7 odpowiedzi

Sprawdź

Fotowoltaika, problem z napięciem w sieci 255V

Maciej 5 pkt dodane:

Nareszcie nadeszły długo wyczekiwane przez prosumentów słoneczne dni. W miejscowości gdzie mieszkam w ostatnim czasie powstało bardzo dużo instalacji PV. Efekt jest taki, że już o godzinie 10 napięcie w sieci przekracza 253V i zabezpieczenie w inwerterze wyłącza go. Wczorajszy dzień to jedyne 13kWh produkcji ☹

Proszę poradźcie co zrobić aby rozwiązać ten problem, czy Zakład Energetyczny może coś w tej sprawie poradzić ?

 • Szmeru 4 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Możesz spróbować. Napisz pismo do swojego RE z prośbą o założenie rejestratora parametrów sieci. Motywując to zawyżonym napięciem. Jeżeli analizator wykaże nieprawidłowości, zostaną przestawione zaczepy na transformatorze. Na dniach w moim RE wejdzie instrukcja postępowania, gdzie przy takim zgłoszeniu będzie zdalnie importowany tygodniowy wykres napięcia z licznika. Na podstawie tych pomiarów będą podejmowane (lub nie) działania mające na celu poprawić parametry. 

 • automatykabudynkowa 4 pkt

  Zanim pójdzie się do energetyki warto zapoznać się z fragmentem artykułu @Piotr Bibik
  Chodzi o uśrednianie pomiarów

  Parametry średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego:

  a) czas uśredniania 10 min,

  b) tolerancja dla 95% wartości obserwacji w tygodniu

  https://www.napiecie.salama.pl/jak-dobrac-i-zamontowac-ogranicznik-przepiec-zasilanie/#Jaka-wartosc-ma-napiecie-w-sieci-nn

  Na tej podstawie zakład energetyczny sprawdzi i odpowie że wszytko zgodnie z normą. Przy okazji, @Piotr Bibik czemu w odpowiedziach nie daje Pan odesłania do poradników które Pan pisze? To kopalnia wiedzy.

 • yogi 8 pkt

  Oczywiście ze tak maja obowiązek zachowac okreslone parametry sieci prosze przeczytac dokladnie umowe dystrybucyjna energii za nie zachowanie parametrow sieci sa kary

 • EleMan 7 pkt

  Pozostaje złożyć reklamację do OSD. Operator powinien założyć analizator i na podstawie jego wskazań dokonać ewentualnych wyregulować na odczepach transformatora tak by napięcie nie przekraczało max wartości. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie napięcia masz w porze nocnej ( wieczornej) Jest to coraz częstsze zjawisko w miejscach gdzie zagęszczenie instalacji jest duże a autokonsumpcja niska. 

 • Gwozdziu944 161 pkt

  No niestety to jest sytuacja o jakiej praktycznie żaden przedstawiciel sprzedający PV nie powie inwestorowi. Przy zbyt wysokim napięciu zwykle domowe urządzenia mogą się uszkodzić więc dla bezpieczeństwa są porobione takie zabezpieczenia. Jest sposób aby sztucznie obniżyć napięcie przed falownikiem ale to tylko podniesie jeszcze bardziej napięcie w sieci co może mieć negatywne skutki dla Ciebie i innych mieszkańców. A oddając energię do sieci, musisz mieć napięcie wyższe niż w sieci, co przy wielu instalacjsch podnosi napięcie o kilkanaście- kilkadziesiąt volt.

  Musicie dogadać się z sąsiadami że co 2 dzień produkuje się na zmianę 😁 

  A zakład energetyczny chyba nic nic z tym nie może zrobić, teoretycznie można by obniżyć napięcie na trafo ale jak to będzie wyglądało w pochmurne dni to nie wiem, może wtedy być za niskie napięcie. Możecie z sąsiadami wysłać jakieś pisemko do ZE i zobaczycie co Wam odpiszą. Ale zapewne czasu na odpowiedź mają dość sporo.