31 odpowiedzi

Sprawdź

KONKURS - Jakich produktów WAGO z serii TOPJOB S użyłbyś do podłączenia obwodów 1 i 3 fazowych dla rozdzielnicy podtynkowej w typowym domku jednorodzinnym (zabezpieczenie przedlicznikowe do 32A)?

Piotr Muskała dodane:

Cześć,
Pozdrawiam wszystkich użytkowników społeczności Łączy Nas Napięcie i zapraszam do udziału w konkursie WAGO. W ciągu najbliższych 10 tygodni rozdamy wam 10 piłek Adidas Uniforia oraz 3 zestawy złączek listwowych do rozdzielnicy. Warto wziąć udział!

Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa ta odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.

Gotowi na pierwsze pytanie?

Jakich produktów WAGO z serii TOPJOB S użyłbyś do podłączenia obwodów 1 i 3 fazowych dla rozdzielnicy podtynkowej w typowym domku jednorodzinnym (zabezpieczenie przedlicznikowe do 32A)? Będzie nam miło jeśli krótko uzasadnicie swoją odpowiedź. 

Powodzenia!
 

 • Cześć :)

  Z pierwszym pytaniem poradziliście sobie znakomicie! Jest dokładnie tak jak piszecie. Do konstrukcji dowolnego układu wystarczy zaledwie kilka produktów z serii IEK!
   

  Złączki listwowe TOPJOB® S to także oszczędność czasu, łatwe serwisowanie oraz rozbudowa instalacji. Więcej o złączkach do instalacji budynkowych możecie dowiedzieć się z wywiadu opublikowanego na łamach serwisu ŁNN:https://laczynasnapiecie.pl/blog/zlaczki-listwowe-klik-i-gotowe

   

  Niestety regulamin konkursu obliguje nas do wytypowania tylko jednej osoby do pierwszej nagrody. Pamiętajcie jednak, że już dzisiaj o 10:00 startujemy z drugim pytaniem 😀

  Zapraszam do dalszej zabawy!

 • Jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę instalacje z lat poprzednich to te dzisiejsze są zdecydowanie bardziej złożone. Wymogi bezpieczeństwa i wygody użytkowników cały czas rosną co wymaga stosowania większej liczby obwodów, co zatem daje nam większe bezpieczeństwo, ale i większe skomplikowanie szczególnie dla młodych instalatorów.

  Złączki wago to w dużym stopniu upraszczają i unowocześniają.

  Do typowego domku jednorodzinnego zestaw startowy TOPJOB S byłby najlepszym wyborem, ponieważ ma wszystko co potrzeba i nie musimy zamawiać każdego elementu z osobna. 

  Do podłączenia zasilania polecałbym wykorzystać pięć złączek z serii 2016 (L1,L2,L3,N i PE)

  Do łączenia dalszych obwodów przypisane są złączki z serii 2003

  Złączki trójpotęcjałowe (2003 – 7646: 3) możemy wykorzystać do podłączenia całego obwodu 1fazowego.

  Złączki trójpotęcjałowe wraz z  dwupotęciałowymi (2003 – 7642: 2) umożliwi nam połączenie obwodu trójfazowego. 

  W zestawie startowym mamy również mostki łączące, zaślepki końcowe i oznaczniki, co pozwala na sprawne i szybkie zidentyfikowanie obwodu teraz jak i w przyszłości z możliwą rozbudową, która będzie polegała tylko na dołożeniu złączek.  

 • Osobiście na wejściu zastosowałbym: 

  Złączka szynowa PE 2-przewodowa 16mm2 żółto-zielona 2016-7607 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  Złączka szynowa 2-przewodowa 16mm2 szara 2016-7601 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  Złączka szynowa 2-przewodowa 16mm2 niebieska 2016-7604 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  + blokady wraz z zaślepką 

  dla obwodów 1f :

  Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 NT/L/PE szara 2003-7641 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  i dala obwodów 3f:

  Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 NT/L/PE szara 2003-7641 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  w połączeniu z Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 L/L/PE szara 2003-7645 TOPJOBS – WAGO | TIM SA

  oczywiście wszystkie akcesoria typu zaślepki i bloku końcowe koniecznie ;)

  taki zestaw daje nam swobodę w łączeniu aparatów z obwodami końcowymi. nie martwimy się że nie starczy nam przewodów. Elementy łączymy przewodami instalacyjnymi jednożyłowymi więc ich układanie w rozdzielni nie stanowi większego problemu. 

 • Ja jeszcze nie używałem bo są nieco droższe od innego producenta  złączek na literę "S" w mojej ocenie dużej  różnicy nie widzę ale może się mylę? @Piotr Muskała wyjaśnisz różnicę?

 • Obstawiam że chodzi o złaczki IEK, te z zestawu startowego ;)

  Lupka z katalogu i jedziemy z tematem: 

  Grubaski którymi przychodzą kable z rozdzielnicy:
  2016-7601 Fazy
  2016-7604 N
  2016-7607 PE
  + ścianka końcowa

  i te które są pomiedzy bezpiecznikami i gniazdkami to zapewne:
  2003-7646 - dla 1 fazy
  2003-7642 - jak potrzebujemy 3faz 
  i oczywiście ścianka końcowa

  Dlaczego je użyć?  
  Podobno przewody docinamy na jedną długość w rozdzielnicy i podobno szybciej i taniej. 
  Ze mnie początkujący elektromonter i nie montowałem listwy jeszcze ale wstępnie brzmi spoko. 

  Łukasz

 • To na zasilanie, proponuję coś grubszego, np złączki z serii 2016-7601. Przekrój przewodu od 0,5mm2 do 16mm2, więc nie ma co się martwić, czy inwestor życzy sobie przekrój kabla z zapasem. Oczywiście 3 sztuki złączki o podanym numerze, jedna niebieska i jedna żółtozielona. Nie zapominajmy o ściance końcowej która odseparuje zasilanie od reszty obwodów.

  Kolejnymi złączkami jakie bym zastosował to złączki z serii 2003-7646, Są to złączki 3 piętrowe przeznaczone do obwodów jednofazowych z dedykowanymi miejscami na L, N i PE, ale co ważne o niewielkiej wysokości o odróżnieniu od złączek z serii 2002. Ta niewielka wysokość pozwoli zamontować maskownicę rozdzielnicy i złączki będą niewidoczne po zamontowaniu pokrywy.

  Aby zasilić obwód trójfazowy, proponuję złączkę 2003-7642 oraz złączkę 2003-7646 co pozwoli na podłączenie w sumie 5 żył na odpływ.

  Złączki podane powyżej są przeznaczone dla żył o przekroju do 4mm2 więc w razie konieczności można je wymienić na złączki o większym rozmiarze. Wszystkie podane artykuły mieszczą się w głębokości do 50mm (podobnie jak zabezpieczenia nadprądowe) więc nie będą wystawać w otworze pokrywy rozdzielnicy i można z powodzeniem założyć maskownicę.

  Przy rozdzieleniu konkretnych obwodów na różne zabezpieczenia różnicowoprądowe, można zastosować mostek do połączenia wspólnych zacisków N, unikając dodatkowych bloków rozdzielczych. Całość jest wtedy przejrzysta i estetyczna. Aby dopełnić profesjonalnego dzieła, na początek i koniec listwy warto zastosować bezśrubową blokadę końcową o numerze 249-117. Po zamontowaniu opisów wydrukowanych na drukarce WAGO, nie pozostaje nic innego jak zrobić fotkę i wrzucić na insta, profil elektrobohatera oraz pochwalić się na forum ŁNN.

  Na koniec plusy takiej prefabrykacji rozdzielnicy. Dużo łatwiej zrobić to na stole, w warsztacie i gotowca wrzucić w ścianę. Wszystkie przewody wchodzą z jednej strony do rozdzielnicy i podłączamy bezpośrednio do złączek i cała instalacja gotowa. Żaden elektryk nie musi już marznąć na nieogrzewanej budowie szyjąc rozdzielnicę kilka godzin. 

 • Takich jaka jest potrzeba, bo produktów macie ponad 500 czy 600, uważam jednak, że dobór produktów to w tym przypadku kwestia drugorzędna.

  W jaki sposób uzasadnić klientowi potrzebę dołożenia do rozdzielnicy Waszych złączek i poniesienia wyższych kosztów? Ja bym chciał, bo umówmy się, że instalatorowi ułatwia to życie, ale tej pory, mimo prób, nie udało mi się do tego przekonać żadnego klienta. Wszyscy pytają tylko „ Panie, a ile to będzie kosztować???”

  Moje szacunki są takie, ze jest to dodatkowy koszt rzędu 1000-1600 zł w przypadku domku jednorodzinnego. I co im odpowiadać?

  @Piotr Muskała podpowiesz?

 • Do tej pory tylko 2 razy używałem złączek WAGO.

  Raz w przypadku instalacji inteligentnej, gdzie była szafa powyżej 200 modułów, a drugi raz gdy wymieniałem rozdzielnicę i przewody były za krótkie i użyłem złączek serii 2002 jako przedłużek.

  A praktycznie w każdej rozdzielni do przejścia z kabla ziemnego na linkę stosuję złączki 2016 jak na załączonym obrazku.

 • Nie znam numerów katalogowych złącz WAGO, ale na pewno takich, które wytrzymają obciążenie 20A. Dobór złącza zależny od gabarytów rozdzielnicy.