Przeczytano 717 razy

Po co kask ?

Film dla każdego, zwłaszcza dla młodych gniewnych, którym kask niepotrzebny, do szlifierki okulary są zbędne, a najlepsze to na nogach trampki.
Ale tym razem o kasku ....

Odpowiedzi (31)

 • W wielu krajach podstawą na budowie jakiejkolwiek jest kask i inne akcesoria ochronnych. O butach już nawet nie wspomnę. Ubiór tez jest ważny, bo nikt w dresach nie został by wpuszczony. Jak zwykle zawsze opiera się wszystko o świadomość. Nawet na prywatnych inwestycjach nosi się kaski i inne środki ochrony jako standard. Nikt nie kwestionuje zasady, że nie powinno się pracować pod napięciem a jakoś nie wiele osób rozumie że inne standardy bezpieczeństwa są tak samo ważne. I dla mnie ma znaczenie kto jaki kask nosi. Upraszcza to w wielkim stopniu komunikację między ludźmi na budowach.

 • Kask zawsze miał znaczenie i nie chodziło o to kto ważniejszy zawsze biały to kask kierowniczy i wiadomo było kto elektrykiem, hydraulikiem, budowlańcem itp. Między sobą ustala się jaki kolor będzie kto mial i potem jest prostsza koordynacja gdzie widać i kogo, do tego nakleja sie jeszcze teraz na kask dane firmy, dane pracownika i namiary. Zależy od porządku na budowie czy panuje tam jakiś reżim czy wolna amerykanka "kto co ma to zakłada". Dobrym obyczajem jest teraz oznakowane ubrania co do firmy choc logiem aby było wiadomo z kim mamy do czynienia i żadna jak sie to mówi "menda" złodziej nie wejdzie bo jest inaczej oznakowany. Sami sobie na budowach robimy aby było prościej a nie trudniej.

 • Szukałem, szukałem i znalazłem, żeby nie być gołosłownym:

  "Kask G3000 posiada unikatowy sensor, wskaźnik przydatności do użycia, czyli czerwone kółko umieszczone na hełmie. W momencie kiedy sensor całkowicie odbarwi się na kolor biały, świadczy to o potrzebie wymiany kasku na nowy."

 • Zostając już w tym temacie, jakie kolory kasków nosicie? Ogólnie przyjęło się, że elektrycy noszą niebieskie, jednak jak wiemy na budowach bywa różnie i nieraz spotkałem elektryka noszącego kask biały, czy żółty. Jestem ciekaw, pochwalcie się. 😀 Ja osobiście noszę niebieski.

 • Kask i buty, to elementy bez których na budowę nawet się wyobrażam sobie wejść. Pomijając drastyczne styuacje, jak w filmie, już nieraz zdarzyło mi się przypadkiem uderzyć o jakiś element konstrukcji i za każdym razem byłem wdzięczny, że moja głowa była wtedy chroniona. 😀 Film bardzo dobrze obrazuje znaczenie elementów ochrony osobistej. Trzeba również pamiętać, że kask kaskowi nie jest równy i na tym elemencie nie można oszczędzać - w końcu życie mamy tylko jedno.

 • Jak pewnie wiesz trochę w Norwegii popracowałem i tam jest tak:

  wejście na budowę umożliwia wyłącznie karta (tzw zielona) wystawiana na podstawie paszportu, pozwolenia na pracę, faktycznego i legalnego zatrudnienia, miejsca zamieszkania w NO i wiele więcej.

  I nie daj boże, aby behapowiec dopadł Cię na obiekcie bez: kasku, okularów, rękawic, słuchawek, o odpowiednim obuwiu czy ubraniu już nawet nie wspomnę. Pierwszym razem dostajesz ostrzeżenie i karę finansową, za drugim tracisz możliwość logowania zielonej karty i papa.

  Co do samego kasku - też mi to jakoś nie podchodziło, ale po kilku dniach, może tygodniach tak się do niego przyzwyczaiłem, że po pracy do auta w nim wsiadałem i dziwiłem się jak inni kierowcy patrząc na mnie stukali się po głowie..

  Filmik idealnie pokazuje skutki braku odpowiedniego zabezpieczenia, ale do "młodych" ciężko dotrzeć...