KONKURS - Jakich produktów WAGO z serii TOPJOB S użyłbyś do podłączenia obwodów 1 i 3 fazowych dla rozdzielnicy podtynkowej w typowym domku jednorodzinnym (zabezpieczenie przedlicznikowe do 32A)?
Cześć,
Pozdrawiam wszystkich użytkowników społeczności Łączy Nas Napięcie i zapraszam do udziału w konkursie WAGO. W ciągu najbliższych 10 tygodni rozdamy wam 10 piłek Adidas Uniforia oraz 3 zestawy złączek listwowych do rozdzielnicy. Warto wziąć udział!
Na czym polega konkurs? Myślę, że wszyscy znacie popularne szybkozłączki WAGO, ale czy znacie możliwości, korzyści i zastosowania złączek listwowych TOPJOB S? Sprawdzimy to zadając Wam każdego tygodnia jedno pytanie dotyczące właśnie tych złączek. Wygrywa ta odpowiedź, która zdobędzie najwięcej polubień. Również ja wezmę udział w głosowaniu. Autor odpowiedzi, którą polubię otrzymuje aż 15 punktów! Liczy się Wasza wiedza i kreatywność. Szczegóły w regulaminie.
Gotowi na pierwsze pytanie?
Jakich produktów WAGO z serii TOPJOB S użyłbyś do podłączenia obwodów 1 i 3 fazowych dla rozdzielnicy podtynkowej w typowym domku jednorodzinnym (zabezpieczenie przedlicznikowe do 32A)? Będzie nam miło jeśli krótko uzasadnicie swoją odpowiedź.
Powodzenia!
Odpowiedzi (31)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@kxlewka:Bardzo nam miło :) W razie pytań zapraszam do kontaktu poprzez forum lub bezpośrednio z Działem Technicznym WAGO :) https://www.wago.com/pl/kontakt
-
-
To na zasilanie, proponuję coś grubszego, np złączki z serii 2016-7601. Przekrój przewodu od 0,5mm2 do 16mm2, więc nie ma co się martwić, czy inwestor życzy sobie przekrój kabla z zapasem. Oczywiście 3 sztuki złączki o podanym numerze, jedna niebieska i jedna żółtozielona. Nie zapominajmy o ściance końcowej która odseparuje zasilanie od reszty obwodów.
Kolejnymi złączkami jakie bym zastosował to złączki z serii 2003-7646, Są to złączki 3 piętrowe przeznaczone do obwodów jednofazowych z dedykowanymi miejscami na L, N i PE, ale co ważne o niewielkiej wysokości o odróżnieniu od złączek z serii 2002. Ta niewielka wysokość pozwoli zamontować maskownicę rozdzielnicy i złączki będą niewidoczne po zamontowaniu pokrywy.
Aby zasilić obwód trójfazowy, proponuję złączkę 2003-7642 oraz złączkę 2003-7646 co pozwoli na podłączenie w sumie 5 żył na odpływ.
Złączki podane powyżej są przeznaczone dla żył o przekroju do 4mm2 więc w razie konieczności można je wymienić na złączki o większym rozmiarze. Wszystkie podane artykuły mieszczą się w głębokości do 50mm (podobnie jak zabezpieczenia nadprądowe) więc nie będą wystawać w otworze pokrywy rozdzielnicy i można z powodzeniem założyć maskownicę.Przy rozdzieleniu konkretnych obwodów na różne zabezpieczenia różnicowoprądowe, można zastosować mostek do połączenia wspólnych zacisków N, unikając dodatkowych bloków rozdzielczych. Całość jest wtedy przejrzysta i estetyczna. Aby dopełnić profesjonalnego dzieła, na początek i koniec listwy warto zastosować bezśrubową blokadę końcową o numerze 249-117. Po zamontowaniu opisów wydrukowanych na drukarce WAGO, nie pozostaje nic innego jak zrobić fotkę i wrzucić na insta, profil elektrobohatera oraz pochwalić się na forum ŁNN.
Na koniec plusy takiej prefabrykacji rozdzielnicy. Dużo łatwiej zrobić to na stole, w warsztacie i gotowca wrzucić w ścianę. Wszystkie przewody wchodzą z jednej strony do rozdzielnicy i podłączamy bezpośrednio do złączek i cała instalacja gotowa. Żaden elektryk nie musi już marznąć na nieogrzewanej budowie szyjąc rozdzielnicę kilka godzin.
-
A ja jeszcze dopytam i dołożę coś jeśli chodzi o PE. W przypadku podłączania GSU trzeba dołożyć dodatkową złączkę i zastosować mostek do złączek 2016.
A moje pytanie czy na pewno trzeba stosować mostek? Czy skoro złączki są zaciskane na szynie TH35 metalową klamrą, to ta szyna jest w stanie odporwadzic odpowiednie prądy zwarciowe czy udarowe? Macie jakieś zdjęcia lub możecie opisać sytuację w której takie prądy zwarciowe przeszły przez tą szynę TH35? W tych złączkach trzypiętrowych które podałem w wypowiedzi powyżej, nie ma jak podłączyć uziemienia inaczej niż przez szynę TH35.
-
@Gwozdziu944: złączki PE są połączone z szybą TH35 i pozwala to odprowadzić prądy zwarciowe, trzeba tylko zadbać o dobre uziemienie samej szyny.
Jak podaje producent stalowa szyna 7,5mm może zostać zastosowana do złączek PE do 16mm2 przewodów miedzianych.
-
@Gwozdziu944:W razie potrzeby można również zastosować szynę miedzianą o zwiększonym prądzie znamionowym i zwarciowym; do zastosowań w typowych budynkach jednorodzinnych wystarczy standardowa szyna.
-
@Gwozdziu944:Super precyzyjna odpowiedź :)
-
@Piotr Muskała:dziękuję 🙂
-
-
Osobiście na wejściu zastosowałbym:
Złączka szynowa PE 2-przewodowa 16mm2 żółto-zielona 2016-7607 TOPJOBS &nd
Złączka szynowa 2-przewodowa 16mm2 szara 2016-7601 TOPJOBS – WAGO | TIM SA
Złączka szynowa 2-przewodowa 16mm2 niebieska 2016-7604 TOPJOBS – WAGO | TIM SA
+ blokady wraz z zaślepką
dla obwodów 1f :
Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 NT/L/PE szara 2003-7641 TOPJOBS – WAGO | TIM SA
i dala obwodów 3f:
Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 NT/L/PE szara 2003-7641 TOPJOBS – WAGO | TIM SA
w połączeniu z Złączka szynowa 3-pietrowa 2,5mm2 L/L/PE szara 2003-7645 TOPJOBS – WAGO | TIM SA
oczywiście wszystkie akcesoria typu zaślepki i bloku końcowe koniecznie ;)
taki zestaw daje nam swobodę w łączeniu aparatów z obwodami końcowymi. nie martwimy się że nie starczy nam przewodów. Elementy łączymy przewodami instalacyjnymi jednożyłowymi więc ich układanie w rozdzielni nie stanowi większego problemu.
-
@Adus:Precyzyjna odpowiedź :) Tylko jedna drobna rzecz - do podłączenia L2 i L3 w obwodach 3f jest też złączka L-L, nr kat. 2003-7642 https://www.tim.pl/zlaczka-szynowa-2-pietrowa-2-5mm2-ll-szara-2003-7642-topjobs :)
Kto chciałby zacząć przygodę ze złączkami listwowymi a nie chce kupować całych opakowań poszczególnych złączek powinien koniecznie rozważyć zestaw startowy: https://www.tim.pl/promocja-zestaw-startowy-pietrowe-zlaczki-instalacyjne-tobjob-s-807-457
-
@Piotr Muskała: Właśnie nie pamiętałem jej numeru i nie mogłem jej odnaleźć na szybko 🤣😂 Pomyślałem że dodatkowe uziemienie listwy nie zaszkodzi :) Dzięki za podpowiedź, teraz już będę o niej pamiętać:)
-
@Adus::)
-
-
Nie znam numerów katalogowych złącz WAGO, ale na pewno takich, które wytrzymają obciążenie 20A. Dobór złącza zależny od gabarytów rozdzielnicy.
-
@lemis:Ogólna zasada jest taka, że w złączkach WAGO prąd znamionowy odpowiada wartości prądu znamionowego dla maksymalnego przekroju przewodu, który możemy podłączyć, np w szybkozłączkach z serii 2273 jest to 24A (max. 2,5 mm2), a w złączkach do rozdzielnic budynkowych z serii 2003 - 32A (4 mm2).
-
-
Do tej pory tylko 2 razy używałem złączek WAGO.
Raz w przypadku instalacji inteligentnej, gdzie była szafa powyżej 200 modułów, a drugi raz gdy wymieniałem rozdzielnicę i przewody były za krótkie i użyłem złączek serii 2002 jako przedłużek.
A praktycznie w każdej rozdzielni do przejścia z kabla ziemnego na linkę stosuję złączki 2016 jak na załączonym obrazku.
-
Takich jaka jest potrzeba, bo produktów macie ponad 500 czy 600, uważam jednak, że dobór produktów to w tym przypadku kwestia drugorzędna.
W jaki sposób uzasadnić klientowi potrzebę dołożenia do rozdzielnicy Waszych złączek i poniesienia wyższych kosztów? Ja bym chciał, bo umówmy się, że instalatorowi ułatwia to życie, ale tej pory, mimo prób, nie udało mi się do tego przekonać żadnego klienta. Wszyscy pytają tylko „ Panie, a ile to będzie kosztować???”
Moje szacunki są takie, ze jest to dodatkowy koszt rzędu 1000-1600 zł w przypadku domku jednorodzinnego. I co im odpowiadać?
@Piotr Muskała podpowiesz?
-
@CMD:
Kluczem do sukcesu jest właściwe zrozumienie słowa "tanio". Jeśli inwestor myśli o rozbudowie instalacji w przyszłości lub bierze pod uwagę np.koszty pomiarów kontrolnych, to może się okazać, że koszty złączek listwowych okazują się całkiem korzystne.
Odsyłam do platformy TIM.pl, gdzie można zapoznać się z cennikiem produktów i sprawdzić, czy złączki listwowe są naprawdę aż tak drogie ;)
-
@Piotr Muskała: Wszystko się fajnie mówi jak zaczniesz ludziom tłumaczyć a to zaraz wiąże się z większa już rozdzielnicą o jeden poziom najmarniej to wychodzi na to że chcesz mu coś wcisnąć bo masz z tego prowizję jak lekarz z receptą na pierdoły do apteki idziesz, a ten ma już naszykowany voucher na wczasy na RODOS nie dla Ciebie tylko dla piguły !
-
@ajotnet: Dlatego warto brać udział w szkoleniach. Nie tylko branżowych, ale też tych jak rozmawiać z ludźmi aby łatwo do nich dotrzeć. Jeśli wykażesz się wiedzą i jasno wytłumaczysz klientowi że większy koszt teraz, to niższy koszt w przyszłości i że warto dołożyć te parę stówek do instalacji elektrycznej bo modernizacja jest dużo droższa, to może odłoży wykonanie ogrodzenia o rok a kasa na rozdzielnicę się znajdzie.
-
-
Obstawiam że chodzi o złaczki IEK, te z zestawu startowego ;)
Lupka z katalogu i jedziemy z tematem:
Grubaski którymi przychodzą kable z rozdzielnicy:
2016-7601 Fazy
2016-7604 N
2016-7607 PE
+ ścianka końcowai te które są pomiedzy bezpiecznikami i gniazdkami to zapewne:
2003-7646 - dla 1 fazy
2003-7642 - jak potrzebujemy 3faz
i oczywiście ścianka końcowaDlaczego je użyć?
Podobno przewody docinamy na jedną długość w rozdzielnicy i podobno szybciej i taniej.
Ze mnie początkujący elektromonter i nie montowałem listwy jeszcze ale wstępnie brzmi spoko.Łukasz
-
@Pajadinho:Dokładnie o takie rozwiązanie chodziło :) Warto spróbować, tym bardziej, że dzięki zestawowi startowemu nie trzeba teraz kupować całych opakowań poszczególnych złączek i akcesoriów :) Wieść niesie, że kto raz spróbował, nie chce już w inny sposób wykonywać rozdzielnic :)
-
-
-
@Lucjan:Polecam złączki piętrowe zaprojektowane specjalnie do rozdzielnic budynkowych (seria 2003). Ich konstrukcja pozwala na umieszczenie pod maskownicą typowej rozdzielnicy i są 3 piętrowe, więc cały obwód 3f możemy podpiąć na jednej złączce :)
https://wagodirect.pl/jak-zaczac-przygode-ze-zlaczkami-listwowymi-w-rozdzielnicy-budynkowej/
-
-
Ja jeszcze nie używałem bo są nieco droższe od innego producenta złączek na literę "S" w mojej ocenie dużej różnicy nie widzę ale może się mylę? @Piotr Muskała wyjaśnisz różnicę?
-
@EleMan: W swojej pracy spotykam się z dwoma "szkołami"
- Cena czyni cuda czyli najtańszy produkt
-Jakość i tu cena również gra rolę ale użytkownik stosuje produkty renomowanych producentów lub takich do których się przyzwyczaił.
-
@EleMan:Podstawowa różnica, to sposób montażu przewodów: w złączkach WAGO mamy zaciski sprężynowe, które nie wymagają okresowej konserwacji (czyli dokręcania, jak ma to miejsce w złączkach śrubowych :)), są też znacznie szybsze w montażu (przewody jednodrutowe wystarczy odizolować i bez użycia żadnego narzędzia wtykowo zamontować w złączce :))
I druga sprawa - WAGO ma w ofercie złączki piętrowe - dzięki temu cały obwód 1f łączymy na 1 złączce o szerokości 5,2 mm a 3f na dwóch - 10,4 mm. Łatwo dodać dodatkowe obwody. Więcej o złączkach listwowych WAGO przeznaczonych do rozdzielnic budynkowych np. tutaj: https://wagodirect.pl/jak-zaczac-przygode-ze-zlaczkami-listwowymi-w-rozdzielnicy-budynkowej/
-
-
Jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę instalacje z lat poprzednich to te dzisiejsze są zdecydowanie bardziej złożone. Wymogi bezpieczeństwa i wygody użytkowników cały czas rosną co wymaga stosowania większej liczby obwodów, co zatem daje nam większe bezpieczeństwo, ale i większe skomplikowanie szczególnie dla młodych instalatorów.
Złączki wago to w dużym stopniu upraszczają i unowocześniają.
Do typowego domku jednorodzinnego zestaw startowy TOPJOB S byłby najlepszym wyborem, ponieważ ma wszystko co potrzeba i nie musimy zamawiać każdego elementu z osobna.
Do podłączenia zasilania polecałbym wykorzystać pięć złączek z serii 2016 (L1,L2,L3,N i PE)
Do łączenia dalszych obwodów przypisane są złączki z serii 2003
Złączki trójpotęcjałowe (2003 – 7646: 3) możemy wykorzystać do podłączenia całego obwodu 1fazowego.
Złączki trójpotęcjałowe wraz z dwupotęciałowymi (2003 – 7642: 2) umożliwi nam połączenie obwodu trójfazowego.
W zestawie startowym mamy również mostki łączące, zaślepki końcowe i oznaczniki, co pozwala na sprawne i szybkie zidentyfikowanie obwodu teraz jak i w przyszłości z możliwą rozbudową, która będzie polegała tylko na dołożeniu złączek.
-
@Br3xPL:Bardzo dobry wybór :) Warto dodać, że zestawy startowe IEK dają możliwość podpięcia do 25 obwodów, w tym 3 trójfazowe. W pudełku znajdziecie również instrukcję ze schematem montażowym, schematem połączeń i narzędzie WAGO do otwierania zacisków :)
-
Czytaj także:
KONKURS – Wymień rodzaje mostków do złączek listwowych z
Cześć 😊 Dzięki za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi! Czas na
Dobór aparatury do rozdzielnicy w domu jednorodzinnym
Dostałem listę kilku rzeczy do kupienia od elektryka, abym mógł sko
Zabezpieczenie obwodów
Szukam produktu do zabezpieczenie obwodów 24VDC, zależy mi na 4-6 k
Konkurs - ponad 50 produktów do opisania
Chcemy by opisy w sklepie TIM były praktyczne, pomocne i pisane prz
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
Tych, które poleciłby mi ekspert z TIM.pl lub WAGO :))) Wiadomo, że oni znają się na tym najlepiej :D