Moduły fotowoltaiczne – kierunek

Cześć!

Obserwując ewolucję źródeł i opraw LED widać jak klienci reagowali na poszczególne parametry oświetlenia LED. Najpierw cieszyli się z mocy – im wyższa tym lepiej; później zorientowali się, że ważniejsza jest skuteczność świetlna – ilość lumenów z wata; dopiero potem doszły niuanse:  bezpieczeństwo fotobiologiczne, współczynnik olśnienia UGR, trwałość Lxx/Bxx, wskaźnik oddawania barw CRI, temperatura barwowa w kontekście elips MacAdama i inne, których nie wymieniłem.

Na jakie parametry techniczne Waszym zdaniem zwraca teraz uwagę klient przy wyborze modułów fotowoltaicznych? Jakie Waszym zdaniem parametry modułów fotowoltaicznych będą odgrywały coraz większą rolę?

10

Odpowiedzi

Odpowiedzi (10)

 • Popieram wypowiedź Jacka. Gwarancje i sprawność. Warto na to zwracać uwagę. Nowe technologie sprawiają że sprawnosć modułów rośniie a jednocześnie spada cena. Warto również korzystać ze sprawdzonych rozwiązań od sprawdzonych dostawców. Z pewnością ten rok zaskoczy nas jakąś nowa technologią :-)

 • Zgadzam się z poprzednikami, lecz dołączam film, w którym jest pokazany proces powstawania, dzięki czemu możemy zauważyć najważniejsze cechy.

 • Cześć! Obawiam się, że na razie klienci głównie zwrcają uwagę na cenę... No i na to by wyrobić się z instalacją jeszcze w tym roku...

 • Według mnie po przeprowadzeniu ankiety wynika że kierują się trzema czynnikami: odpornością na skrajne warunki pogodowe, ceną i jakością

 • Użytkownicy Wojciech i Robert uzupełnili moją wypowiedż. Podkreślili sprawność modułu wyrażaną w % oraz walory estetyczne jak i zastosowane technologie. Ogniwa połówkowe Half Cut to już standard, Tecnolologia monokrystaliczna również ( ciężko już zakupić moduły polikrystaliczne). Ilośc ogniw czy busbarów, technologia owerlap czy bi facial a nawet glass/glass to oczywiście technologia wykonania. Jeszcze raz podkreślę że najważniejsza jest sprawność a świadczy ona o jakości całej technologii.

 • Obecnie klienci zwracają uwagę na moc, kolor (full black) oraz gwarancje. A czy to się zmieni chyba raczej nie… Może to brutalnie zabrzmi ale jednak większość klientów nie jest świadoma technologii wykorzystywanych przy produkcji paneli PV w głównej mierze polegają na rekomendacji innych osób lub na tym co im powie handlowiec sprzedający system fotowoltaiczny.
  Ale jeśli mowa i źródłach światła zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi to w głównej mierze wygląd, i czas pracy na wbudowanym akumulatorze.

 • Jest wiele parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Niektóre sugerują nam już sami producenci, którzy w wyścigu o poprawę sprawności modułów wprowadzają nowe rozwiązania typu: Half Cut, zwiększanie ilości busbarów, technologia multibusbar czy MWT, które ostatecznie sprowadzają się do zwiększenia sprawności modułu. I to uważam za jeden z najważniejszych parametrów. Obserwując wybory klientów zauważam, że najczęściej wybierają moduły o jak największej mocy.  Najczęściej jednak większa moc wiąże się z większą powierzchnią modułu, większymi wymiarami, niekoniecznie z większą sprawnością.  Sugeruję wybierać moduły o jak największej sprawności, która świadczy o jakości, wydajności  ogniw oraz zastosowanej technologii.

 • przedmówca wszystko rzeczowo opisał , ale warto jeszcze zwrócić uwagę czy producent umieszcza w swojej karcie produktowej zapisy o zastosowanych technologiach LID i PID w dwuch słowach zastosowanie tych technologii znacząco wpływa na degradację modułów no i ich sprawność

  ps decydują też walory estetyczne full black lub czarna rama sprawdzi się doskonale na dachu z czarnym pokryciem

 • Witaj Zbigniew

  Jednym z najważniejszych parametrów na które powinno się zwracać uwagę to gwarancja.

  Standardem jest już 10, 15, 20 a nawet 25 lat gwarancji na produkt. Zapytasz: a co jeśli za kilka lat moduł się zepsuje? Czy naprawią mi go? wymienią. Przecież technologia z ienia sią tak szybko, że po kilku miesiącach wprowadzenia modułu na rynek jest on juz przestarzały i zastępuje się go lepszym produktem często o innych wymiarach. Na to pytanie nie znam odpowiedzi.

  Warto wybierac mduły producentów z tzw listy TIER1. Są to najwięksi producenci, którzy na rozwój i badania przeznaczają "duże" pieniądze. Produkują moduły od podstaw a nie tylko je składają. Nie twierdzę, że moduły mniejszych producentów są słabsze.

  Drugim ważnym parametrem jest spadek sprawności w czasie. Warto na niego zwrócić uwagę. Im mniejszy roczny procentowy spadek sprawności, tym lepiej. Dziś producenci deklarują sprawnośc modułów na poziomie 80 % wartości nominalnej po 25 latach użytkowania.

  Kolejna rzecz to sprawnośc procentowa modułu. dziś średnia to około 20% . Jest to zawarte w karcie katalogowej.

  Można by tak pisac bez końca. Przy doborze modułu należy wziąć pod uwagę również ich wielkość- w przypadku ograniczonej powierzchni montażowej może mieć to kluczowe znaczenie. Również aspekt wizualny czy rama srebrna a może czarna a może FULL BLACK? Czarny dach-czarna rama a nawet FULL BLACK.

  Ja zwracam jeszcze uwage na moc modułu w warunkach NOCT. Są to parametry w których moduły pracują najczęściej czyli natężenie promieniowania słonecznego 800W/m2. Jest to zazwyczaj 75% mocy modułu którą zobaczymy w nazwie a w nazwie podaje się moc w warunkach STC Natężenie promieniowania słonecznego 1000W/m2, Temperatura ogniwa 25°C, widmo słoneczne AM=1,5.Takie idealne warunki wystepują w naszym kraju tylko przez kilka godzin rocznie.

  Który moduł lepszy? nie wiem. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i wybrać moduł z odpowiednim  stosunkiem  jakości do ceny. 

  Jeśli potrzebujesz jeszcze informacji to śmiało pisz.

  Pozdrawiam

  Jacek