3 odpowiedzi

Sprawdź

napięcie w sieci a instalacja PV

Maciej 23 pkt dodane:

Przymierzam się do zainstalowania PV 6 kWp. Aktualnie napięcie jakie mam w sieci mierzone w rozdzielni głównej wacha się między 244V-252V na wszystkich fazach. Po uruchomieniu inwertera mogą pojawić się problemy z automatycznym wyłączeniem po przekroczeniu pewnego progu. Czy zakład energetyczny może obniżyć to napięcie ? Jest jakaś procedura w Tauronie, może reklamacja ? Może ktoś z Was rozwiązał już ten problem ? 

  • kabzik22 15 pkt

    Na tą chwile ZE jeżdżą i zmniejszają napięcie w sieci. Ale to bedzie dla nich coraz bardziej uciążliwe do póki nie zmodernizują trafostacji. 

  • JacaN 85 pkt

    Zerknij jeszcze czy w okolicy są domy z instalacją PV. Jeśli tak to popytaj sąsiadów czy u nich nie ma problemów. Oczywiście chodzi o domy podłączone do tego samego trafo. Może się również zdarzyć, że zbyt duża ilość instalacji pv blisko siebie będzie generowac zbyt duże "piki" w sieci a co za tym idzie również wyłączenia inwertera PV. 

  • Wojciech 29 pkt

    Jeżeli napięcie sieci będzie zbyt wysokie, co będzie skutkowało wyłączaniem inwertera, należy zgłosić sprawę do Operatora.  Z reguły Operator, po dokonaniu analizy, ma możliwość obniżenia napięcia na odczepach transformatora.