Mam doprowadzoną do domu napowietrzna linie zasilania l1,l2,l3 oraz N i za licznikiem tak samo tylko dołożony został uziom do tablicy rozdzielczej, będzie to modernizacja, pytanie dotyczy jaki dać ogranicznik przepięć?
@Phoenix Contact @Schneider Electric @EATON Electric
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Piotr Bibik pomożesz ?
-
@artel electric: ;) a to widziałeś:
-
@Piotr Bibik: hehe Wiele już widziałem i dużo czytam oraz uczestniczę w szkoleniach wszelkiego rodzaju.
hehe nie wiem czy pijesz do tego wiedząc, że HAGER to moja zajafka ;) czy ???
Zawsze warto dopytać fachowca na czasie ;) stąd wywołanie do Ciebie
Tak poza tym ja proponuję jednak DEHNshield TNC
Pozdrawiam :)))
-
@artel electric: U siebie w domu również zastosowałem ograniczniki Dehn i mam również zamontowane dwa DEHNshield, oraz całą masę innych (T2 i T3 oraz sygnałowe). TN-C lub TN-S... Tu wszystko zależy od tego w jakim punkcie jest podział i gdzie będzie montowany ogranicznik.
A tak zmieniając troszkę temat. Na ilu szkoleniach spotkałeś się z tym, aby mówili że nie w każdej rozdzielnicy można montować ogranicznik typu 1, typu 1,2 lub typ kombinowany? Okazuje się, że rozdzielnica musi być odpowiednio do tego przystosowana więcej znajdziesz tu: Dobór rozdzielnicy do montażu ograniczników Typu 1 i typu kombinowanego.
-
@Piotr Bibik: Tak szczerze to nie przypominam sobie, aby w DEHN'ie mówili coś o doborze rozdzielnic, aczkolwiek kiedyś kiedy oferowane były DEHNport'y z zewnętrznym wydmuchem gazów to jak najbardziej tu były ograniczenia do stosowanych rozdzielnic.
-
-
-
Napowietrzna linia zasilająca budynek determinuje nam zastosowanie ogranicznika przepięć typ 1, 2, lub kombinowany. I tu pojawiają się pytania:
- o jakim układzie połączeń sieci rozmawiamy (można to sprawdzić w warunkach przyłączenia jakie się ma od dostawcy energii). Prawdopodobnie mówimy o układzie TN-C (cztery przewody L1, L2, L3, PEN do licznika) gdzie jest zrobiony podział na TN-S (pięć przewodów L1, L2, L3, N, PE). Tu musimy wiedzieć gdzie elektryk będzie dokonywał podłączenia ogranicznika przepięć? Jeśli po stronie TN-C to należy coś wybrać z poniższych rozwiązań:
Jeśli po stronie TN-S to z poniższych:
- Jakich ograniczników przepięć szukamy? Dobrych, które mają szansę zabezpieczyć przed udarem piorunowym, który poprzez sieć zasilającą może dostać się do budynku (wówczas warto wybierać produkty w których budowa wewnętrzna Typu 1 oparta jest o iskiernik, ale nie będą to najtańsze rozwiązania), albo według zasady:
"Klient udaje, że płaci, producent udaje że chroni", czyli zasada CCC (cena czyni cuda).
Jeśli kierujemy się zasadą CCC to nie ma co się zastanawiać tylko brać najtańszy który jest, może ochroni, a może nie. Jeśli "papiery" się zgadzają to potem może inwestor po sądach dochodzić swoich roszczeń, czy ogranicznik był kiepski, czy instalator źle zainstalował, a tak ogólnie to gdzie jest projekt? Nie ma - to na jakiej podstawie była dokonywana przebudowa (dołożenie czegoś do istniejącej instalacji nie jest remontem - to przebudowa i w świetle prawa ma to inne konsekwencje poruszane w tym wątku: Przeglądy instalacji - podstawa prawna
Jeśli miałbym sugerować, to wyboru dokonywałbym z poniższej listy (uwaga - tu są zarówno ograniczniki których budowa wewnętrzna typu 1 oparta jest o iskiernik jak i warystor).
Jeśli miałbym rekomendować konkretne produkty to sugeruję wybór ograniczników z strykiem sygnalizacyjnym do którego elektryk wykona odpowiednią sygnalizację uszkodzenia (nic nie jest wieczne a uszkodzony ogranicznik nie zapewni ochrony). Elektryk może wybrać z poniższej listy gdzie zdecydowana większość to rozwiązania o budowie iskiernikowej:
Lub jeśli mamy iść na bogato i pieniądze nie są przeszkodą to można dać:
https://www.tim.pl/ogranicznik-przepiec-b-c-typ-1-2-4p-tn-stt-iimp-100ka-up1-5kv-styk-spa801
Mogą się przydać poniższe materiały:
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczy
-
@Marek z TIM Dzień dobry,
Ogranicznik EATON typu 1+2 z iskiernikiem sumującym do zastosowania przy 5-ciu przewodach za rodziałem PEN na PE i N: SPBT12-280-3+NPE50
Ogranicznik EATON typu 1+2 warystorowy do układzu TN-C do zastosowania przy 4 przewodach przed rozdziałem PEN: SPBT12-280/3
Czytaj także:
Ogranicznik przepięć
Poszukuję tańszego zamiennika Ogranicznik przepięć B Ty
Ogranicznik przepięć - dobór
Cześć, czy na podstawie danych ze skanu(załącznik) jesteśmy w stani
Ogranicznik przepięć
hej,polecicie coś do ponizszego?- Ogranicznik przepięć do RS-485, S
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Ochrona przeciwprzepięciowa - INFOGRAFIKA
Przedstawiamy zarys najważniejszych kwestii związanych z prawidłową
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
Zapewne chodzi o układ sieci TN-C na wejściu czyli z przewodem PEN nie z samym „N”.
Wydaje się, że jedynie po liczniku można samodzielnie coś wprowadzać do instalacji zasilającej. Jeśli blisko licznika przyłączymy ogranicznik jest szansa że i on będzie chroniony.
Jeśli instalacja TN-C przechodzi w TN-S to wg PN-HD 60364-5-534 można zastosować ogranicznik jak dla TN-C poniżej 0,5 metra od punktu rozdziału PEN na N oraz PE. Jeśli będzie dalej niż 0.5 metra należy zastosować taki jak dla układu sieci TN-S.
Sugeruje ogranicznik przepięć w układzie 3+1, schemat takiego ogranicznika iskiernikowego w załączeniu