25 odpowiedzi

Sprawdź

Które śruby trzeba dokręcać wkrętakiem dynamometrycznym?

Gwozdziu944 667 pkt dodane:

Pytanie jak to jest z tymi dynamometrami. Jeśli myślimy w zakresie elektryki to teoretycznie każda śruba powinna być dokręcona odpowiednim momentem, nie tylko ta w rozdzielnicy. Mowa tu o gniazdach, włącznikach, listwach elektrycznych (np tych w lampach), śrubach z regulatora temperatury, itp.. Interesuje mnie gdzie jest granica zdrowego rozsądku używania dynamometru, a gdzie konieczność?

  • Cześć! Najlepiej dokręcić każdą śrubę w instalacji zgodnie z tym co w dokumentacji urządzenia wskazuje producent. Wówczas mamy pewność, że nic nie jest niedokręcone ani nic nie pozostaje przekręcone. 

  • Myślę, że wszędzie tam gdzie producent (niekoniecznie aparatury modułowej) podaje z jaką siłą należy dokręcić śrubę o wskazanej konkretnej wartości to należy ją z taką siłą dokręcić.

    W każdym innym przypadku należy zwrócić uwagę i sprawdzić w jaki sposób śruba została dokręcona (czy nie jest za mocno czy za słabo) tak, aby przykręcenie takiej śruby nie spowodowało niespodziewanego zdarzenia w przyszłości (dla przykładu: łącznik światła był za słabo przykręcony przez co nastąpiło przesunięcie się/przekręcenie ramki łącznika).

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Bardziej chodzi to o wkręcanie śrub do materiałów bardziej miękkich jak miedź i tym podobne. Większy osprzęt jak wyłączniki mocy właśnie takie gwinty mają które często można przegwintować używając za dużej siły 

  • Uważam, że wszystkie zaciski przewodów w aparaturze elektrycznej (np. w rozdzielnicy).

    Osobiście przy montażu osprzętu (gniazdka, łączniki) nie używam, ale być może tu też powinno się stosować wkrętak dynamometryczny.