Przeczytano 2 179 razy

Ogrzewanie podłogowe na suchej zabudowie nie działa - co może być przyczyną?

Cześć! Tym razem temat nieelektryczny, a budowlany. Dotknął mnie problem: firma wykonała ogrzewanie podłogowe w technologii tzw. suchej zabudowy. Oznacza to, że wewnątrz wyfrezowanego styroduru umieszczone zostały rurki ogrzewania podłogowego. Całość została pokryta podkładem pod panele typu: 

https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-panele-scienne/panele-deski-parkiety/podklady-podlogowe

Na podkład położyliśmy panele podłogowe:
 

https://classenfloor.com/pl/podlogi/casa-energy-4v/

 

Wszystkie elementy dedykowane do ogrzewania podłogowego. 

Efekt? Na rozdzielaczu temperatura wody to 34,3 stopnie na wejściu pętli i 32,9 stopnia na powrocie - prawie nie ma oddawania ciepła. Pirometr wskazuje temperaturę paneli na poziomie 18 - 22 stpni celsjusza - jest zimno. Straty ciepła pomiędzy źródłem ciepła a powierzchnią płytki wynoszą aż 10 stopni celsjusza! Gdzie jest problem, skoro:

- podkład jest dedykowany do systemów ogrzewania podłogowego i posiada rezystancję termiczną na poziomie  TR=0,006 m2K/W

- panel classen jest opisany jako dedykowany do wodnego ogrzewania podłogowego

- piec grzeje i temperatura rozchodzi się po całości instalacji, ale nie oddaje ciepła do budynku.... 

Jakie macie pomysły?

Odpowiedzi (26)

  • Ja zupełnie nie wiem dlaczego wszyscy mówią że gres na podłogach jest zimny? Mam na całym parterze i nie zauważyłam aby było mi zimno w stopy. W domu temp. 21 - 22 st, więc gres na podłodze ma temp zbliżoną do temp otoczenia. A budując dom, bierzesz pod uwagę dobrą izolację podłogi, więc o co chodzi z tą zimną podłogą?

    Jeśli rzeczywiśćie nie macie pojęcia na co warto jest postawić, warto jest skontaktować się z projektantem wnętrz, od siebie daję namiar na biuro projektowania wnętrz z Krakowa https://marengo-architektura.com

  • i trzeba było pójść w PV i dać https://devi.vitumbuild.com/en/product/devi-cell-dry w suchej zabudowie i masz spokój na lata bez rurek z wodą i innych problemów.

    • @Coś tam wiem ;): Nie chciałem ogrzewania elektrycznego w postaci mat lub folii grzewczych ponieważ wówczas jesteśmy skazani na tej jeden system grzewczy. Ogrzewanie wodne umożliwia wymianę oraz miksowanie źródeł ciepła (piec gazowy, pompa ciepła, piec akumulacyjny elektryczny, piec indukcyjny itp.) .

    • @Coś tam wiem ;)

      ześć! Wszystko się wyjaśniło: okazuje się, że w systemach ogrzewania podłogowego na suchej zabudowie istotnych jest kilka kwestii: 

      1) Istnieją dwie wersje płyt do których wkładamy rurki z wodą: płyty pokryte folią aluminiową oraz płyty niepokryte niczym. W tym drugim przypadku konieczne jest zastosowanie aluminiowych radiatorów odprowadzająych ciepło z rurek bezpośrednio do podłoża. Wersja z folią aluminiową generuje niską moc cieplną . Wersja z wkładkami z aluminium jest zdecydowanie lepsza, ale... trzeba je tam umieścić :) UWAGA! Płyt nie trzeba umieszczać jeżeli powierzchnia jest pokryta klejem do glazury i bezpośrednio jest do niej zamontowana glazura - klej bezpośrednio przenosi ciepło na glazurę i całość działą poprawnie. Należy jednak zawsze pamiętać, żeby sprawdzić jaka jest maksymalna wartość mocy uzyskiwanej na 1m2 w określonej temp. czynnika. U mnie jest to moc 100W /m w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

      2) Moc w W / m2  - jeżeli zapotrzebowanie na ciepło budynku będzie wyższe niż to co zapewnia system to zwyczajnie będzie zimno :( Wybierając system trzeba pamiętać o prawidłowym obliczeniu mocy grzejnej do zapotrzebowania budynku.

      3)  Płaska powierzchnia - to podstawa. Jeżeli powstaje luka (pusta przestrzeń) pomiędzy powierzchnią grzejną a powierzchnią wykończenia podłogi to niestety rezystancja termiczna powietrza "zjada" nam sporo naszej cennej energii...

      Podsumowując u mnie powstało szereg błędów:

      1) mój błąd - nie wykonałem audytu energetycznego przed planowaną inwestycją oraz "zaoszczędziłem" na projekcie - wierzyłem tak mocno w wiedzę i umiejętności instalatora, ale niestety nie było tak kolorowo...

      2) mój błąd - zdecydowałem się na panele podłogowe, a nie mogłem zapewnić idealnie równej powierzchni podłogi. 

      3) błąd instalatora - brak płyt aluminiowych powoduje że sprawność systemu spada praktycznie do 0. W efekcie jest po prostu zimno. 

      Generalnie nie mogę polecić takiego systemu grzejnego - zdecydowanie lepiej sprawdza się system ogrzewania podłogowego wykonanego metodą klasyczną. Drugi raz poszedłbym wyłącznie tą drogą.

  • a z innej beki co masz pod tym styropianem? Czy tam podłoga nie ma wilgoci? Czy Ci tam nie ędzie grzyba?

  • Moim zdaniem problemem jest to, że nie ma tu "odbiornika ciepła" Wytłumaczę o co chodzi mi mówiąc odbiornik ciepła. W tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym, nagrzewa cię cała podłoga. Rura grzejna otoczona jest niemal na całym swoim obwodzie betonem lub anhydrytem. Po pewnym czasie cała ta masa nagrzewa się i całą swoją powierzchnią styka się z płytką lub panelem podłogowym a dzieli je jedynie specjalistyczny podkład dedykowany do ogrzewania podłogowego. U Ciebie występuje sytuacja w której rura jest w około 3,4 swojej powierzchni izolowana a sam styrodur może i trochę się rozgrzeje ale jego pojemność cieplna jest znikoma. Jeśli masz kamerę termowizyjną to pewnie pokaże ona, że Twoja podłoga ma wyższa temperaturę tylko w miejscu styku z rurką.  

    Rozwiązanie: zdjąć panele, sprawdzić czy wówczas pomieszczenie się ogrzeje, jeśli tak to chyba trzeba będzie pokryć styrodur z rurami grzejnymi wylewką samopoziomująca i położyć płytki. 

    Jestem użytkownikiem ogrzewania podłogowego i różnica temperatur między panelami a płytkami jest zauważalna i odczuwalna. płytka ceramiczna szybciej i mocniej się rozgrzewa.

    • @Jacek Niżyński: Dziękuję Jacku, zdecydowanie jest tak jak mówisz - po wykonaniu zdjęć kamerą termowizyjną wychodzi na to, że temperatura podwyższona jest wyłącznie w miejscach gdzie znajdują się rurki grzejne... Pozostała część podłogi pozostaje po prostu zimna.... Cały czas pracuję nad tym by dowiedzieć się co jest przyczyną zaistniałej sytuacji i jestem już bliski odpowiedzi. Bardzo dziękuję za cenne uwagi!!!!

  • Aktualizacja: po wielu rozmowach, konsultacjach itp. już jestem bliżej odkrycia co jest grane, ale nie będę jeszcze pisał co ja o tym myślę tylko podam kilka kolejnych szczegółów. Co trzeba wiedzieć? 

    1. Dom nie jest ocieplony i jest domem starym 

    2. Temperatury podłóg nawet przy wymuszeniu bardzo wysokich temperatur na źródle nie podnoszą się znacząco

    3. Podłoga została wykonana w taki sposób jak na zdjęciach.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Podłoga jest ze styroduru ? Czyli wyizolowana rura ciepło oddaje do izolatora ? Co ona ma nagrzewać i oddawać ? Nie masz strat bądź znikome na powrocie. Coś chyba nie zatrybiło z wiedzą. Rura niebieska to też PEX ale nowej generacji - Rura grzewcza ASTIBI BLUE DRAGON PE-RT-EVOH/PE-RT.

    • @ajotnet: Rurki niebieskie to podobno rurki przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Dedykowane są co prawda do mokrej zabudowy, ale w suchej także mogą pracować. Są to informacje producenta: KAN. 

      https://pl.kan-therm.com/

      https://pl.kan-therm.com/resfile/open/763/132-KAN-DWU-21%20-%20Rury%205W%20PE-RT%20blueFLOOR.pdf

    • @ajotnet: Tak, podłoże jest ze styroduru i tutaj widzę problem... Producent systemów suchej zabudowy w technologii zakłada, że ciepło z rury jest odprowadzane do powierzchni podłogi poprzez aluminium. Tego właśnie aluminium moim zdaniem brakuje w systemie i dlatego to nie grzeje. Ale jest to moja "koncepcja", dlatego pytam co o tym sądzi społeczność i nie podpowiadam.

      • @EL-ROJ: Pomyśl jak byś postawił grzejnik taki zwykły nawet aluminiowy opiankował byś go pianką i czekał na efekty ogrzanego pomieszczenia ile to potrwa tydzień czy dwa ? Izolowując coś w tym przypadku rurki we frezowanym styrodurze jak nie są jeszcze zapianowane od góry to ciepło w sladowych ilościach unosi sie do góry pod panele ale nie nagrzewa przestrzeni między rurkami frezowanymi około 10-15cm. Co ma oddawać ciepło do pokoju sama rurka ?

        A jak masz centralne w domu niezaizolowane po wierzchu (natynkowe) nie w ścianie zakute to rury izolujesz też między grzejnikami czy oddajesz to ciepło pomieszczeniu ?

        A po co rury preizolowane są układane w centralnych magistralach ?

        takie lub podobne :

        RURA PREIZOLOWANA CALPEX PUR-KING QUADRIGA 2x32+25+20 - ERLI.pl

        aby przesłać ciepło na dalekie odległości czy ogrzewać rurociągi ze stratami.

        Ciepło zaś w mieszkaniu oddajesz do pomieszczenia czy izolować i przepychać po podłodze.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    masz przechlapane. Z LM nie wygrasz bo to kolos którego stać na prawnikó i ma swoje regulaminy o istnieniu których się przekonasz Pozostaje zagryźć zęby i albo brać na klatę i finansować albo ścigać wykonawcę. tu trafiłem niedawno na artykuł który może się przydać lecz tu penie też tak masz że  Polak mądry po szkodzie https://laczynasnapiecie.pl/blog/umowa-na-wykonanie-uslug-remontowo-budowlanych

  • Czy to jest pierwsze uruchomienie ? Ile minęło dni od uruchomienia instalacji ? Jeżeli to pierwsze uruchomienie warto poczekać kilka dni, u mnie przy pierwszym uruchomieniu posadzka potrzebował prawie tydzień. I ostanie pytanie, może głupie… - czy to jest ALUPEX?, zazwyczaj jest w kolorze białym 😉

    • @Maciej: Pierwsze uruchomienie, niestety pomimo miesięcznego wygrzewania tam po prostu nie ma czego nagrzewać poza podkładem i panelami... :(

      • @EL-ROJ:Czy udało Ci się rozwiązać problem bo przymierzam się do takiego rozwiązania ale po przeczytaniu twojego postu mam lekkie obawy. Myślę że u ciebie brak radiatorow zawalił sprawę ale mogę się mylić. Jeżeli sytuacja się poprawiła opisz sprawe. Co poprawione itd.....

      • @ManiusU:Cześć! U mnie brak radiatorów to był podstawowy problem, natomiast po ich uzupełnieniu efekt jest taki, że podłoga robi się momentalnie ciepła, ale tez stygnie momentalnie po obniżeniu temperatury czynnika. W efekcie cały czas trzeba utrzymywać wyższą temperaturę na źródle, bo krzywa mocy grzejnej na m2 mocno pikuje w dół wraz z odejściem od temperatury 40 stopni w przypadku czynnika. Dodatkowo dochodzi problem związany z panelami - nie lubią one temperatur powyżej 28 stopni... ALe mówimy cały czas o domu, który posiadał fatalną izolację termiczną i duże zapotrzebowanie na ciepło... W tym sezonie na murach pojawią się 20cm warstwy steropianu o lambda 0,044 - wówczas napiszę jak to działa w takich warunkach :)

Czytaj także:

Co może być przyczyną, że aplikacja do RISCO Light SYS przestała działać?
Społeczność

Co może być przyczyną, że aplikacja do RISCO Light SYS pr

Cześć! Zamontowałem centralę alarmowa: RISCO Zestaw LightSYS Ligh

Więcej
Ogrzewanie podłogowe
Społeczność

Ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe w domu przy dziecku, które ma alergię na r

Więcej
Podłoga na ogrzewanie podłogowe
Społeczność

Podłoga na ogrzewanie podłogowe

Dzień dobry wszystkim, Chciałbym się spytać co macie na swoich pod

Więcej
Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki łazienkowe? Poradnik PDF.
Blog

Ogrzewanie łazienki: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ł

Łazienki to pomieszczenia, które wymagają szczególnego podejścia do

Więcej
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy na rynku? - Poradnik PDF
Blog

Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy

Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr

Więcej
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Blog

Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?

Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem

Więcej