Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Żeby Ci pomóc trzeba wiedzieć jaką masz zwrotnicę. Najlepiej było by zamieścić jakieś zdjęcia. Ilu kanałową masz tą zwrotnicę i jakie są głośniki w zestawie głośnikowym. Głośniki mogą mieć przyłącza lutowane lub na konektory. Na głośnikach powinna być zaznaczona polaryzacja. W teorii nic się nie stanie jak się podłączy niezgodnie z polaryzacją, ale podczas odtwarzania dźwięku będzie słyszalne przesunięcie w fazie. Na zwrotnicy też powinny piny być zaznaczone z polaryzacją i typem głośnika. Mam nadzieję że chodzi właśnie o taka zwrotnię głośnikową, gdyż spotyka się jeszcze zwrotnice zewnętrzne, na zaciski wszelkiego typu łączące sekcje lub różne typy głośników.
-
@Sławomir Lesiak mam zwrotnicę chyba trzy kanałową. Wymieniam ją ze względu na zastosowanie w niej innych filtrów. Według producenta zwrotnicy co przełożyć się ma na efektywniejszą prace kolumny głośnikowej. Ale czy faktycznie tak będzie?
-
@freddy: Zwrotnice głośnikowe to zespół filtrów częstotliwościowych, które z całego pasma akustycznego ( ok 20 Hz do 20 000 Hz ) wydzielają pasma częstotliwości dla odpowiednich głośników. W Twoim przypadku będzie to głośnik niskotonowy, średniotonowy i wysokotonowy. Każdy z tych głośników pracuje w przedziale częstotliwości, gdyż tak jest zaprojektowana jego cewka w obwodzie rezonansowym i membrana która produkuje ciśnienie przez drgania cewki w układzie rezonansowym połączonym z membramą. Głośniki oprócz parametrów częstotliwościowych mają określoną skuteczność. I tutaj jest właśnie sytuacja dla której czasami wymienia się zwrotnice fabryczne w zestawie głośnikowym, na takie które lepiej wykorzystają wszystkie parametry głośników, przez co dźwięk jest niejednokrotnie "soczystszy". Zwrotnice takie wykorzystują na maxa zakres częstotliwości danych głośników ale i lepiej zarządzają ich wydajnością. Przy wymianie zwrotnicy ważne jest odpowiednie spolaryzowanie głośników. Na samej zwrotnicy najczęściej jest umieszczony opis wyjścia rodzaju głośnika z symbolami "+" i "-". Np. tweeter "+" i "-" oznacza nic innego jak głośnik wysokotonowy. Trzeba odnaleźć przewody z głośnika wysokotonowego i odpowiednio podłączyć, bądź przylutować do odpowiedniego pinu. Kolor czerwony oznacza "+" a czarny "-" . Gdy nie ma kolorowych przewodów wtedy na samym głośniku sprawdzamy gdzie jest zaznaczony "+" i "-" i odpowiednio przewody podłączamy.
-
Czytaj także:
jak podłączyć gniazdko?
Jak wymienic gniazdko gdy w ścianie mam dwa przewody, a w gniazdku
zwrotnice głośnikowe.
Witam, jaką zwrotnice głośnikową dobrać do kolumny jeśli w kolumnie
Jak podłączyć ;)
Niby proste bo cóż skomplikowanego w podłączeniu stycznika modułowe
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Podaj więcej szczegółow, bo ciężko coś doradzić.