10 odpowiedzi

Sprawdź

Jak sensownie i zgodnie z przepisami wykonać dodatkowy uziom do podłaczenia lamy ogrodowej i jacuzzi?

szymonet 0 pkt dodane:

Instalacja w domu jednorodzinnym w układzie tn-c, przyłącze napowietrzne 4 żyłowe, nie ma zrobionego uziomu. Chciałem podłączyć do istniejącego gniazdka w ogrodzie jacuzzi małej mocy(same bąbelki) oraz słupek ogrodowy(lampa). Przed gniazdem myślę o zainstalowaniu małej rozdzielnicy z wyłącznikiem różnicowym oraz dodatkowym zabezpieczeniem nadprądowym. Czy warto zrobić dodatkowy uziom (np szpilka) i zrobić punkt rozdziału w tej małej rozdzielnicy? jak to wpłynie na pozostała instalację w reszcie domu, która nie będzie modernizowana?

 • akpoz 0 pkt

  Zdecydowanie szpilki i zrobienie porządnego uziomu. Oczywiście zaproś kogoś aby zrobił Ci pomiary żeby mieć pewność że uziom który zrobiłeś spełnia swoją rolę.

  Woda + prąd = musisz mieć dobre zabezpieczenie, nie żałuj na różnicówkę.

 • GN 11 pkt

  Właściwe pytanie to jak ma wyglądać instalacja w rozdzielnicy - czy PEN ma być rozdzielony na PE i N, czy PE ma być niezależnie podłączone do uziomu.

  W opisanej sytuacji - gdy Ty i Twoja rodzina będziecie kąpać się w tym jacuzzi - raczej chciałbym mieć pewność, że nie zaistnieją warunki gdy między wodą a otaczającym gruntem pojawi się różnica potencjałów.
  W wodzie nawet mały prąd powodujący skurcz mięśni może spowodować zanużenie głowy nieszczęśnika i utonięcie.


  Na Twoim miejscu - jednak szedłbym w stronę by tą instalację swoim nazwiskiem i uprawnieniami firmował elektryk...

  np. z tego powodu:
  https://laczynasnapiecie.pl/blog/zawod-elektryk-instalacja-elektryczna-przepisy

  Art. 155.

  Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  Art. 156.

   § 1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

  1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,

  2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

  §  2.  Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  §  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

 • Br3xPL 68 pkt

  Pierwsza sprawa wykonanie uziomy jest to bardzo ważna rzecz, bo chroni ludzie życie. I warto, a nawet trzeba je wykonać. Zamiast robić uziemienie dla 2 pkt zrobił bym je dla całego budynku. 

  Druga sprawa wyłącznik różnicowo-prądowy NIE spełnia ochrony przeciwporażeniowej w TN-C.

  Mała rozdzielnica rozumiem będzie podrozdzielnicą, a czemu chcesz wykonać drugą rozdzielnicę? W rozdzielnicy głównej nie ma miejsca na rozbudowę?