Przeczytano 2 730 razy

Fotowoltaika, problem z napięciem w sieci 255V

Nareszcie nadeszły długo wyczekiwane przez prosumentów słoneczne dni. W miejscowości gdzie mieszkam w ostatnim czasie powstało bardzo dużo instalacji PV. Efekt jest taki, że już o godzinie 10 napięcie w sieci przekracza 253V i zabezpieczenie w inwerterze wyłącza go. Wczorajszy dzień to jedyne 13kWh produkcji ☹

Proszę poradźcie co zrobić aby rozwiązać ten problem, czy Zakład Energetyczny może coś w tej sprawie poradzić ?

Odpowiedzi (15)

 • W razie problemów z Zakładem Energetycznym załóż analizator i im udowodnisz, że napięcie jest za wysokie.

 • Jak zacznie się sprzęt palić, ubezpieczyciele zaczną odmawiać odszkodowań to ruchy będą szybkie.

  • @ajotnet: tylko wówczas najłatwiej jest udowodnić winę posiadaczowi instalacji fotowoltaicznej, bo mało kto ma, kompletny projekt instalacji elektrycznej domu wraz z fotowoltaiką, który zgadza się z tym co jest wykonane?

   Pozostaje kwestia wyrównania potencjałów i dobrze dobranych i zainstalowanych ograniczników przepięć zarówno na zasilaniu jak i na teletechnice (wynika z powyższego punktu). To zawsze jest droga gdzie eksperci są w stanie wskazać, że instalacja w budynku jest wykonana niezgodnie z przepisami i jest to podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Również dostawca energii może się pod ten trend "podpiąć".

 • Witam, 

  Dystrybutor energi niechętnie nanosi zmiany w sieci. 

  Radziłby działanie na własną rękę, np. montarz akumlatora i próba oddawania zmagazynowanej energi w nocy gdy inne instalacje przerywają prace.

  Może (chodź NIE POLECAM) podnieść napięcie w ustawieniach falownika, jednak moim zdaniem to nie rozwiązanie.

  Spróbowałbym tagrze rozmowy z sąsiadami i obniżenie sprawności wszystkich falowników do 80%, mimo pozorów mozeszcie dzięki temu zyskać.

  Najważniejsze jednak jest sprawdzenie przyłącza instalacji i poprawienie przepływu, jeśli instalacja została zrobiona amatorsko czyli wpięta gdzieś w budynek gospodarczy oddalony od licznika o 80m z dociągnięty przyłączem 5x2,5mm to zły przekruj żyły może sztucznie podwyższać napięcie w szczytowych momentach produkcji

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Możesz spróbować. Napisz pismo do swojego RE z prośbą o założenie rejestratora parametrów sieci. Motywując to zawyżonym napięciem. Jeżeli analizator wykaże nieprawidłowości, zostaną przestawione zaczepy na transformatorze. Na dniach w moim RE wejdzie instrukcja postępowania, gdzie przy takim zgłoszeniu będzie zdalnie importowany tygodniowy wykres napięcia z licznika. Na podstawie tych pomiarów będą podejmowane (lub nie) działania mające na celu poprawić parametry.

 • Zanim pójdzie się do energetyki warto zapoznać się z fragmentem artykułu @Piotr Bibik
  Chodzi o uśrednianie pomiarów

  Parametry średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego:

  a) czas uśredniania 10 min,

  b) tolerancja dla 95% wartości obserwacji w tygodniu

  https://www.napiecie.salama.pl/jak-dobrac-i-zamontowac-ogranicznik-przepiec-zasilanie/#Jaka-wartosc-

  Na tej podstawie zakład energetyczny sprawdzi i odpowie że wszytko zgodnie z normą. Przy okazji, @Piotr Bibik czemu w odpowiedziach nie daje Pan odesłania do poradników które Pan pisze? To kopalnia wiedzy.

 • Oczywiście ze tak maja obowiązek zachowac okreslone parametry sieci prosze przeczytac dokladnie umowe dystrybucyjna energii za nie zachowanie parametrow sieci sa kary

  • @yogi:moim zdanie parametry sieci są zachowane bo chyba jest 230V +/- 10% więc max 253V. A te +10% jest też zapewne liczone w jakimś okresie czasu np średnio w czasie godziny musiałoby być wyższe napięcie niż 253V żeby zakład energetyczny nie dotrzymywal warunków umowy. Przypuszczam że  nie chodzi tu o chwilowe np 255V tylko w jakimś wiekszym wymiarze czasowym. Ale dokładnie nie wiem jak z tym czasem.

  • @yogi:A konkretnie napisy drobnym druczkiem. Niestety są od tego odstępstwa

 • Pozostaje złożyć reklamację do OSD. Operator powinien założyć analizator i na podstawie jego wskazań dokonać ewentualnych wyregulować na odczepach transformatora tak by napięcie nie przekraczało max wartości. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie napięcia masz w porze nocnej ( wieczornej) Jest to coraz częstsze zjawisko w miejscach gdzie zagęszczenie instalacji jest duże a autokonsumpcja niska.

 • No niestety to jest sytuacja o jakiej praktycznie żaden przedstawiciel sprzedający PV nie powie inwestorowi. Przy zbyt wysokim napięciu zwykle domowe urządzenia mogą się uszkodzić więc dla bezpieczeństwa są porobione takie zabezpieczenia. Jest sposób aby sztucznie obniżyć napięcie przed falownikiem ale to tylko podniesie jeszcze bardziej napięcie w sieci co może mieć negatywne skutki dla Ciebie i innych mieszkańców. A oddając energię do sieci, musisz mieć napięcie wyższe niż w sieci, co przy wielu instalacjsch podnosi napięcie o kilkanaście- kilkadziesiąt volt.

  Musicie dogadać się z sąsiadami że co 2 dzień produkuje się na zmianę 😁 

  A zakład energetyczny chyba nic nic z tym nie może zrobić, teoretycznie można by obniżyć napięcie na trafo ale jak to będzie wyglądało w pochmurne dni to nie wiem, może wtedy być za niskie napięcie. Możecie z sąsiadami wysłać jakieś pisemko do ZE i zobaczycie co Wam odpiszą. Ale zapewne czasu na odpowiedź mają dość sporo.

Czytaj także:

napięcie w sieci a instalacja PV
Społeczność

napięcie w sieci a instalacja PV

Przymierzam się do zainstalowania PV 6 kWp. Aktualnie napięcie

Więcej
Problem z napięciem w roletach
Społeczność

Problem z napięciem w roletach

Cześć! Spotkałem się z trudną sytuacją: u klienta instalacja sterow

Więcej
Więcej
Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady bezpieczeństwa
Blog

Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady b

Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy

Więcej
Podstawy SEO dla małych firm, czyli jak zyskać klientów z sieci?
Blog

Podstawy SEO dla małych firm, czyli jak zyskać klientów z

Czym jest SEO i dlaczego jest kluczowe do skutecznego prowadzenia b

Więcej
Energetyczna opalenizna, czyli jak dobrać instalację fotowoltaiczną
Blog

Energetyczna opalenizna, czyli jak dobrać instalację foto

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Jackiem Niżyńskim. Opowiada w

Więcej