułożyć przewód / kabel 5x2,5mm².
  Jeżeli przewód będzie prowadzony wewnątrz budynku, może to być YDY 5x2,5mm²:

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?

  Jeżeli na zewnątrz to YKY 5x2,5mm²:

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=kabel%

  Poza tym, należy zastosować odpowiednie ograniczniki przepięć i połączenia wyrównawcze, w zależności od tego czy budynek posiada instalację odgromową, czy nie.

  krótki przewodnik:

  https://www.tim.pl/instalacje-fotowoltaiczne