Chciałabym poznać waszą opinię. Jak według was powinno się wykonać bezpieczną instalacje w mieszkaniu z przyłączem w układzie sieciowym TN-C? Chodzi głównie o zabezpieczenie przeciwporażeniowe (wyłączniki różnicowo-prądowe), które stosuje się w TN-S, a w TN-C nie. Mieszkanie w starym bloku, WLZ to 2 x 4mm2 aluminium. O czym powinno się pamiętać i na co zwrócić uwagę w instalacjach w takim układzie sieciowym ?
Odpowiedzi (3)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Bartłomiej Jaworski: to starsze zapytanie, ale tak wpadło mi w oko. Jak zmodernizować starą el-instalację to można książkę napisać, a nie parę zdań. Szkoda, że pytający nie dostał informacji jak ma uziemić pkt rozdziału w mieszkaniu w bloku, bo to problem wielu elektryków na niejednym forum. A pojęcie przyłącza nie występuje w takim mieszkaniu. Zaś stosowanie RCD w TN-C jest zakazane a nie tylko nie zalecane.
-
@Domsat: dokaldnie tak 👏
-
-
Czytaj także:
Jak magazynować prąd z in
• Jeżeli mam instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci, to
Gzie dokonać podziału TN-C na TN
czy podziału na TN-S dokonać przy liczniku i każdą rozdzielnicę zas
Jak podłączyć gniazdka w zespol
Dzień dobry, Proszę o pomoc w następującej kwestii:jak podłącz
Układy sieci – wyspa TT (czyli sieć w układzie TN<
Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy
Instalacja elektryczna w domu – jak
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Jak bezpiecznie korzystać z
Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej to podstawa funkcjonowania k
Dzień dobry,
Stopni przed porażeniem mamy kilka, poza izolacją podstawową mamy przecież jeszcze samoczynne wyłączenie zasilania, możemy też poprowadzić połączenia wyrównawcze miejscowe.
Norma PN-HD-60364-4-41 wskazuje że do układu TN-C nie zaleca się RCD. Pominięcie tego urządzenia nie oznacza rezygnację ze środka ochrony, co wymieniłem wyżej.
P.S. W idealnym przypadku zamiana ALU na CU, robimy TN-C-S, punkt rozdziału uziemiamy, występujemy o nowe przyłącze z większą mocą. Innymi słowy przerabiamy całość