Witajcie!
W Waszych codziennych pracach często macie za zadanie tworzyć efektywne systemy elektryczne. Jednak równie ważne jest, aby zwracać uwagę na aspekty związane z otoczeniem, w którym żyjemy. Zanieczyszczenie powietrza, składające się z cząstek stałych, substancji chemicznych i zanieczyszczeń atmosferycznych, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
M.in. tutaj pojawia się przestrzeń dla inteligentnych domów.
Elektrycy mają kluczową rolę w instalacji sensorów, monitorów i innych technologii, które umożliwiają śledzenie parametrów powietrza wewnątrz/zewnątrz budynków.
Jakie macie doświadczenia? Czy klienci chcą być swiadomi i pytają o możliwość "badania" otaczającego ich powietrza? Systemy wentylacyjne czy np. oczyszczacze powietrza reagujące na zmieniającą się jakość powietrza, to tylko kilka przykładów, jak inteligentne domy mogą przyczynić się do poprawy środowiska życia.
Popularność czujników stale rośnie, jednak tymi najbardziej popularnymi są te, które mierzą temperaturę. Jak jest z powietrzem?
Widzicie progres wśród polskich klientów? Proponujecie im czujniki jakości powietrza? Jeśli tak, jak reagują?
Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
Odpowiedzi (13)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Myślę, że jest to szczególnie przydatne w zimowe dni, kiedy jakość powietrza bywa zła, a nawet bardzo zła. Można wtedy zadecydować czy wyjść na spacer, czy lepiej pozostać w domu. Można też zrobić fajne porównanie np w okresie kilku lat jak zmieniła się jakość powietrza.
-
Oczywiście że tak, chcąc być bardziej świadomym sytuacji w najbliższym otoczeniu warto zainwestować w taki czujnik. Chociaż raczej jest on integralną częścią całego systemu automatyki budynkowej.
-
Uważam że warto zamontować taki czujnik, choćby dla opcji monitorowania temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Monitorowanie składu powierza jest równie ważne, niestety w naszym kraju dalej popularne jest palenie w piecu śmieciami, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i płucach. :/
-
Mierniki środowiskowe są coraz popularniejsze. Mam kolegę, który sprzedaje tego typu mierniki. Mówi mi że sprowadza tego coraz więcej i coraz więcej sprzedaje. A więc jest na to popyt. Kupują zarówno instytucje jak i indywidualni klienci. Co do różnego rodzaju sensorów, to uważam je za bardzo potrzebne. Ale moje myślenie o tych sensorach jak i o różnego rodzaju stacjach pogodowych ma trochę inny kierunek. Sama informacja o stanie pogody, czy tez o jakości powietrza oraz innych czynników środowiskowych to za mało. Te informacje mogę dostać nawet na swoim smartfonie i nie są one aż tak bardzo różne od tych mierzonych. Dla mnie tego wszystkie sensory czy monitory różnych wielkości fizycznych mają jeszcze większy sens gdy mogą współpracować z automatyką domową i można tworzyć wszelkiego rodzaju akcje różnych urządzeń czy obwodów w domu w powiązaniu z tym co te sensory lub monitory namierzą. Dlatego tak mocno się trzymam sformułowań "automatyka domowa" i "inteligentny dom". Sporo takich aplikacji widziałem i trochę tez wykonałem. Dla mnie możliwości zdalnego czy prostego sterowania mieszczą się w tym pierwszym sformułowaniu i nie to niezależnie od tego ile aktorów jest zainstalowanych, natomiast inteligentny dom to taki, gdzie po zadaniu pewnych zmiennych i nauczeniu systemu on już sam na podstawie danych zebranych z czujników, sensorów, monitorów, stacji pogodowej jest w stanie podejmować decyzje jak ma funkcjonować dom i poszczególne jego elementy, obwody by spełnić założenia właściciela już bez jego ingerencji. No chyba że właściciel sam w danym momencie chce zmienić. I wtedy to bez tych wszystkich sensorów itp. nie możliwe było by stworzenie "inteligentnego domu".
-
Z mojego doświadczenia wynika że dużo zależy od ceny takiego czujnika i sposobu jego podłączenia. Domy w większości budowane są na kredyt więc na etapie budowy inwestorzy starają się w dużej mierze ciąć koszty i najczęściej wybierają jak najprostsze rozwiązania. Dopiero z upływem czasu zaczynają rozważać dokładanie do domu lub mieszkania nowych "gadżetów". I właśnie tu, gdy dokładanie dodatkowych przewodów jest utrudnione ważna jest prostota podłączenia.
Czy klienci chcą być świadomi? Zauważyłem, że tu dużo zależy od tego co się dzieje w mediach. Jeśli dziennikarze nie mają lepszego tematu i nagłaśniają zagadnienia Smogu to wzrasta zainteresowanie społeczeństwa czujnikami jakości powietrza i stopniowo temat zanika do kolejnej zimy.
O czym się nie mówi? O dokładności pomiarów dokonywanych przez czujnik, oraz o powtarzalności wyników. Ludzie często podczas zakupu kierują się wyglądem zewnętrznym i niską ceną i póki czujnik coś tam pokazuje wierzą w jego wskazania. Często rozczarowanie przychodzi wraz z uświadomieniem że jednak to co posiadają to nie czujnik a zabawka. Kolejny temat dotyczy konserwacji czujników. Klienci kupią, zamontują i zapominają że taki czujnik trzeba okresowo serwisować zgodnie z wskazaniami producenta (o ile takie wskazania są bo wielu producentów sprzedaje czujnik i na tym koniec).
Posiadanie czujnika (mam czujnik jakości powietrza) jest przekleństwem i błogosławieństwem. Przekleństwem bo ma się wówczas świadomość jak bardzo kominy sąsiadów zanieczyszczają powietrze i wpływają na nasz stan zdrowia, a błogosławieństwem bo dzięki czujnikowi można wychodzić na spacery w czasie gdy jakość powietrza jest jako taka (unika się okresów największego zanieczyszczenia).
Dla mnie dużą zaletą jest możliwość przeglądania danych historycznych zbieranych przez czujnik a jeśli jest możliwość wyeksportowania danych do CSV aby opracować je w Excelu to już więcej mi nie trzeba.
On-line - Mapa jakości powietrza:
https://mapa-jakosci-powietrza.blebox.eu/pltworzona przez czujniki:
https://www.tim.pl/blebox-airsensor-wskaznik-jakosci-powietrza-1/p/0004-00012-67271
-
Ciekawa ta mapa, chociaż pierwsze co przychodzi na myśl to prywatność. Nie wiem czy aż tak duża dokładność lokalizacji czujnika nie przeszkadza niektórym użytkownikom.
-
@Szymon028: Jak się okazuje dokładność lokalizacji nie musi być aż tak dokładna, jeśli sobie tego nie życzymy.
Pozwolę sobie zacytować odpowiedź @BleBox z tego wątku: Czujniki w smart domach. Must have? właśnie a propos tej mapki i prywatności.
Mozna skorzystać z ustawienia "montaż wewnętrzny" - wówczas Twój airSensor nie będzie wydoczny na mapce jakości powietrza. Zachęcamy jednak do dodania czujnika na mapkę, gdyż istnieją dwie mozliwości ustawienia "widoczności lokalizacji". Może być ona przybliżona (sterownik, do swoich współżędnych, dodaje losową wartość, np. +2km) lub ogólna, gdzie położenie czujnika ma dokładność jak na GPS-ie. -
@Zhandos62: zgadza się :)
-
@Zhandos62: O o tym nie wiedziałem, nie miałem jeszcze okazji montować tego czujnika. Ale fajnie że jest taka opcja.
-
-
-
Myślę, że popyt na czujniki jakości powietrza z dnia na dzień robi się coraz większy, sam miałem okazję montować takowe czujniki paru klientom.
-
@Karol Bartosik: super! To nas cieszy. Montowałeś czujnik jakości powietrza głównie po to, by klient mógł sobie monitorować jego jakość, czy była to część smart-domu, w którym np.okna zamykały się przy dużym stężeniu pyłów zawieszonych?
-
@BleBox:Jeżeli chodzi o czujniki w domach to z reguły były w celu monitorowania jakości, natomiast w zakładach już pełniły różne role.
-
-
Czytaj także:
Ogrzewanie a ekologia
Czy w Waszych okolicach czuć świeższe powietrze w porównaniu do ubi
Czy warto odśnieżać PV?
Jakie jest Wasze zdanie? Warto, czy nie warto odśnieżać panele foto
Poprawa nawilzenia powietrza
Szukam dobrego sposobu na poprawienie nawilżenia powietrza przy wen
Wentylacja mechaniczna w domu – opinie eksperta
Jakie rodzaje mechanicznej wentylacji są obecnie dostępne na rynku
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j
Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies
Pompa ciepła - jak działa i ile kosztuje?
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca
Oczywiście że tak. W końcu oddychamy tym powietrzem i warto jest wiedzieć co tak naprawdę wdychamy.