Ogrzewanie domu jednorodzinnego
Jestem pewien, że część osób udzielających się na forum jest w trakcie albo niedawno stało przed wyborem ogrzewania do domu. Jestem ciekaw na co postawiliście i czy rachunki są takie jakie przewidywaliście? Chciałbym też poznać wasze opinie co wychodzi w tym momencie najbardziej korzystnie do nowego domu, który ma dobrze zrobioną izolację termiczną.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Myśle, że w tym przylądku pompa ciepła będzie odpowiednia. Tylko patrząc po znajomych, lepiej nie oszczędzać i kupić cos porządnego.
-
@DawidZak: No i dobrze żeby izolacja domu była porządna
-
@Sebastian Łyźniak: dokaldnie tak, podstawa bezpieczeństwa musi być zachowana.
-
-
-
Według mnie posiadając PV z magazynem energii może być opłacalne postawienie na pompe ciepła
-
@Pawel02: Tylko musi być dobrze dobrane. Ale niestety w okresie grzewczym niewiele tej energii wyprodukujesz (a to przecież wtedy jest największe zużycie). Jakbyście mieli jakąś fajną analizę ekonomiczną to możecie się podzielić :)
-
Nie posiadając PV też jest opłacalne. NIe powielaj teorii, że nie można mieć pompy ciepła bez paneli.
-
-
Nie podałeś żadych informacji na temat domu. Czy jest to nowe czy stare budownictwo, sposób docieplenia podłogi, elewacji i dachu, rodzaj wentylacji, czy fundementy są dobrze odizolowane czy nie.
Ja mogę powiedzieć na swoim przykładzie.
Dom wolnostojący jednorodzinny na ławie fudnamentowej, ściany z betonu komórkowego Ytong powierzchnia użytkowa 168m2, pomieszczenia wysokie bo 280 cm na parterze i 290 cm na piętrze. Do tego ogrzewany garaż 24 m2 więc razem wychodzi 192m2 powierzchni po podłodze ogrzewanej do tego rekuperacja.
Dom docieplony od szczytów 22cm styropian grafit, boki domu 20cm grafit. Na podłodze 15cm styropianu, fundamenty odpowiednio zaizolowane i ściany fundamentowe ocie;pne 10cm xps. Dach ocieplony pianą 30cm.
Cały dom w ogrzewaniu podłogowym i ogrzewany pompą ciepła o mocy 6kW, zbiornik CWU 220 litrów bez bufora. W domu żadnego termostatu, pompa sterowana krzywą grzewczą, w niektórych pomieszczeniach raz ustawiłem rotametry na rozdzielaczu podłogowym i w domu cały czas 22-23 stopnie. W salonie nawet więcej bo mam prawie 12 metrów przeszkleń więc jak w marcu bylo dużo słońca to ładnie się nagrzewało.
Zużycie energii ? Wprowadziłem się 1 grudnia , pompę włączyłem na normalne ustawienia 30 listopada i od tamtego czasu do dzisiaj czyli 27 marca zużycia całego systemu grzewcznego CO i CWU (pompa ciepła, pompy obiegowe itp) wynosi 2100 kwh gdzie w grudniu na rozgrzanie domu pompa wzięła najwięcej energii bo 850 kwh.
Czyli przez 4 miesiące okresu grzewcznego w pierwszym roku użytkowania ogrzewnia kosztowało mnie 2300 zł (1kwh mam za 1,10 PLN brutto). Większe rachunki płaciłem w mieszkaniu w starej kamienicy we Wrocławiu za ogrzewanie gazem.
WIęc jestem przykładem, że odpowiednia dobrana pompa ciepła, odpowiednio ocieplony dom według obecnych standardów i poprawnie zrobiona instalacja CO i CWU spowoduję, że rachunki za ogrzewanie w takim domu są niższe, niż w mieszkaniu :)
-
@Piotr Kubaszewski: Nieźle! A masz PV ?
-
@Sebastian Łyźniak: nie, bo obecnie nie widzę ekonomicznego sensu montować.
-
-
Czytaj także:
jaki monitoring do domu jednorodzinnego
Witam, szukam odpowiedni monitoring do mojego domu. Potrzebuję kame
jaki polecacie agregad do domu jednorodzinnego?
jaki polecacie agregad do domu jedno rodzinnego?
uziemienie domku jednorodzinnego
Panowie podpowiedzcie jak robicie uziemienie domku jednorodzinnego.
Ogrzewanie elektryczne w budynkach – opis rozwiązań
Zastanawiasz się jaki rodzaj ogrzewania wybrać do Twojego domu lub
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?
Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Mam dom z lat 90 ocieplony według ówczesnych standardów. Musiałem zlikwidować kocioł na ekogroszek. Decyzje o wymianie źródła ciepła podejmowałem 3-4 lata temu analizując dostępne wówczas informacje. Chciałem założyć ogrzewanie i o tym temacie zapomnieć przynajmniej na kilkanaście lat. Uwzględniając o wówczas mówiło się o ETS2 i lokalne możliwości zdecydowałem się na ogrzewanie domu za pomocą prądu. Przeanalizowałem zalety i wady różnych elektrycznych źródeł ciepła (jest ich kilkanaście rodzajów) i zamontowałem 15 kW fotowoltaiki (na "nowych" zasadach) oraz do ogrzewania założyłem 10 kW kocioł indukcyjny (świadomie nie wybrałem pompy ciepła).
Rachunki... W momencie podejmowania decyzji rozliczanie fotowoltaiki wyglądało trochę inaczej więc spodziewałem się trochę niższych rachunków za energię elektryczną, ale miałem świadomość możliwych zmian wiec nie mam co narzekać. Raczej zaskoczony jestem opóźnieniami we wdrożeniu ETS2 i to ma wpływ na moje postrzeganie opłacalności rozwiązania które wybrałem.
Obecnie nie mogę jeszcze mówić o opłacalności decyzji które podjąłem bo jeszcze nie zakończyłem całości inwestycji a dopiero pierwszy sezon po ich zakończeniu pokaże jak naprawdę na tym wyjdę. Do końca brakuje mi jeszcze:
W tym roku planuję zamontować magazyn energii i zobaczę, w jaki sposób wpłynie to na wysokość moich rachunków.
Jeśli patrzysz na ceny, to zapewne obecnie najtaniej wyjdzie ogrzewać dom np. pelletem. W miarę tanio można kupić kocioł i jeśli masz komin to obecnie będzie to chyba najbardziej uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie.
Przyjaciel planuje obecnie budowę i analizowaliśmy u niego pompę ciepła lub ogrzewanie gazem (ze względu na wygodę użytkowania inny typ ogrzewania nie był brany pod uwagę). W jego wypadku pompa ciepła wychodzi ekonomicznie najkorzystniej (uwzględniając dotacje na PC, PV i magazyn energii). Gaz wychodzi drożej, ponieważ trzeba liczyć koszt przyłącza i komina a do tego trzeba uwzględnić różne wskaźniki, tak aby dom spełniał odpowiednie normy enegochłonności....