17 odpowiedzi

Sprawdź

Jakie przekrój przewodu za licznikiem?

Damjan 0 pkt dodane:

Czy jest norma na to jaki przekrój przewodu powinien być zastosowany od licznika do rozdzielnicy. Wlz minimum 10mm2 a co dalej? Każde zmniejszenie przekroju powinno być zabezpieczone wyłącznikiem bądź bezpiecznikiem, a takie praktyki nie widziałem. 

 • Mikel98 1 pkt

  Najlepiej dać taki sam przekrój kabla jaki idzie do licznika.

 • ELEKTRO-SYSTEM 0 pkt

  Nie raz klijenci pytają o przekrój przewódów WLZ. Doradził bym zastosować taki sam przekrój jakim jest zasilany licznik lub dobraniem przewodu do spodziewanego obciążenia. 

  Przykład w Bloku, Kamienicy:

  WLZ wykonany przewodem o przekroju 16mm2 licznik zasilony przewodem 10mm2 i do rozdzielnicy również zastosował bym przekrój 10mm2. 

  Przykład Dom jednorodzinny:

  Przy granicy działki Złącze ZK w którem jest licznik zasilony przewodem 10mm2 

  Rozdzielnica w budynku jest oddalona (licząć trasę przewodu od ZK do rozdzielnicy) o 80m i w takiej sytuacji należało by zastosować przekrój 16mm2 - biorąc pod uwagę spadki napięcia oraz możliwość zwiększenia mocy przyłączeniowej na obiekcie. 

  Ciekawostka dla nie wtajemniczonych: Nadal stosuje się przewody Aluminiowe lecz o większych przekrojach jest o wiele tańszy a również spełnia swoje zadanie np. zakłady energetyczne wykonują linie kablowe wykorzystując przewody aluminiowe.

  Proszę pamiętać że przeowdy dobiera się zgodnie z ich przeznaczeniem, sposobem, miejscem instalowania oraz co najważniejsze do spodziewanego obciążenia ograniczając je poprzez zastosowanie zabezpieczeń nadprądowych lub/i wkładek bezpiecznikowych.

  Z doświadczenia zalecam zastosowanie większego przekroju o jeden stopień. Dzięki temu zwiększymy wytrzymałość mechaniczną oraz zmiejszymy temperaturę przewodu przy granicznych wartościach obciążenia. 

 • Electron 0 pkt

  A dlaczego chcesz zmniejszać przekrój? Posznuruj rozdzielnie lgy10mm z wyłącznika głównego na roznicowki. A z roznicowki na bezpieczniki daj szynę grzebieniowa. 

 • Inela 0 pkt

  Jeżeli dobrze rozumiem pytanie to od rozdzielnicy w mieszkaniu czy domu prowadzisz już tylko przewody na gniazdka elektryczne i oświetlenie. Na gniazdka elektryczne prowadzisz przewód ydyp-żo 2x2,5mm2 i możesz podłączyć na jednym obwodzie do 10 gniazd a oświetlenie przewodem ydyp-żo 3x1,5mm2 i możesz podłączyć do 20 wypustów oświetleniowych. Oczywistym jest że jeżeli norma mówi że można podłączyć do 10 gniazd to nie znaczy że na jednym obwodzie możesz podłączyć sobie bojler, pralke,zmywarkę, płyte indukcyjną i piekarnik bo to nie zadziała. 

   

 • Michu_86 0 pkt

  Przekrój określi zabezpieczenie przedlicznikowe jakie jest w warunkach od ZE albo w Umowie

 • Damjan 0 pkt

  Nikt nie odpowiada na pytanie 

 • Lucjan 1 pkt

  Wszystko zależy od tego jakie masz odbiorniki i moc zainstalowaną. Najczęście używa się 6 lub 10mm2. jesli jest to mieszkanie to nawet 2,5 -4 mm2. Przekrój można dobrać korzystając z dostępnych kalkulatorów online które biora pod uwagę również długośc przewodu.

 • EleMan 7 pkt

  U mnie w Zk zasilanie złącza jest kablem YAKY 4x35. Od zabezpieczenia przedlicznikowego RBK-)) doprowadzony jest 10mm2. Również taki przekrój jest od złącza do RG ( rozdzielnicy Głównej) czyli YKY 5x10 ( choć wystarczyłby by 4x10 gdyż podział jest zrobiony w RG. Dalej już przekroje dobrane w zależności od odbiorników. Odejście na rozdzielnice piętra przewodem YDY  5x4 mm2.

 • ajotnet 149 pkt

  Za licznikiem taki sam jak przed licznikiem. Oraz dopasowany do wartości zabezpieczenia i podpisanej umowy z dostawcą prądu. Moc zainstalowana też wymusza odpowiedni przekrój przewodu. Po co komu 10mm2 jak na klatce czy dochodzący przewód do WLZ jest 6mm2 czy dla oszczędności nawet 4mm2... 

  Zawsze można dać grubo u siebie najwyżej spali sie u kogoś innego a było napisane instalacje "dostosować do nowych potrzeb" !

 • KU-60474361ad6e0 0 pkt

  Tez się chętnie dowiem