Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Zrób spadek napięcia tzn. włącz jakieś obciążenie. Najlepiej jakiś bojler, zagrzejesz sobie trochę wody, i obniżysz napięcie w sieci.
-
Cześć!
Najlepiej, tak jak wspominali koledzy, zwiększyć autokonsumpcję produkowanej energii w momentach szczytowych wartości napięcia. Jeżeli masz pralkę z programowanym czasem załączenia - ustaw ją na godziny szczytów napięcia. Podobnie z suszarką. Doskonale sprawdzi się też uruchomienie klimatyzatora na maksymalną moc i wychłodzenie pomieszczeń. Energia zostanie wówczas rozsądnie wykorzystana.
Tak jak napisał @Szymon028 możesz całość dociążyć też gdy podłączysz bojler z wodą. Żeby ułatwić działanie możesz zrealizować to za pomocą prostego układu automatyki składającego się z :
- Przekaźnika napięciowego PNM-31
https://www.tim.pl/przekaznik-napieciowy-3-fazowy-230400v-ac-pnm-31-ext10000105
Jego zadaniem będzie kontrola napięcia w sieci. Jeżeli napięcie zbliży się do wartości 253V AC przekaźnik ten poda sygnał na kolejny moduł, jakim będzie:
-Przekaźnik czasowy PCM-04
https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-230v-ac-pcm-04-ext10000081
Jego zadaniem będzie odmierzenie czasu załączenia bojlera z wodą na czas np 15 minut. Po tym czasie bojler zostanie wyłączony, a napięcie sprawdzone. Gdy nadal będzie zbyt wysokie, to ponownie możemy załączyć bojler.
Czy jest to rozwiązanie skuteczne? i tak i nie. Napięcie spada, owszem, ale pod warunkiem że nie mieszkamy przy samym transformatorze do którego podłączonych jest dużo innych instalacji PV. Możesz też niestety zapomnieć o dodatnim bilansie produkowanej energii, za to jest to lepsze niż całkowite wyłączenie się inwertera.
-
@EL-ROJ:No niestety sieć nie jest magazynem energii, ktoś musi tą wyprodukowaną energię zużywać, im więcej instalacji fotowoltaicznych będzie w sąsiedztwie tym większe problemy ze wzrostem napięcia, jakimś rozwiązaniem jest magazyn energii jednak są to dość spore koszty.
@boss zwiększenie górnego napięcia w inwerterze/falowniku nie rozwiąże problemu, a jedynie może spowodować uszkodzenie niektórych odbiorników przyłączonych do sieci wrażliwych na taki wzrost napięcia. Druga sprawa to taki falownik nie powinien być dopuszczony do pracy z siecią bo zaburza jej sztywność. Najlepszy przykład idąc tym tokiem myślenia to podłącze sobie turbine wiatrową o napięciu 1kV bo przepchnie napięcie sieci i będzie produkowała eleganckie ilości energii a skończy się spaleniem wszystkich urządzeń w tej sieci, a energii nie będzie oddawała bo nie będzie miało co jej pobierać.
W tym wypadku można porównać falownik do prądnicy pracującej w stanie jałowym.
-
@Szymon028:
A gdzie ja napisałem, aby zwiększać napięcie? -
@Szymon028:
I co ma prądnica w stanie jałowym do falownika ?? -
@boss: "ustawić parametr określający górne dopuszczalne napięcie progowe w inwerterze na niższą wartość" zmniejszenie tego parametru nie zmniejszy napięcia w sieci on-grid a nawet pogorszy warunki pracy falownika. Chyba że zrobili by to wszyscy z instalacjami PV w tej sieci. No można porównać oczywiście występują pewne zasadnicze różnice, ale idea jest podobna. Nie obciążona prądnica daje wyższe napięcie, falownik który ma produkować energię a nie ma gdzie jej oddać wyłącza się, albo oddaje tylko część mocy dopóki napięcie w sieci nie zostanie podbite do maksymalnej dopuszczalnej wartości.
-
@Szymon028:
Nieco zbyt daleko idące wnioski wyciągasz.
Dlaczego zakładasz, że tam jest inny falownik ? A może pytający ma 500m linii 4x16 do swojego domu ;)
To co może zrobić u siebie, to obniżyć napięcie odcięcia, albo "zjeść" tę nadmiarową energię.
Może też zasilić dom przez filtr aktywny lub zasilacz UPS z funkcją regulacji napięcia wyjściowego. Może tez zstosować autotransformator. Ale to wszystko wiąże się z kosztami inwestycyjnymi oraz z kosztami eksploatacyjnymi i stratami w urządzeniu.
Porównywanie prądnicy w stanie jałowym do falownika, który pracuje na podwyższonym napięciu (pod obciążeniem) , to nie to samo zjawisko. Prawie każda prądnica/generator prądu w stanie jałowym może miec wyższe napięcie (choć nie jest to regułą) .... ale to wynika z kilku rzeczy:
- konstrukcji/typu maszyny,
- sposobu wzbudzenia tejże maszyny
- parametrów własnych, zwłaszcza impedancji
No i ja nigdzie nie napisałem, że trzeba podnieśc napięcie na falowniku. ;))
-
-
Domyślam się, że chodzi o obniżenie napięcia po stronie AC gdyż jest w okolicy kilka instalacji i w szczycie produkcji napięcie przekracza dopuszczalną wartość 253V. Najczęściej takie sprawy załatwiane są poprzez wysłanie reklamacji do OSD, ten z kolei zakłada analizator parametrów sieci i na podstawie przeprowadzonej analizy może obniżyć napięcie na odczepach transformatora. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo obniżenie napięcia na trafo może spowodować zbyt niskie napięcie zasilania u najbardziej oddalonych od trafo odbiorców. Niektórzy klienci radzą sobie z tym tematem montując automatykę sterująca grzałkami w zasobniku CWU.
Niestety zbyt wysokie napięcie w sieci jest i będzie coraz częstszym problemem, w szczególności na osiedlach gdzie jest duża ilość "przewymiarowanych" mikroinstalacji PV.
-
@Jacek Niżyński: Dokładnie tak jest jak mówisz :-) Miejmy nadzieję, że ruszy program modernizacji polskiej sieci elektroenergetycznej, bo prędzej czy później to ostateczne rozwiązanie jest konieczne. Do tego czasu można posiłkować się częściowo m.in. rozwiązaniem które opisałem, choć wiem, ze nie jest to rozwiązanie idealne...
-
Czytaj także:
napięcie w sieci a instalacja PV
Przymierzam się do zainstalowania PV 6 kWp. Aktualnie napięcie
Jak zabezpieczyć drogie urządzenia przed zbyt dużym napię
Miałem przed wczoraj sytuację, że energetyka przerabiała coś w siec
Fotowoltaika, problem z napięciem w sieci 255V
Nareszcie nadeszły długo wyczekiwane przez prosumentów słoneczne dn
Elektrownia domowa – jak działa elektrownia słoneczna w d
Jak założyć i czym jest domowa elektrownia? Domowa elektrownia słon
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Jakie napięcie ?? DC czy AC
Jeżeli AC - Metoda jest jedna - ustawić parametr określający górne dopuszczalne napięcie progowe w inwerterze na niższą wartość. I falownik więcej
Jeżeli DC - odłącz jeden panel i napięcie spadnie na linii DC.