Planuję montaż oświetlenia blatu kuchennego, zamontowanego pod szafkami wiszącymi. Zanim to zrobię chciałbym poznać wasze opinie jakiego rodzaju to oświetlenie powinno być, aby mieć jak największy komfort. Podzielcie się jakie Wy posiadacie oświetlenie i czy się sprawdza.
- oświetlenie punktowe, czy liniowe (taśma LED)?
- jaka barwa światła, zimna czy neutralna?
- Jakie natężenie oświetlenia (jaka moc źródła światła)?
- W jakiej odległości od ściany umieścić źródło światła? Nad środkiem blatu, czy lepiej narożne przy samej ścianie?
- Czy jest sens stosować czujnik, który będzie załączał oświetlenie, kiedy ktoś się zbliży do blatu? Jeśli tak to jaki?
Szafki są zamontowane 60 cm nad blatem. Długość blatu to niecałe 3m.
Liczę, że @LEDVANCE, @Philips - Oświetlenie Profesjonalne zaproponują profesjonalne rozwiązane.
Odpowiedzi (16)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Osobiście zastanowiłbym się czy ma służyć to jako typowe oświetlenie czy jako doświetlenie podczas przygotowywania posiłków. Bo w zależności od tego inne zestawienie będzie lepsze
-
@Hawake: oczywiście jako doświetlenie blatu roboczego.
-
-
Barwa światła zależy od preferencji, ale osobiście najlepiej się czuję przy ciepłym świetle. W kuchni zamontowałam taśmę LED przy ścianie i sprawdza się świetnie. Jeśli będzie dalej od ściany - sami będziemy sobie to światło zasłaniać. Tak miałam wcześniej i od razu zmieniłam. Jeśli o czujniku mowa to nie wiem czy jest konieczny. Ja światło zapalam jak do kuchni wchodzę, a gaszę jak wychodzę i nigdy jeszcze mi to nie przeszkadzało, ale wiadomo - jak kto woli :)
-
Ja u siebie mam zamontowaną taśmę LED umieszczoną niemalże przy samej ścianie, znacznie bardziej komfortowo pracuje mi się w kuchni kiedy mam ciągłe oświetlenie na całej długości blatu. Dodatkowo dla mnie lepsza jest barwa neutralna może nawet lekko ciepła, bo mniej oczy się męczą kiedy rano w ciemnicy jeszcze robię śniadanie albo wieczorem kolację :). Chociaż to też zależy od koloru mebli, żeby się ze sobą nawzajem wizualnie nie gryzło. Jeśli chodzi o czujnik to osobiście dla mnie byłaby to już lekka przesada ale to już co kto lubi :)
-
Cześć!
Oto kilka sugestii i rozważań dotyczących rodzaju oświetlenia, barwy światła, natężenia, położenia i możliwości zastosowania czujnika:
Rodzaj oświetlenia: W przypadku oświetlenia pod szafkami masz dwie główne opcje: oświetlenie punktowe (np. kierunkowe kinkiety) lub taśma LED (oświetlenie liniowe). Oświetlenie punktowe może skupić światło na określonych obszarach roboczych, podczas gdy taśma LED może zapewnić bardziej równomierne oświetlenie całego blatu. Wybór zależy od Twoich preferencji i sposobu korzystania z kuchni.
Barwa światła: Zwykle rekomenduje się używanie neutralnej barwy światła (ok. 4000-4500 K) w kuchni, ponieważ zapewnia ona naturalne i przyjemne oświetlenie, które nie wpływa na percepcję kolorów potraw. Barwa zimna (powyżej 5000 K) może dawać odczucie bardziej sztucznego światła, podczas gdy barwa ciepła (poniżej 3000 K) może wpływać na percepcję kolorów.
Natężenie oświetlenia: Moc źródła światła zależy od indywidualnych preferencji, ale zazwyczaj w przypadku oświetlenia pod szafkami warto zastosować oświetlenie o średnim natężeniu, które zapewni odpowiednie oświetlenie robocze bez oślepiania. Możesz rozważyć moc źródła światła w zakresie 3-7 watów na metr długości blatu.
Położenie źródła światła: Zazwyczaj zaleca się umieszczenie źródła światła blisko przedniej krawędzi szafek wiszących, tak aby oświetlało bezpośrednio blaty robocze. Jeśli masz szafki wiszące o głębokości 60 cm, rozważ umieszczenie oświetlenia około 5-10 cm od przedniej krawędzi blatu.
Czujnik ruchu: Zastosowanie czujnika ruchu może być przydatne, jeśli chcesz, aby oświetlenie włączało się automatycznie, gdy zbliżasz się do blatu. Czujniki ruchu oparte na technologii podczerwieni (PIR) są popularne w takich przypadkach. Upewnij się, że czujnik ma odpowiedni zasięg i reaguje na ruch w odpowiednim zakresie, aby oświetlenie nie włączało się przypadkowo.
-
Ja u siebie zrobiłem oświetlenie blatu kuchennego uruchamiane proxyDimmerem od BleBoxa i jednocześnie połączone z oświetleniem przy podłodze. Jest to na jednym odpowiednio mocnym zasilaczu. Jest to o tyle wygodne, że wieczorową porą gdy nie chcemy oślepiać się i rozbudzać sufitowym światłem, wystarczy zbliżeniem dłoni do szafki delikatnie rozświetlić kuchnie. Dzięki delikatnemu oświetleniu blatu oraz podłogi można wieczorem nalać sobie wody do picia (czy podjadać z lodówki :P )
Nie mam niestety zdjęcia, ale wieczorem mogę zrobić i wrzucić jak to wygląda. -
Co do rodzaju, barwy i rozmieszczenia oświetlenia nie bedę się wypowiadał, gdyż to indywidualna kwestia gustu i podejścia. Natomiast jeśli chodzi o sposób uruchamiania to jak wspomniał @michal345 czujnik ruchu może nie być najlepszym rozwiązaniem, a może w pewnych sytuacjach dość irytującym (moje subiektywne zdanie) Ja mogę zaproponować rozwiązanie, które rewelacyjnie sprawdza się w kuchni u moich rodziców, a mianowicie włącznik bezdotykowy zamontowany w dolnej płycie szafki wiszącej.
Ja natomiast przy najbliższej okazji remontu kuchni zastanawiam się nad rozwiązaniem Zamel'a, poniżej linki:
https://zamel.com/pl/ledix/wylacznik-dotykowy-14-v-typ-wdn-01
https://www.tim.pl/wylacznik-dotykowy-14v-wdn-01-ldx10000010
https://zamel.com/pl/ledix/wylacznik-dotykowy-230-v-typ-wdn-03
https://www.tim.pl/wylacznik-dotykowy-230v-ac-300w-do-dotykowego-zalaczaniawylaczania-oswietlenia-wd
-
@artel electric: tak, rzeczywiście czujnik ruchu w tym przypadku się nie sprawdzi. Też myślałem o wyłączniku bezdotykowym. Moją uwagę zwrócił proxiSwitch od Blebox
Blebox proxiSwitch - wyłacznik LED – BLEBOX | TIM SA
ewntualnie proxiDimmer
Blebox proxiDimmer Dotykowy ściemniacz oświetlenia LED – BLEBOX | TIM SA
ale przyjrzę się jeszcze temu, który Ty proponujesz.
-
używam proxiDimmer właśnie w tym celu. Sprawdza się bardzo dobrze i mogę go polecić. Mam kilka urządzeń od BleBox i ten wg mnie jest najlepszy.
-
-
@artel electric: U mnie nad blatami zamontowane są listwy led z wbudowanymi czujnikami ruchu. I tak jak mówisz potrafi to być czasem bardzo irytujące, ale moim zdaniem mimo tego mocno oddaje w momencie kiedy coś przygotowujemy, mamy brudne ręce i jednym ruchem bez brudzenia włączników możemy to światło załączyć.
-
@Zhandos62: Dlatego właśnie sugerowałem wyłącznik bezdotykowy (zbliżeniowy), czyż nie lepsze rozwiązanie
-
-
-
Ja u siebie mam zamontowane taśmy ledowe zimnej barwy w narożnikach między szafkami a blatem i sprawują całkiem dobrą robotę. Cały blat jest tak dobrze oświetlony, że w pełni wystarcza mi wieczorem do przygotowywania posiłków :) Nie pamiętam dokładnie jaki model taśmy tam montowałem ale myślę że było to coś takiego:
https://www.tim.pl/tasma-led-6500k-500lmm-leds-b-4-8wm-ip00-cw-24518
https://www.tim.pl/tasma-premium-ip63-12v-60led-6000-7000k-smd2835-5-wyc
Myślę że taka barwa szczególnie sprawdzi się przy białej zabudowie w kuchni ;)
Zasilacz proponował bym zamontować w narożniku którejś z szafek do których będzie zamontowana taśma LED.
https://www.tim.pl/zasilacz-meblowy-do-tasm-led-ip44-12v-72w/p/0001-00016-98841
Jeśli chodzi o czujniki to myślę że takie rozwiązanie bardziej by przeszkadzało niż zapewniało wygodę, ale mogę się mylić, bo sam osobiście nigdy czegoś takiego nie używałem
-
@michal345: Ja też prawdopodobnie zamontuję taśmę LED w narożniku. Myślę że takie rozwiązanie pozwoli równomiernie oświetlić blat na całej długości.
Zastanawiam się jeszcze tylko nad barwą światła. Czy lepsza będzie barwa zimna, czy może lepiej neutralna?
-
@Tomasz Brzostowski: Ja również mam w ten sposób zamontowane. Użyłem barwy naturalnej i mleczną osłonę profilu aliminiowego. Nie mam porównania, ale jestem zadowolony i co najważniejsze: żona również ;)
-
@Tomasz Brzostowski: Myślę, że barwa w dużym stopniu zależy od umeblowania kuchni. Tak jak pisałem - nie pamiętam dokładnie jaki ja mam model taśmy i jaka jest jej barwa ale na oko to jest coś w granicach 6000K czyli podchodząca pod barwę zimną. Nie jest to kolor dla wszystkich, czasami kuchnia oświetlona taką barwą może sprawiać wrażenie laboratorium, dlatego bezpieczniej jednak będzie wybrać oświetlenie ze światłem neutralnym :)
-
-
Czytaj także:
Jakie najlepsze oświetlenia wokoło domu
Jakie oświetlenie koło domu
Jakie oświetlenie
Witam proszę o pomoc szukam oświetlenia zarowki gu10 sterowane WiFi
Jakie oswietlenie do warsztatu?
Dzień dobry.Jakie oświetlenie do warsztatu polecacie?Lampy będą zam
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…
Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:
Ja u siebie mam nad blatem 2 półki a pomiędzy nimi okap i w nich metrowe odcinki taśmy led na 12V, mocy 6 W/m , ilości diod 30/m i strumieniu świetlnym 360lumenów/m.
Półki mają o ile dobrze pamiętam 30cm a listwa umieszczona jest 5cm od krawędzi czyli 25cm od ściany. Zawsze można założyć mocniejsze listwy led i gdyby okazało się że oświetlenie jest zbyt intensywne założyć klosz przyciemniający np. w mlecznym kolorze lub gdy intensywność nam odpowiada założyć klosz przeźroczysty.
Oczywiście należy pamiętać że jeżeli decydujemy się na oświetlenie 12 lub 24V należy przewidzieć dostęp do miejsce w którym schowany będzie zasilacz.
Oświetlenie włączane jest dla każdego odcinka listwy osobno poprzez wyłącznik zbliżeniowy. Chociaż gdybym miał robić instalację w kuchni jeszcze raz dałbym obie taśmy na jednym. Uważam że to rozwiązanie jest lepsze od czujnika ruchu który nie potrzebnie zużywa nam cykle łączeniowe i czasami może przeszkadzać załączając oświetlenie gdy tego nie chcemy i nie potrzebujemy.
Rozwiązanie to jest mega wygodne wystarczy machnięcie ręką aby doświetlić blat. Dodatkowo oświetlenie to włączam wieczorem i zostawiam na noc. Do przyrządzenia kolacji lub śniadania gdy jest się zmęczonym w zupełności wystarcza i szybko można się zorientować w pomieszczeniu, dodatkowo nie oślepia nas blask kilkuset lumenów gdy włączamy oświetlenie główne .