2 odpowiedzi

Sprawdź

Jak zabezpieczyć drogie urządzenia przed zbyt dużym napięciem w sieci?

Gwozdziu944 36 pkt dodane:

Miałem przed wczoraj sytuację, że energetyka przerabiała coś w sieci i planowali zasilić transformator z agregatu (chyba 5 różnych transformatorów we wsi). U nas czyli przy moim transformatorze agregat wyłączał się co 40 minut na jakieś 2 minuty. I tak w kółko, aż w końcu czasookres się zmniejszył do 15 min. Przechodząc obok Pana który obsługiwał agregat usłyszałem jak rozmawiał przez telefon, że już mu się co 5 minut wyłącza i zwija się już, bo to nie ma sensu. 
Zadzwoniłem do energetyki i dostałem informację, że prądu jeszcze nie będzie przez 3 godziny, a agregat pojechał bo nie radził sobie z oddawanym prądem z paneli fotowoltanicznych. Podsumowując tą historyjkę to doszedłem do wniosku, że skoro tylu sąsiadów ma panele, że tylko u nas agregat sobie nie poradził to jak bardzo wzrośnie u mnie napięcie w szczycie sezonu. Aktualnie napięcie u mnie wacha się w okolicach 239-243V. Dowiedziałem się też, że niektórzy monterzy paneli stosują przed falownikiem transformator żeby falownik się nie wyłączał jak w sieci będzie 250V i sztucznie obniżają napięcie przed falownikiem.  

I teraz właściwe pytanie: Jak zabezpieczyć swoje drogie urządzenia (typu komputer, telewizor itp) przed zbyt dużym napięciem? Jest jakiś warty polecenia moduł do gniazdka? Coś co delikatnie obniży napięcie. Czy ma to w ogóle sens?

 

 

  • Z tego co wiem, to dopuszczalne napięcie wynosi 230 V +- 10 proc, a woekszosc sprzetu ma zasilacze impulsowe, ktore tolerują takie wahania.

    Możesz zastosować stabilizator napięcia 230 V, lub, lepiej i łatwiej moim zdaniem, zasilanie UPS ONLINe (wylacznie online), które gwarantuje Ci stałe 230 v. problemem jest tylko koszt, bo fajnie byłoby stosować jeden ups pod tv i kompa, pod warunkiem, że są blisko siebie, bo rozprowadzanie kabli może być trudne.  Tym niemniej bardzo skuteczne, do tego nie obchodzą Cię spadki napięcia nawet na 1 ms.

  • Możesz zakupić przekaźnik kontroli napięcia.

    Tu masz wytłumaczone mniej więcej jak działa: https://iautomatyka.pl/czym-jest-i-jak-dziala-przekaznik-kontroli-napiecia/

    Wahania napięcia w sieci jest dozwolone do 10% 207-253V jeżeli jest większe sprawą powinna się zająć pogotowie energetyczne. Ja sam zimą mam 142V mieszkam 500m od trafo i sam posiadam fotowoltaikę więc te napięcie jest wyższe tak samo opłaty.