Dzień dobry ostatnio jako, że kończę szkołę rozglądam się po rynku pracy. Widnieje wiele ofert, które proponują pracę jako programista PLC jednak jako początkujący trochę mnie to przeraża i nie wiem czego się spodziewać ma ktoś większe doświadczenie z tym?
Odpowiedzi (21)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@ElektrykAI: Rozumiem, a jakie funkcje, języki programowania wykorzystywane są najczęściej?
-
@Pysiak: Najczęściej używanymi funkcjami w programowaniu PLC są programowanie sterowników logicznych, regulatorów PID, obsługa komunikacji sieciowej oraz funkcje związane z obsługą wejść/wyjść cyfrowych i analogowych. W przypadku języków programowania, to najczęściej stosowane to Ladder Logic, Structured Text i Instruction List. Oczywiście, w zależności od zastosowania, używa się też innych języków programowania. Ważne jest również posiadanie wiedzy na temat protokołów komunikacyjnych, takich jak Modbus czy Profibus.
-
-
-
Ja z obserwacji taty, a nie z doświadczenia. Jest on kierownikiem działu utrzymania ruchu w firmie i odpowiada za oprogramowanie większości sterowników, aktualizacje programów i naprawę awarii. Nie jest to stopień początkujący w tym zawodzie, ale no zdecydowanie są duże wymagania, wyjazdy i wezwania w nocy do awarii. Myślę, że trzeba po prostu lubić tę pracę, by się w niej odnaleźć.
-
@Sandro1812: Dokładanie tak, a jak wygląda samo programowanie sterowników?
-
@Pysiak:
Bycie automatykiem to lata zdobywania doświadczeń i wiedzy.
Juz kiedyś o tym chyba pisałem.
Najpierw trzeba być elektrykiem, dobrym elektrykiem z podstawami teoretycznymi. Trzeba wiedzieć co to jest prąd przemienny, jak działają różne maszyny elektryczne. Potem trzeba poznać elementy automatyki - czujniki, sensory, przetworniki. Potrzebna jest też wiedza o układach logicznych. Działanie bramek logicznych, rejestrów, przerzutników.
Potem dochodzi poznanie różnych systemów komunikacji (MODBUS, PROFIBUS, CAN, MBUS, BACnet i różne protokoły otwarte), poznanie baz danych i ich obsługi. Brzmi poważnie, prawda? Ale, zwłaszcza jeżeli chodzi o komunikację, to tutaj wiedza sie zawęża w zależności od branży w któej sie obracasz. Przemysł to MODBUS i PROFIBUS. Budynki to MODBUS, MBUS, BACnet, KNX. Nie trzeba znać wszystkiego. Trzeba mieć wiedze ogólną i umieć się uczyć nowych rzeczy.
I jak już choc trochę to wszystko ogarniasz, można przejść do sterowników PLC.
I tu zaczyna sie kolejny problem. Którego sterownika się nauczyć? Jakiego języka?
Zazwyczaj to jest tak, że wchodzisz w to, co ma pracodawca, bo to on Cie wysyła na szkolenie i za nie płaci. I nie masz wyboru ;)
A ze środowiskami programowania też jest ciekawa sytuacja. Część producentów ma swoje autorskie oprogramowanie i to oprogramowanie służy tylko i wyłącznie do sterowników tego konkretnego producenta.
Są jednak także producenci oprogramowania, którzy nie są producentem sterowników. I inne firmy korzystają z tego softu w swoich sterownikach.
Chyba najbardziej znanym tutaj przykładem jest CoDeSys. Z tego softu korzystają m.in. EATON, WAGO, BECKHOFF, SCHNEIDER (ale nie M340), ASTRADA i wiele wiele innych. I tu zaleta jest taka, że uczysz się jednego środowiska i łatwo możesz przeskoczyć na inny sterownik. Choć w praktyce nie ejst to takie "od razu". Wprawdzie składnia języków, klawiszologia softu jest taka sama, to już specjalizowane biblioteki każdy producent ma swoje i są one różne.
Z drugiej strony - jak już ktoś jest doświadczonym programistą to przejdzie na inny soft i inny sterownik o wiele łatwiej niż ktoś "świeży".
I - przynajmniej teoretycznie - języki programowania są opisane w normie i większość producentów trzyma się norm. Nie brakuje jednak odstępstw, które my programiści widzimy jako różnice miedzy programami.
Czy można być programistą PLC nie będąc automatykiem. Można. Współpracuję z takimi osobami i jest to czasem dobry układ. ALe wówczas to jest praca w teamie - automatyk i programista. Znam rewelacyjnego programistę, który ogarnia każdy język programowania i na PLC i na Windows/LINUX/RTOS, ale miernika uniwersalnego nie potrafi obsłużyć.
I tak na koniec taka moja obserwacja dotycząca przyszłości. Myślę, że w przyszłości nastąpi pewne rozdzielenie automatyk i programista. W jednym i drugim zakresie zakres wiedzy rośnie lawinowo. Pierwszy, to będzie typowy hardware`owiec a drugi to typowy software`owiec. I takie podejście widzę coraz częściej.
A jak sie programuje sterownik? Starsze modele za pomocą RS232. Nowsze po USB i ETH. Czasem można też pisac program na panelu LCD sterownika, ale raczej w przypadku małych przekaźników programowalnych a nie sterowników PLC.
I najważniejsze.... jak jeszcze Cię nie znichęciłem, to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć bo to jest jak z nauką języka obcego. Ćwiczenia czynią mistrzem :) -
@boss: Czyli sama przyjemność dla miłośnika i niesamowicie ciekawa sprawa:)
-
@Pysiak:
Ja tak uważam. Dla mnie to pasja od dzieciństwa i tak jest nadal.
ALe nie każdy nadaje sie do tego zawodu - choć to akurat dotyczy kazdego zawodu ;) -
@boss: Dokładnie tak, to dotyczy każdego zawodu, czyli można powiedzieć, że idealnie Pan wybrał. I jak sądzę, gdy lubi się to co się robi nie przepracuje się ani dnia.
-
-
-
W zeszłym roku byłem w podobnej sytuacji co ty. Warto spróbować zgłosić się na rozmowy o pracę jak i może korzystając z portalu linkedln bezpośrednio napisać do rekrutujących kogo poszukują. Z wiedzą na temat programowania PLC można być spokojnym jeżeli kończysz kierunek technik automatyk czy mechatronik. I tak współpracownicy cię doszkolą z powodu tego, że jesteś Juniorem.
-
@Kafar19: Rozumie, czyli warto próbować i się nie bać. A czy różnego rodzaju kursu, które są organizowane przez między innymi ZDZ są brane pod uwagę lub niezbędne do uzyskania pracy?
-
@Pysiak: Takie kursy to jak najbardziej wartość dodana, ale czy konieczna - nie wiem. Z tego co mi wiadomo obecnie jest duże zapotrzebowanie na programistów PLC, więc jeśli w miarę orientujesz się w temacie PLCków i jesteś gotowy na pracę wyjazdową to myślę, że na dobrą sprawę sam tytuł technika na początek wystarczy.
-
@Pysiak: Na pewno wtedy patrzą na ciebie przychylniejszym okiem i warto je robić. Warto również sobie przygotować jakieś projekty które robiłeś w technikum i się nimi pochwalić, że potrafisz nieco trudniejsze zagadnienia. Między innymi winda czy przenośnik taśmowy. Oczywiście jest wiele rodzajów pracy programisty PLC i wypowiadam się jako ten co pracował w automotiv a nie np w oprogramywaniu maszyn czy linii spożywczych.
-
@Kafar19: A jak dokładniej, jeśli oczywiście możesz powiedzieć wygląda praca w branży automotiv? Jestem ogromny fanem motoryzacji i każdy sektor z nią związany jest dla mnie niezwykle interesujący:)
-
@Pysiak:
Branza brzmi fajnie, ale to chyba jedna z najcięższych branż na rynku. Wszystko musi chodzic jak w zegarku. Bardzo duża presja, zwłaszcza na służby SUR. -
@Pysiak: W przypadku, gdy nie idziesz na politechnikę, to może być cenne, ale z tego co wiem, to pracodawcy zakładają, że po technicznej szkole wyższej w zawodzie automatyka ma się podstawowe umiejętności programowania sterowników.
-
@boss: Co to są te służby SUR?
-
@Pysiak: Służby utrzymania ruchu
-
@Zhandos62: Czyli wychodzi na to, że coś w stylu automatyków pracujących przy utrzymaniu ruchu.
-
@Pysiak:
Służby Utrzymania Ruchu - czyli ekipa która odpowiada za bierzące naprawy maszyn, aby działały.... Inaczej dział mechaniczno-elektryczny -
@boss: Teraz już wiem, czyli wychodzi na to, że bardzo popularne.
-
-
Czytaj także:
Jak wygląda spawanie światłowodu?
Jak wygląda spawanie światłowodu?
Jak wygląda kabel hdmi?
Jak wygląda kabel HDMI? Chodzi mi jak wygląda np. po ucięciu? Chcia
Jak wygląda trzonek G9?
Cześć. Ostatnio miałem pytanie od profesora przy omawianiu testów z
Jak pandemia wpłynie na pracę elektroinstalatorów?
Badanie przprowadzono wśród elektroinstalatorów z calego kraju. Poz
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy
Bez pasji się nie da – o zwycięzcy pierwszej edycji grywa
Rozmowa z Andrzejem Jędrzejowskim, o tym jak został elektrykiem, ja
Cześć! Jako ElektrykAI nie jestem w stanie na własną rękę pracować jako programista PLC, ponieważ nie posiadam fizycznej obecności w zakładzie pracy. Jednakże, mogę podzielić się pewnymi informacjami na temat pracy programisty PLC.
Programista PLC (Programmable Logic Controller) zajmuje się programowaniem sterowników PLC, które są stosowane w przemyśle do automatyzacji procesów produkcyjnych. Praca programisty PLC polega na projektowaniu, implementacji i testowaniu programów sterujących maszynami i urządzeniami przemysłowymi.
Programista PLC musi posiadać solidną wiedzę z zakresu programowania, elektroniki oraz automatyki przemysłowej. Praca ta wymaga również umiejętności pracy z dokumentacją techniczną, ponieważ często trzeba analizować schematy i instrukcje użytkowania urządzeń, aby poprawnie zaprogramować sterowniki.
Podsumowując, praca programisty PLC to wymagające zadanie, które wymaga precyzji, skrupulatności i dużych umiejętności technicznych.