Jak zabezpieczyć się przed skutkami przerwania linii N w instalacji w układzie TT?
Witam. Czy istnieje jakieś skuteczne zabezpieczenie instalacji w układzie TT w domu jednorodzinnym, tak aby zerwanie napowietrznej linii N kilka słupów dalej (np. przewracające się drzewo) nie spowodowało uszkodzeń urządzeń elektrycznych na skutek powstania napięcia bliskiego 400V zamiast oczekiwanych 230V na poszczególnych fazach?
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Chociaż wymagało by to odwrócenia polaryzacji wyzwalacza, bo gdy przerwany będzie N to zwarcie zaciski C1 do N nie spowoduje zadziałania wyzwalacza - trzeba by podać impuls fazy. @Schneider Electric można tak zrobić ?
Pozostaje też teoretyczna możliwość wykorzystania potencjału uziemienia do wyzwolenia wyzwalacza jednak będzie wtedy to wykorzystanie przewodu PE jako czynnego- co jest niedopuszczalne. Ewentualnie wykonanie osobnego uziemienia do wyzwalacza jako N.
Może ktoś potwierdzić czy takie rozwiązanie ma rację bytu i jest dopuszczalne ? Jeśli dobrze myślę to wtedy ten uziom będzie jako uziom funkcjonalny.
-
CKF nie kontroluje utraty przewodu neutralnego.
Jeżeli chcemy kontrolować i zabezpieczyć się przed utratą przewodu neutralnego to jest przekaźnik nadzorczy, który nam tego pilnuje.
https://www.tim.pl/przekaznik-kontroli-napiecia-3-fazowy-kontrola-n-zaniku-faz-rotacji-asymetria-1p-Zestyk jest przełączny więc w momencie utraty N zestyk się przełączy i mamy informację o awarii, a co dalej zrobimy to już możliwości jest wiele. Produkt, na którym zależy Ci najbardziej już masz :)
-
@Piotr Kubaszewski: Miałem na myśli bardziej że styki pomocnicze CKF działają jak styki przekaźnika.
Brak N oznacza brak zasilania dla CKF i poprzez styk NC wyzwalany jest rozłącznik.
Ale skoro istnieją gotowe urządzenia kontrolujące wszystko na raz to oczywiście wybór jest prosty. Dzięki za podrzucenie przekaźnika :D
-
Czytaj także:
Instalacja w układzie TT
Na wiosce (okolice Bielska Białej) otrzymałem warunki przyłączenia
W jaki sposób zabezpieczyć instalację przed kradzieżą?
Kolejny raz zdarzyło się, że wracając na inwestycję po kilku dniach
Jak zabezpieczyć wrażliwą elektronikę przed skutkami wyłą
Cześć,Mam problem z uchronieniem wrażliwej elektroniki. Ponieważ mi
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych
O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu
CKF( czujnik kolejności faz) połączony z wyzwalaczem wzrostowym z możliwością "zdalnego wyzwalania" za pomocą przycisku monostabilnego. W przypadku przerwaniu N CKF wyłączy się rozłączając syki i podając impuls do wyzwalacza który wyłączy główny rozłącznik. Dodatkowo jeśli są urządzenia 3F zabezpieczy je przed zanikiem i asymetrią faz oraz przypadkową zmianą kierunku wirowania silnika. To jest rozwiązanie improwizowane - żadnych dedykowanych urządzeń do zabezpieczeń przed zanikiem N nie znam oprócz wyzwalaczy wzrostowych (nadnapięciowych) jednak aby w pełni zabezpieczyć się przed przed wzrostem napięć fazowych trzeba by zastosować 3 takie na 230V lub 2 na 400 włączając między 1 i 2 oraz 1/2 i 3 fazę choć co do tego nie jestem pewien czy przerwanie N również powoduje zwiększenie napięć międzyfazowych, a istnieje możliwość zamontowania 1 wyzwalacza na aparat co wiąże się z koniecznością zastosowania 2 rozłączników i 2 wyzwalaczy wzrostowych (co najmniej).
https://www.se.com/pl/pl/product/A9N26476/wyzwalacz-wzrostowy-acti9-mx230-400-a9n26476-100415-vac-11
Instrukcja do wyzwalacza Acti9 MX-230/400 A9N26476 SE