Na wiosce (okolice Bielska Białej) otrzymałem warunki przyłączenia do sieci - pracuje w układzie TT.
Jak to wygląda od strony praktycznej?
Do rozdzielnicy wprowadzam L1,L2,L3,N od energetyki + linkę od uziomów i co dalej?
Jaka jest praktyczna różnica w wykonaniu instalacji TT a TN-C?
Czy to prawda, że wszystkie zabezpieczenia powinny rozłączać także N?
Czy ja dobrze przypuszczam, że w TT, jeśli wzrośnie opór uziemienia / nastąpi jego uszkodzenie - to bez regularnych pomiarów mogę się bardzo zdziwić bo różnicówka po prostu nie zadziała / obudowa urządzenia nagle zacznie kopać?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Pawel02: 'W ten sposób na wyjściu z skrzynki uzyskasz 5 przewodów L1,L2,L3,N,PE.A więc jesteś w stanie stworzyć w domu instalację w nowoczesnym systemie TN-S"
Dysponując zasilaniem w układzie TT nie stworzymy TN-S, pozostanie już tylko TT (pod warunkiem prawidłowego wykonania instalacji). Podobnie jak z TN-C nie wykonamy TN-S zawsze będzie to TN-C-S. Nie bardzo mam teraz czas na rozpisywanie się czy przytaczanie publikacji technicznych, ale zapewne @Szymon028 @Bartłomiej Jaworski zechcą się wypowiedzieć 🤔
-
@artel electric: Chodziło mi o skrót myślowy w którym mówię że wewnątrz domu instalacja będzie identyczna jak TN-S
-
@Pawel02: Nie odbierz tego za uszczypliwość, ale czasem tego typu "skróty myślowe" mogą wprowadzać w błąd zwłaszcza osoby niewykwalifikowane co może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno zdrowotnych jak i ekonomicznych.
-
@artel electric: Okej, następnym razem wezmę na to poprawkę :)
-
-
-
Od strony teoretycznej sieć TT nie posiada PE Sieć TN-C posiada przewód PEN ale to z pewnością już wiesz. Jeżeli nie jesteś pewien co do rodzaju sieci zasilającej nic nie rozwiąże twoich problemów jak telefon do ZE.
O rozłączeniu N są zdania podzielone. Niektórzy mówią o rozdzielaniu przewodów roboczych czyli L i N. Inni że wystarczy N. Ale czy w Polsce to takie częste. Jak normy tego nie wymagają to nie montuje się takich modułów. Rozłączanie N wykonujemy w sytuacjach:
W strefie zagrożonej wybuchem
W urządzeniach w których zaleca to producent.
I uwaga cytuje:
"Zabezpieczenie przewodu neutralnego N w układzie sieci TT i TN
Jeżeli przekrój przewodu neutralnego N jest co najmniej równy lub równoważny przekrojowi przewodów fazowych, nie wymaga się stosowania w tym przewodzie zabezpieczeń przetężeniowych i wyposażania go w urządzenia do przerywania przepływu prądu.
Jeżeli przekrój przewodu neutralnego N jest mniejszy niż przekrój przewodów fazowych, wymagane jest zastosowanie w tym przewodzie zabezpieczenia przetężeniowego, odpowiedniego do jego przekroju. W przewodzie neutralnym można nie stosować zabezpieczeń przetężeniowych, jeżeli są spełnione dwa warunki:
przewód neutralny jest zabezpieczony przed prądem zwarciowym przez zabezpieczenia usytuowane w przewodach fazowych,
największa wartość prądu w przewodzie neutralnym przewidywana w normalnych warunkach pracy, jest wyraźnie mniejsza od obciążalności prądowej długotrwałej dla tego przewodu.
Rozłączanie i załączanie przewodu neutralnego
Jeżeli przewiduje się rozłączanie i załączanie przewodu neutralnego, to rozłączanie przewodu neutralnego nie powinno następować wcześniej niż przewodów fazowych, a załączanie przewodu neutralnego powinno następować jednocześnie lub wcześniej niż przewodów fazowych."
Tak masz rację np. przy przerdzewiałym uziemieniu RCD nie zadziała, a przed tym uchroni nas tylko pomiar.
Mam nadzieję że odpowiedziałem coś czego nie wiedziałeś.
-
Odpowiedź znalazłem sam:
https://laczynasnapiecie.pl/blog/uklady-sieci-i-bhp-podczas-pracy-z-nimi
https://sep.com.pl/opracowania/Ochrona%20od%20porazen%20w%20ukladach%
choć nadal jestem otwarty na cenne uwagi :) -
Ktoś? coś?
-
@GN:okolice Bielska to i moje okolice gdzie siec TT jest chyba powszechna, jak kolega wczesniej pisal to tylko pomiary potwierdzaja skutecznosc ochrony przeciwporazniowej a w instalacjinTTbto RCD pelni funcje wyłącznika w zadanym czasie .
Teoretycznie wg opracowan i norm RCD zabezpiecAjacy np. Gniazdo powinien zadzialac :
50V/ 0,03A =1666,666Ω
Uziom na ponizej tego poziomu powinien zapewnic wylacznie w zapewionym czasie.
-
Czytaj także:
Jak zabezpieczyć się przed skutkami przerwania linii N w
Witam. Czy istnieje jakieś skuteczne zabezpieczenie instalacji w uk
Bezpieczna instalacja w układzie sieciowym TN-C
Chciałabym poznać waszą opinię. Jak według was powinno się wykonać
Sauna a RCD w instalacji TT
Hej Temat który jakoś mnie męczy od pewnego czasu, instalacja
Jak odróżnić sieć TT od TN, czyli układy sieci i BHP podc
Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
TT Plast partnerem grywalizacji
Z radością informujemy, że partnerem ostatniej edycji grywalizacji
Sieć TT którą dostarcza energetyka to sieć zawierająca L1,L2,L3,N zasadniczą różnicą między siecią TN -C jest to, że ta sieć zamiast N posiada PEN, którego jesteśmy w stanie następnie dokonać podziału na PE - do ochrony przed porażeniem oraz N - który jest przewodem neutralnym.
Nie spotkałem się z potrzebą rozłączania przewodu N w standardowych przypadkach, po prostu po odłączeniu linii napięciowych na N również nie będzie napięcia, chyba że nasza sieć zawiera np Fotowoltaike która oddaję do sieci wyprodukowany prąd, wtedy po odłączeniu zasilania zewnętrznego jest możliwość występowania napięcia wewnątrz domu. Jednak dalej nie widzę sensu zakładania rozłączania N.
W przypadku sieci TT aby stworzyć poprawną instalacje powinieneś dołożyć uziemienie które spełnia wymagane normy, przede wszystkim rezystancje uziemienia poniżej 1667 om-ów. W ten sposób na wyjściu z skrzynki uzyskasz 5 przewodów L1,L2,L3,N,PE.A więc jesteś w stanie stworzyć w domu instalację w nowoczesnym systemie TN-S.