Pytanie dość banalne, ale ciekaw jestem sugestii Koleżanek i Kolegów.
Jak instalujecie łączniki ? Czy włączacie naciskając na górną czy dolną część klawisza ?
Ja osobiście zawsze zadaję to pytanie użytkownikowi i dostosowuję się do oczywiście jego wymagań podyktowanych zwykle przyzwyczajeniem
Pytanie przyszło mi do głowy po wczorajszym montażu osprzętu i zasadniczo zabawnej, ale narzucającej się analizie jakiegoś tam doświadczenia powstałego podczas rozmów z użytkownikami, ale i instalatorami. Wiele zależności usłyszałem "bo się nie kurzy" , "bo wyłączenie/wyłączenie w dół bardziej bezpieczne", "bo włączenie/wyłączenie w dół bardziej wygodne"
Poruszając się w przeróżnych zapisach prawnych na nic takiego nie trafiłem, lecz też nie szukałem...
Ktoś coś ?
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
na dole włączamy, na górze wyłączamy, choć są klienci, którzy wolą odwrotnie.
Nawet napisy na łącznikach są tak nadrukowane, że jak pozycja ON jest na dole, to napisy są poprawnie. A jak obrócisz włącznik aby ON było u góry, to napisy są do góry nogami.
Z tym kurzem to też argument - bo wiekszość łączników jest jednak w większość czasu w pozycji OFF i są schowane . Kurz na nich nie odsiada.
Większa zagwostka, to na jakiej wysokości instalować osprzęt ? A zestawy łączników to pionowo czy poziomo ?-
@boss: Mniej więcej się zgadzamy (ja zawsze z Tobą się zgadzam :)) zwłaszcza patrząc na posadowienie diody podświetlającej łącznik to chyba z reguły na dole co za tym idzie włączamy naciskając dół klawisza, gdyż tak są one skonstruowane.. Ale kto powiedział, że podświetlenie ma być na dole, a nie na górze he ? Spotykam się zresztą z łącznikami podświetlonymi dookólnie i co wtedy?
Nawiązując do kurzu, niby jest to jakiś sens, ale jak przełączę to i tak ten pył pójdzie w powietrze (no chyba, że to smażalnia frytek:))
Co do wysokości to pamiętam, że gdzieś się z tym spotykałem w jakiś przepisach normatywno-prawnych i co do gniazd wtykowych zapis chyba obowiązuje i jest jasny natomiast co do łączników było chyba 120-140, ale wydaje mi się, że zostało to zdeaktualizowane, poszukam i dam znać.
-
@boss: No więc na tę "większą zagwostkę" postaram się odpowiedzieć cytując (dołączając screna0 P SEP-E-0002. Co się naszukalem to moje ;) PB nic nie mówi, w normach PN, EN też nic nie znalazłem (przynajmniej tych przeze mnie posiadanych)
-
@artel electric:
ale wiesz, że inwestor prywatny, co buduje dom - to gdzie on ma zapisy normy ?
On chce tak i już. I wytłumacz mu, ze ma byc wyżej.
Najniżej, gdzie widziałem zamontowane włączniki to około 100cm, może 90. To było w specjalnej placówce dla niepełnosprawnych ruchowo dzieci.
Ale za to gniazda w niektorych salach były na wysokości mniej więcej 180cm - żeby nie mogły sięgnąc tam paluszkami.
Normy normami, a zycie życiem ;) -
@boss: Odpowiadając,
jak już się naszukałem tychże przepisów to również trafiłem na obostrzenia dotyczące placówek/obiektów o specjalnym przeznaczeniu czy charakterze i tu PB oraz RMI mówi wyraźnie jakie są wymagania.
Natomiast kto zabroni mi we własnym domu zainstalowania wyłącznika na poziomie podłogi? Przepisy przepisami, a życie własnym tokiem się toczy. Normy mówią o gn 230V na wys. 30-40 cm to dlaczego sterowanie oświetleniem nie może odbywać się na tej samej wysokości ?
Spróbujmy odnieść się również do puszek podłogowych...można? można, więc dlaczego łączników nie ? Mamy wiele rozwiązań przycisków "stopowych" czy jak to inaczej zwał
A może użytkownik co dwa dni po imprezie wraca na czworaka i ciężko rękę podnieść ;)
Może trochę więcej zdroworozsądkowości w ustalaniu normatywności...zalecałbym teoretykom !
Niestety dość często nawet nazbyt często ustanawiane są przepisy nie służące społeczności i bez żadnych uzasadnień naukowych o praktycznych nie wspomnę, więc my elektrycy niestety musimy kombinować jak je obejść, ale żeby robota została wykonana zgodnie ze sztuką i stricte z przepisami...
Ciężki nasz elektryczny los ;(
-
-
Czytaj także:
łącznik oświetlenia w 3 punktach
Jak podłączyć łącznik oświetlenia z 3 różnych punktów. Łącznik ma d
Jak zamontować oświetlenie LED w meblach?
Hobbystycznie zajmuję się stolarką i właśnie robię meble do salonu
Zintegrowany włącznik oświetlania z gniazdkiem
Potrzebuje zintegrowanego włącznika oświetlania z gniazdkiem. Posia
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa
Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Ja osobiście jestem przyzwyczajony i tak też montowałem u siebie, że włącza się przyciskając dolną część, a wyłączamy górną.
Nigdy nie zwracałem w sumie uwagi na aspekty kurzu, diody, czy opisu. Zawsze tak było i tak się przyzwyczaiłem :))