7 odpowiedzi

Sprawdź

Podłączenie instalacji PV

d3zerter 0 pkt dodane:

Hej

W budowanyn domu jednorodzinnym mam rozdzielnie glowna na parterze. Do rozdzielni przychodzi WLZ 4x10 gdzie nastepnie jest zrobiony rozdzial PEN i podlaczony do GSW (uziom otokowy podlaczony bednarka). 

W przyszłości chcialbym zamontować instalacje PV okolo 5kW. 

Falownik planuje zamontowac na poddaszu tak aby byl jak najblizej DC.

Na poddaszu mam lokalna szyne wyrownawcza polaczona z GSW przewodem lgy 12 mm2.

Jakie kable powinienem pociagnac na poddasze z RG aby móc w przyszłości podłączyć instalacje bez potrzeby rozprowania scian?

 

 

 

 

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

 • Łukasz Sachmata 0 pkt

  Osobiście nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać.

  Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.

  P.S. Montaż miejscowej szyny wyrównawczej na poddaszu to świetny pomysł, sam też to praktykuję - łatwo wykonać później połączenie np. masztu antenowego lub szafki teletechnicznej.

  https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobor-i-ukladanie-przewodow/

 • Br3xPL 75 pkt

  Nie polecam montażu falownika na poddaszu. Latem potrafi tam być naprawdę gorąco, a elektronika tego nie lubi. W skrajnych przypadkach falownik może się wyłączać. Przewód dobieramy nie tylko pod kątem prądu obciążenia, ale również do spadku napięcia, który zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Poniżej zamieszczam link, w którym opisano procedurę doboru kabli i przewodów.

  Jeśli to będzie instalacja 48V to wychodzi, ze w szczycie popłynie prąd ponad 100A.
  Więc dwie żyły min. 16 mm2 z punktu zbiorczego do miejsca zlokalizowania inwertera.
  Na dachu oczywiście przewód specjalizowany (odporny na UV)

   

 • Peter45 0 pkt

  Co do kabli. Najlepszym rozwiązaniem było by położenie np peszli czy rur PCV tak by móc przeciągnąć swobodnie kable takie jak będą potrzebne. Jeśli nie ma takiej możliwości to 5x4 powinno z zapasem wystarczyć. Tylko nie polecam falownika montować na poddaszu chyba że jest pewność że w lecie nie będzie tam dużych temperatur a często tak jest. 

 • Elektro-Instal 0 pkt

  Nie wiem jakie jest rozmieszczenie instalacji ale może warto pomyśleć nad montażem np arota od rozdzielnicy na poddasze? W takim przypadku w każdym momencie możemy instalacje przygotować pod własne potrzeby. 

 • JacekJ 0 pkt

  Lokalna szyna z główną połączona chyba 16, nie 12 ?

  Na 5kW w zupełności wystarczy jeśli poprowadzisz 5x4 po trasie RG - Falownik.

  Pozdrawiam

 • Wojciech 3 pkt

  Dla przykładu inwerter Huawei SUN2000-5KTLM0  o mocy 5 kW ma maksymalny prąd wyjściowy 8,5 A, SUN2000-10KTLM0  o mocy 10 kW maksymalny prąd wyjściowy 16,9 A,  więc przy odległości kilku metrów od rozdzielni RG wystarczy 5x2,5 mm2. Proponuję przyjąć z rezerwą na przyszłość 5x4 mm2. 

  Co do lokalizacji inwertera, jeżeli jest możliwość, proponuję dla komfortu pracy inwertera zmienić  lokalizację na pomieszczenie o bardziej stabilnych warunkach temperaturowych. Poddasza zwykle się nagrzewją. Ewentualne straty po stronie DC można zmniejszyć przez zastosowanie kabla DC o przekroju 6mm2. 

 • Dobierając przewód / kabel przyłączeniowy po stronie AC falownika, należy wziąć pod uwagę moc wyjściową falownika, długość przewodu, dopuszczalną obciążalność prądową przewodu, dopuszczalny spadek napięcia.
  Dla falownika o mocy 5 kW i odległości od rozdzielnicy głównej do falownika do 20m, przekrój żyły przewodu / kabla nie powinien być mniejszy niż 1,5mm² (przy założeniu 1% strat).

  Proponuję ułożyć przewód / kabel 5x2,5mm².
  Jeżeli przewód będzie prowadzony wewnątrz budynku, może to być YDY 5x2,5mm²:

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?

  Jeżeli na zewnątrz to YKY 5x2,5mm²:

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=kabel%

  Poza tym, należy zastosować odpowiednie ograniczniki przepięć i połączenia wyrównawcze, w zależności od tego czy budynek posiada instalację odgromową, czy nie.

  krótki przewodnik:

  https://www.tim.pl/instalacje-fotowoltaiczne