Zauważyłem, że w sklepach coraz więcej znajduje się przeróżnych przemienników częstotliwości, stąd moje pytanie na jakie parametry zwracać uwagę, aby falownik działał niezawodnie. Oczywiście wiem, że w pierwszej kolejności sprawdzamy rodzaj zasilania i moc. Chodzi mi o parametry samego falownika?
@Schneider Electric @EATON Electric @SIEMENS
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@boss: Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
-
-
Nie ma kryterium do takiej oceny. Ważne są parametry techniczne jak tolerancja napięcia zasilającego, zakres częstotliwości, sprawność, konfiguracja wejść I/O, obsługiwane magistrale komunikacyjne itp. Różni producenci oferują różne rozwiązania, więc można optymalnie dobrać przekształtnik do swojej aplikacji. Istotną rzeczą jest serwis i wsparcie techniczne jeżeli napotkamy problemy z parametryzacją czy uruchomieniem.
-
@Darbar: Dziękuję za odpowiedź, oczywiście ważne jest wsparcie techniczne i serwis. Jednak tak jak napisał @Sławomir Lesiak sprawność ma również dość duże znaczenie i to można powiedzieć decyduje o jakości falowników.
-
-
Falownik powinien być dobierany bezpośrednio pod stosowany silnik. Dlatego najważniejszymi parametrami będą napięcie wyjściowe oraz moc. Istotną rzeczą zwłaszcza w erze przemysłu 4.0 jest obsługa protokołów komunikacyjnych przez falownik oraz liczba jego wejść cyfrowych i analogowych. Dobrze jest mieć falownik, który w łatwy sposób będziemy mogli zintegrować ze sterownikiem i realizować za jego pomocą coraz to więcej wymaganych przez nas funkcji.
Oprócz tego myślę, że dość dużą rolę w jakości wykonania pełni wybór producenta. Dużo chętniej wybiorę falownik od dużej firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji falowników. Zawsze sprawdzały się lepiej niż rozwiązania niewiadomego producenta. Warto również zwrócić uwagę na dostępność pomocy technicznej, czy ewentualnego kontaktu z producentem.
-
@Zhandos62: Bardzo dziękuję za wyjaśnienie:)
-
-
Nikt jeszcze tutaj nie dał żadnej odpowiedzi z wywołanych, w takim razie może ja napiszę coś ze swoich obserwacji. Oprócz standardowych parametrów jakie zawsze są ważne przy doborze inwertera uważam że jednym z najważniejszych jest jego sprawność. Możemy się z tym zgodzić bądź nie, ale to ten parametr właśnie decyduje o tym jak sprawnie i właściwie działa nasz inwerter. W dobrych kartach katalogowych producentów pisze się o sprawności średniej, określanej często mianem EURO. Te dobre maja sprawność na poziomie 97-98% Myślę sobie że jeżeli producent nie podaje tego parametru, to znaczy że nie ma się czym chwalić, bo za sprawnością idzie zaawansowana technologia zastosowana w inwerterze. W następnej kolejności sprawdzał bym ile ma wejść falownik, jaką ma maksymalną moc i napięcie wejściowe oraz jaki jest zakres napięcia MPPT czyli dla jakiego zakresu napięć wejściowych można uzyskać maksymalny punkt mocy.
Dla specjalnych czy specyficznych instalacji czasami są wymagane jeszcze inne parametry.
-
@Sławomir Lesiak: Bardzo dziękuję za przybliżenie mi tego tematu:)
-
@Sławomir Lesiak:
ALe czy podanie sprawności w tej czy innej formie świadczy o niezawodności falownika ?
Jest to może pewien wyznacznik profesjonalizmu producenta, ale pamiętajmy, że papier przyjmie wszystko, a urządzenia z dalekiego kraju gdzieś na wschodzie są różne, ale w instrukcji zawze jest to, czego oczekuje klient ;) choć w rzeczywistości nie zawsze tak jest.-
@boss: Oczywiście masz rację, ale idąc tym tropem można wszystkie parametry podważyć. Gdy dostajesz jakiekolwiek urządzenie tak naprawdę weryfikuje sie je po uruchomieniu. Kupując zaś kierujemy się jakimiś przesłankami. Kupując telewizor wiesz jaki ekran jest dobry, ale nawet gdybyś ustawił kilka tych samych i zadał te same parametry odtwarzania zawsze któryś będzie sprawiał że obraz wg Ciebie będzie lepszy. Jestem jeszcze z tej szkoły gdzie nie rozważało się tego czy producent nas okłamywał w parametrach, lecz z tej na jakie parametry danego urządzenia należy zwrócić uwagę. Można oczywiście kupować takie urządzenia z najwyższej półki z dostarczonym certyfikatem potwierdzającym parametry... No niestety na wiele rzeczy nie mamy wpływu dlatego niektórzy producenci wpisują co tylko chcą.
-
-
Czytaj także:
Na jakiej zasadzie działały popularne ok. 15 lat temu dio
Hej, rozkminiamy ze znajomymi, jak działały diody do telefonu - na
jaki włącznik do silnika 7,5 kw?
W jaki sposób zabezpieczyć silnik o mocy 7,5kW. Czy wystarczy sam p
Jaki jest wzór na częstotliwość?
Chodzi mi o drgania
Czym jest multimetr cyfrowy i jak działa?
Odkryj potencjał multimetru cyfrowego, dowiedz się jakie są jego kl
Fale radiowe - jak działają?
Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja
Co to jest PWM i jakie ma zastosowania w elektronice?
Poznaj tajniki modulacji szerokości impulsu (PWM) i odkryj, jak klu
Niezawodnie.... czyli - jak ja to rozumiem - bez awaryjnie i bez problemów.
Moje doświadczenie podpowiada mi - nie chcesz problemów, to bierz z renomowanego źródła.
Ja stosuję inwertery kilku producentów (znanych firm). I w większości mogę pwoiedziec, że się nie zawiodłem. Choć są od tej reguły wyjątki.
Te dobre, z którymi ja mam doświadczenie to EATON, SCHNEIDER, LEROY SOMER, LENZE i LS.
Tych, ktore mnie zawiodły, nie będę podawał (a to też bardzo znane firmy).
Po za tym podstawa, to prawidłowo dobrać inwerter. A nie zawsze jest to proste. Najpierw trzeba poznać ich cechy, właściwości i możliwości.