Przeczytano 14 069 razy

Jakie przekrój przewodu za licznikiem?

Czy jest norma na to jaki przekrój przewodu powinien być zastosowany od licznika do rozdzielnicy. Wlz minimum 10mm2 a co dalej? Każde zmniejszenie przekroju powinno być zabezpieczone wyłącznikiem bądź bezpiecznikiem, a takie praktyki nie widziałem.

Odpowiedzi (17)

 • Najlepiej dać taki sam przekrój kabla jaki idzie do licznika.

 • Nie raz klijenci pytają o przekrój przewódów WLZ. Doradził bym zastosować taki sam przekrój jakim jest zasilany licznik lub dobraniem przewodu do spodziewanego obciążenia. 

  Przykład w Bloku, Kamienicy:

  WLZ wykonany przewodem o przekroju 16mm2 licznik zasilony przewodem 10mm2 i do rozdzielnicy również zastosował bym przekrój 10mm2. 

  Przykład Dom jednorodzinny:

  Przy granicy działki Złącze ZK w którem jest licznik zasilony przewodem 10mm2 

  Rozdzielnica w budynku jest oddalona (licząć trasę przewodu od ZK do rozdzielnicy) o 80m i w takiej sytuacji należało by zastosować przekrój 16mm2 - biorąc pod uwagę spadki napięcia oraz możliwość zwiększenia mocy przyłączeniowej na obiekcie. 

  Ciekawostka dla nie wtajemniczonych: Nadal stosuje się przewody Aluminiowe lecz o większych przekrojach jest o wiele tańszy a również spełnia swoje zadanie np. zakłady energetyczne wykonują linie kablowe wykorzystując przewody aluminiowe.

  Proszę pamiętać że przeowdy dobiera się zgodnie z ich przeznaczeniem, sposobem, miejscem instalowania oraz co najważniejsze do spodziewanego obciążenia ograniczając je poprzez zastosowanie zabezpieczeń nadprądowych lub/i wkładek bezpiecznikowych.

  Z doświadczenia zalecam zastosowanie większego przekroju o jeden stopień. Dzięki temu zwiększymy wytrzymałość mechaniczną oraz zmiejszymy temperaturę przewodu przy granicznych wartościach obciążenia.

  • @ELEKTRO-SYSTEM:ok i to jest odpowiedź na pytanie. Choć jeszcze część pytania odnośnie normy. Jak rozumiem nie ma na to przepisu żadnego który reguluje ze od licznika do rozdzielnicy ma być min 10mm2

  • @Damjan:Jedynyne wytyczne jakie mamy do przewodów to obciążalność, miejsce zainstalowania oraz wytrzymałość mechaniczna. Przyda się odrobina wiedzy oraz logika :D

   Do licznika starszego typu max 16mm2. Nowe liczniki umożliwają 25mm2 lub 35mm2 linka.

   Ograniczeniem również jest maksymalna moc przyłączeniowa oraz prąd przepływający przez licznik. 

   Pomiar bezpośredni i moc 40KW prąd 63A.

   Kolejność jest taka:

   Przyłącze- Złącze - Zabezpieczenie Bezpiecznik nożycowy "BM" - Licznik - zabezpieczenie za licznikowe- WLZ - Rozdzielnica - rozłączanik - Różnicówka - wyłączniknadprądowy - przewód obwodu -urządzenie.

   WLZ - to wenętrzna linia zasilająca, przewód od licznika do rozdzielnicy lub linie zasilające liczniki.

   Proszę podać plnaowaną moc przyłączeniową miejsce zainstalowania oraz odległość a na pewno wspólnie dobierzemy odpowiedni przewód. 

   Proszę pamiętać grubszy nie zaszkodzi.

   Różnica ceny w zastosowaniu grubszego przewodu a wymiana całej lini na grubszą w przyszłości jest bardziej korzystna. 

   Lepiej dołożyć 5zł do metra niż póżniej jeszscze raz wydać 15 zł za metr

 • A dlaczego chcesz zmniejszać przekrój? Posznuruj rozdzielnie lgy10mm z wyłącznika głównego na roznicowki. A z roznicowki na bezpieczniki daj szynę grzebieniowa.

 • Jeżeli dobrze rozumiem pytanie to od rozdzielnicy w mieszkaniu czy domu prowadzisz już tylko przewody na gniazdka elektryczne i oświetlenie. Na gniazdka elektryczne prowadzisz przewód ydyp-żo 2x2,5mm2 i możesz podłączyć na jednym obwodzie do 10 gniazd a oświetlenie przewodem ydyp-żo 3x1,5mm2 i możesz podłączyć do 20 wypustów oświetleniowych. Oczywistym jest że jeżeli norma mówi że można podłączyć do 10 gniazd to nie znaczy że na jednym obwodzie możesz podłączyć sobie bojler, pralke,zmywarkę, płyte indukcyjną i piekarnik bo to nie zadziała.

 • Przekrój określi zabezpieczenie przedlicznikowe jakie jest w warunkach od ZE albo w Umowie

 • Nikt nie odpowiada na pytanie

 • Wszystko zależy od tego jakie masz odbiorniki i moc zainstalowaną. Najczęście używa się 6 lub 10mm2. jesli jest to mieszkanie to nawet 2,5 -4 mm2. Przekrój można dobrać korzystając z dostępnych kalkulatorów online które biora pod uwagę również długośc przewodu.

 • U mnie w Zk zasilanie złącza jest kablem YAKY 4x35. Od zabezpieczenia przedlicznikowego RBK-)) doprowadzony jest 10mm2. Również taki przekrój jest od złącza do RG ( rozdzielnicy Głównej) czyli YKY 5x10 ( choć wystarczyłby by 4x10 gdyż podział jest zrobiony w RG. Dalej już przekroje dobrane w zależności od odbiorników. Odejście na rozdzielnice piętra przewodem YDY  5x4 mm2.

 • Za licznikiem taki sam jak przed licznikiem. Oraz dopasowany do wartości zabezpieczenia i podpisanej umowy z dostawcą prądu. Moc zainstalowana też wymusza odpowiedni przekrój przewodu. Po co komu 10mm2 jak na klatce czy dochodzący przewód do WLZ jest 6mm2 czy dla oszczędności nawet 4mm2... 

  Zawsze można dać grubo u siebie najwyżej spali sie u kogoś innego a było napisane instalacje "dostosować do nowych potrzeb" !

 • Tez się chętnie dowiem