Film dla każdego, zwłaszcza dla młodych gniewnych, którym kask niepotrzebny, do szlifierki okulary są zbędne, a najlepsze to na nogach trampki.
Ale tym razem o kasku ....
Odpowiedzi (39)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Zhandos62:
Ja pamiętam pana, elektryka, który na budowie a właściwie na generalnym remoncie domu, gdzie skuwano tynki, przestawiono ścianki - chodził w klapkach i bosych stopach.
A wszędzie pełno gruzu, drutów, profili stalowych i innych budowlanych śmieci.
I żeby nie było.... zrobił sobie krzywdę.
Ale jakoś mi go nie było żal, dostał nauczkę. Nie wiem tylko, czy zrozumiał tę lekcję. -
@boss: Brak wyobraźni... masakra. Nikt nie zwrócił mu na to uwagi?
-
@Zhandos62:
A oczywiscie, ze zwracali i murarze i inwestor. I ja też. Ale gość był nieprzekonywalny. Do czasu. Ostatecznie namówiłem inwestora, aby go pogonił z budowy, bo jeszcze będzie miał problemy. I tak się to skończyło. -
@boss: trudno nazwać to szczęśliwym zakończeniem, ale cóż - mądry Polak po szkodzie
-
-
Jak pewnie wiesz trochę w Norwegii popracowałem i tam jest tak:
wejście na budowę umożliwia wyłącznie karta (tzw zielona) wystawiana na podstawie paszportu, pozwolenia na pracę, faktycznego i legalnego zatrudnienia, miejsca zamieszkania w NO i wiele więcej.
I nie daj boże, aby behapowiec dopadł Cię na obiekcie bez: kasku, okularów, rękawic, słuchawek, o odpowiednim obuwiu czy ubraniu już nawet nie wspomnę. Pierwszym razem dostajesz ostrzeżenie i karę finansową, za drugim tracisz możliwość logowania zielonej karty i papa.
Co do samego kasku - też mi to jakoś nie podchodziło, ale po kilku dniach, może tygodniach tak się do niego przyzwyczaiłem, że po pracy do auta w nim wsiadałem i dziwiłem się jak inni kierowcy patrząc na mnie stukali się po głowie..
Filmik idealnie pokazuje skutki braku odpowiedniego zabezpieczenia, ale do "młodych" ciężko dotrzeć...
-
@artel electric:
W Szwecji jest podobnie. Jak Cie złapią to najpierw ostrzeżenie a potem blokowanie karty. I mozesz wracac do domu, bo juz pozwolenia na pracę nie dostaniesz w żadnym zakładzie. -
@boss: Nic dodać nic ująć...
-
@artel electric: Jestem trochę zielony w temacie, ale czy w Polsce stosuje się podobne (jeśli nie, to czy w ogóle jakiekolwiek) systemy wobec pracowników zza granicy?
-
@Zhandos62: Taaaa jak najbardziej. Jak wspomniał @boss klapki i krótkie spodenki przykre, ale niestety prawdziwe :(
-
@artel electric: Może kiedyś się to zmieni 😕 Najważniejsze, żeby zmiany zaczynać od siebie, w końcu najbardziej chodzi tu o nasze własne bezpieczeństwo.
-
@Zhandos62: Co najwyżej BeHaPowiec trochę "ponarzeka" i dostaniesz op*****, no i każe ci założyć kask, a jak trafisz na "wrednego typa" to pogadanka z przełożonym o bezpieczeństwie pracy, ale to raczej rzadkość
-
@Szymon028: Czyli można powiedzieć, że konsekwencje wyciągane są dopiero po fakcie 😕
-
-
Zostając już w tym temacie, jakie kolory kasków nosicie? Ogólnie przyjęło się, że elektrycy noszą niebieskie, jednak jak wiemy na budowach bywa różnie i nieraz spotkałem elektryka noszącego kask biały, czy żółty. Jestem ciekaw, pochwalcie się. 😀 Ja osobiście noszę niebieski.
-
-
@Zhandos62: A jaka to różnica jaki kolor ? Ma być odpowiedni i spełniać wymagania norm oraz nie być "przeterminowany"
Pamiętam, że "ten" białym kasku to szycha jakaś musi być i do dzisiaj się z tego śmieję :)
-
@artel electric: Jak dla mnie to kolory mają sens, patrzysz na kogoś z daleka i już widzisz z kim masz do czynienia. Ale jak mówicie ważniejsza jest ochrona niż wygląd.
-
-
@artel electric: Oczywiście, że zadaniem kasku jest ochrona, jednak można powiedzieć, że jest to również jakiś sposób określenia funkcji pełnionej na budowie.
Często spotykałem się z takim rozwiązaniem, że oprócz np. kierownika budowy biały kask nosili również koordynatorzy firm zewnętrznych. Wiem, że wielu z was prowadzi własne działalności, dlatego ciekawi mnie czy u siebie również stosujecie tego rodzaju "hierarchię".
-
@Zhandos62: Nie wiem jak do końca odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale ja zasuwam w białym, od lat, a jestem tylko szaraczkiem na budowie. Nie wyobrażam sobie włożenia np. czarnego w środku lata na otwartym obiekcie.
-
@Zhandos62:
A ja jestem in inżynier elektryk... to chyba muszę biały w niebieskie paski ;) -
@Zhandos62:
Rozbawiło mnie.... "pracownik fizyczny" ? A elektryk czy hydraulik na budowie, to nie fizyczny ? ;)) -
@boss:
A w kopalniach (niektórych) żółte kaski mieli miodziarze.
Kto wie, co to za fuszka - miodziarz ? -
@boss: I tu niestety, albo stety muszę się odnieść do Twojej wypowiedzi "Rozbawiło mnie.... "pracownik fizyczny" ? A elektryk czy hydraulik na budowie, to nie fizyczny ? ;))"
Gdzieś tam liznęliśmy pracy w Skandynawii i raczej wiemy jak to tam wygląda..
Tam nie ma żadnej "hierarchii" - bo ja jestem elektrykiem, pomocnikiem, albo sprzątam tylko i kolor kasku nie ma znaczenia.
Każdy szanowany jest tak samo !
Przecież tam nie jesteś na początku projektu w stanie stwierdzić kto tu rządzi, gdyż czy to sprzątacz czy kierownik budowy wygląda identycznie. Chyba tylko u "demolodów" panuje jakaś dziwna zasada "białego kasku". Nie wspomnę o tych Wielkich Panach Kierownikach, Inspektorach etc co na budowę w gajerku przyjeżdżają
-
@artel electric: Ja jak już okazjonalnie zakładam kask to niebieski, ale to raczej ze wzgledu na to że to mój ulubiony kolor, a nie że oznacza "pozycję" na budowie.
-
@boss: Rozbawiło mnie.... "pracownik fizyczny" ? A elektryk czy hydraulik na budowie, to nie fizyczny ? ;))
To raczej kwestia umowna i co człowiek, to inna interpretacja. Ale masz rację, trochę to nieścisłe.
-
@boss: A w kopalniach (niektórych) żółte kaski mieli miodziarze. Kto wie, co to za fuszka - miodziarz ?
Nie miałem pojęcia aż do dzisiaj 😀 Nie będę psuł innym zabawy, jedynie dodam, że to bardzo ważne stanowisko w kopalni
-
Natknąłem się na artykuł dotyczący kasków w kopalni. Górnictwo nie jest moją mocną stroną, ale ciekawi mnie, czy w tej gałęzi przemysłu faktycznie kładzie się na tę 'kaskową hierarchię' tak duży nacisk. Czy jest ktoś w stanie rozwiać moje wątpliwości?
https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/kask-gorniczy-co-oznaczaja-jego-kolory-0kil
-
@Zhandos62: Z tego co mi wiadomo, a raczej nie interesuje się tematem to akurat w kopalniach przykłada się uwagę do kolorów kasków, a przynajmniej kiedyś tak było jak jest teraz to nie wiem ;/
-
-
Szukałem, szukałem i znalazłem, żeby nie być gołosłownym:
"Kask G3000 posiada unikatowy sensor, wskaźnik przydatności do użycia, czyli czerwone kółko umieszczone na hełmie. W momencie kiedy sensor całkowicie odbarwi się na kolor biały, świadczy to o potrzebie wymiany kasku na nowy."
-
Kask zawsze miał znaczenie i nie chodziło o to kto ważniejszy zawsze biały to kask kierowniczy i wiadomo było kto elektrykiem, hydraulikiem, budowlańcem itp. Między sobą ustala się jaki kolor będzie kto mial i potem jest prostsza koordynacja gdzie widać i kogo, do tego nakleja sie jeszcze teraz na kask dane firmy, dane pracownika i namiary. Zależy od porządku na budowie czy panuje tam jakiś reżim czy wolna amerykanka "kto co ma to zakłada". Dobrym obyczajem jest teraz oznakowane ubrania co do firmy choc logiem aby było wiadomo z kim mamy do czynienia i żadna jak sie to mówi "menda" złodziej nie wejdzie bo jest inaczej oznakowany. Sami sobie na budowach robimy aby było prościej a nie trudniej.
-
W wielu krajach podstawą na budowie jakiejkolwiek jest kask i inne akcesoria ochronnych. O butach już nawet nie wspomnę. Ubiór tez jest ważny, bo nikt w dresach nie został by wpuszczony. Jak zwykle zawsze opiera się wszystko o świadomość. Nawet na prywatnych inwestycjach nosi się kaski i inne środki ochrony jako standard. Nikt nie kwestionuje zasady, że nie powinno się pracować pod napięciem a jakoś nie wiele osób rozumie że inne standardy bezpieczeństwa są tak samo ważne. I dla mnie ma znaczenie kto jaki kask nosi. Upraszcza to w wielkim stopniu komunikację między ludźmi na budowach.
-
A na jakie kwestie zwracacie uwagę przy wyborze ubrań roboczych?
-
@ori: To wszystko zależy o jakie prace chodzi. Np ja robiąc pomiary w fabrykach muszę mieć obuwie ochronne bhp i kamizelkę odblaskową, oraz zależnie w jakiej strefie się znajduję kask i okulary ochronne. Reszta- ma być wygodnie (tylko spodnie muszą sięgać za kostkę). Z ciekawostek- do niektórych fabryk nie można wejść z więcej niż 3 dniowym zarostem.
-
@ori:Dużo zależy od charakteru wykonywanej pracy w danej odzieży. Oczywiście ważny jest komfort noszenia ciuchów żeby nie ograniczały ruchów. Warto zwrócić uwagę czy nie będą potrzebne ciuchy odblaskowe. Buty z kapkami. Ciuchy robione z wytrzymałego tworzywa. Odpowiednio dostosowane do warunków pogodowych.
-
-
wytrzymałość, odporność na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne
niska waga, dobre właściwości higroskopijne (czyli, że nie nasiąka wodą i szybko schnie)
-
Kask na budowie jest bardzo ważny sam nieraz przez nieuwagę uderzę się w głowę lub były sytuacje gdzie z rusztowania coś spadło właśnie na kask. Aż strach pomyśleć co mogłoby się stać. Warto dbać o bezpieczeństwo.
-
Kask to gwarantuje pracownikowi podstawową ochronę. Według mnie słusznie jest on obowiązkowy, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie na nas czekają. Widziałem wiele na szczęście niegroźnych sytuacji w których ktoś nabawił się guza na głowie na budowie przez odstające elementy konstrukcji.
-
@Pawel02: Ja raz niestety byłem świadkiem gdzie musiały już interweniować służby medyczne.
-
Czytaj także:
Co sądzisz o zabezpieczeniu pozostałych elementów po lata
Cześć, Będąc na spacerze zauważyłem, że z ulicy, przez którą częst
Po co jest kompensacja mocy biernej?
Po co jest kompensacja mocy biernej i jakimi urządzeniami ją realiz
po co oznacza się klasy ochronności?
Jakie są klasy ochronności?? ciekawa jestem jakie wyróżnia się klas
Domowy system monitoringu krok po kroku
Chcesz samodzielnie uruchomić system monitoringu wizyjnego do użytk
Brak internetu z UPC? Sprawdź, co robić krok po kroku.
Nagła awaria internetu może przydarzyć się każdemu, często w najmni
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą
Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z
Kask i buty, to elementy bez których na budowę nawet się wyobrażam sobie wejść. Pomijając drastyczne styuacje, jak w filmie, już nieraz zdarzyło mi się przypadkiem uderzyć o jakiś element konstrukcji i za każdym razem byłem wdzięczny, że moja głowa była wtedy chroniona. 😀 Film bardzo dobrze obrazuje znaczenie elementów ochrony osobistej. Trzeba również pamiętać, że kask kaskowi nie jest równy i na tym elemencie nie można oszczędzać - w końcu życie mamy tylko jedno.