5 odpowiedzi

Sprawdź

Jak dobrać bezpieczniki?

Mikel98 1 pkt dodane:

Witam! W jaki sposób dobrać bezpieczniki? Chodzi mi o to jak dobrać pod konkretny obwód, czy mają być B czy C, od czego to zależy i czy jakoś się to liczy?

 • Katol 1 pkt

  W instalacjach domowych sprawa wygląda tak, że najczęściej wykorzystywane są zabezpieczenia nadprądowe o charakterystyce B i C. Wgl często gęsto, zabezpieczenie dobierane jest do urządzenia końcowego, a to jest błąd, bo nie taki jest cel. Mianowicie, Zabezpieczenie nadprądowe ma za zadanie chronić kabel który zasila dany odbiornik, a nie samo urządzenie. Dlatego zabezpieczenie powinno się dobierać pod przekróje przewodów które są za nim wpięte. 

   

 • Inela 0 pkt

  Charakterystyka wyłączników nadprądowych:

  A- wyłącznik nadprądowy- żadko spotykany, wyłącznik o działaniu bezzwłocznym, stosowany do wrażliwych urządzeń elektronicznych. 

  B- wyłącznik nadprądowy- używany w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, lokalach usługowych itp.  Stosowany do zabezpieczenia gniazd, oświetlenia, agd i rtv.

  C- wyłącznik nadprądowy- stosowany w urządzeniach przemysłowych np. w dużych lodówkach w hotelu.

  D- wyłącznik nadprądowy - stosowany w przemyśle do zabezpieczenia urządzeń elektroenergetycznych o dużych prądach rozruchowych np. generatorów. 

  Są to najczęściej spotykane charakterystyki jeszcze mamy charakterystykę E,K,L,S,Z.

  Oczywiście jest wzór na obliczenie tego, ale trzeba wiedzieć jaki przewód, ile żył, jak gróby, jakie odbiorniki i ich moc, jak jest ułozony przewód (w rurkach, pod tynkiem, natynkowo) itd. Dlatego większość elektryków odruchowo robią np. łazienka osobno, piekarnik i indukcja na osobnym obwodzie a te dwa pokoje mogą być na jednym obwodzie, no bo przecież co tam bedzie podłączone dwie lampki nocne i ładowarka do telefonu;).

  Taka jest rzeczywistość.

 • Inela 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Bardzo dobre pytanie. Ogólnie jak zapytasz się elektryka jaki bezpiecznik na oświetlenie a jaki na gniazda to Ci powie że na oświetlenie idzie B10 a na gniazda B16. Jak się zapytasz, dlaczego? to Ci odpowie, że tak się daje. Ile razy już to słyszałem od kolegów elektryków :).  Prawda, tak się daje, ale po za tym mało kto wie jak to się oblicza i jak dobrać. 

   

 • ajotnet 149 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Bezpieczniki B C i D 

  B szybkie - podstawowe w mieszkaniu i w domu

  C zwłoczne - jak masz coś w domu (silniki itp) z cięższym rozruchem na starcie potrzebującego większego prądu a raczej tego nie masz potrzeby czasem na budowach

  D bardzo zwłoczny - taki na zabezpieczenie główne przy liczniku aby maxymalnie wydłużyc czas zadziałania.

  Oczywiście przy zwarciu powinny poleciec wszystkie po kolei ale przy długotrwałych obciążeniach pierwszy poleci B potem C na końcu D.

 • Adus 5 pkt

  Jesli mowa o pospolitych "esach" to wyglada to tak:

  z racji tego że jest to urządzenie mechaniczne czas zadziałania jest dla całej grupy wrecz taki sam bo musi zadziałać mechanika a ona nie działa szybciej im wiekszy prąd co mamy w przypadku topikowych.

  Na sam dobur zabezpieczenia wpływ ma długość przewodu jego grubość i jakie obciążenie będzie podłączone taka wstępna analiza. generalnie zabezpieczamy przewód aby prąd przepływający przez niego nie uszkodził go. 

  A bezpieczniki różnią się tym że przez pewien okres czasu mogą zostać x krotnie "przeciążone" o wartością prądu znamionowego co nie skutkuje jego wyłączeniu.

  weźmy bezpiecznik 16A typu B przy jednokrotnym obciążeniu go prądem znamionowym czas zadziałania jest nieskończony i wraz ze wzrostem przeciążenia ten czas maleje aż do granicznego w przybliżeniu 0.002s bo to mechanika i szybciej sie nie da.

  ale jak go przeciążymy 5 krotnie to jest w stanie wytrzymać szalone niecałe 10 s.

  dla porównania bezpiecznik typu C jest w stanie wytrzymacz 10 krotne przeciążenie przez około 4 s gdzie bezpiecznik B wyskoczy po 0.015 s

  Mam nadzieją że troszkę wyjaśniłem :) 

  czasem potrzeba więcej prądu na rozruch urządzenia taki silnik dopuki nie działa z prędkościa znamionową bardzo dużo produ pobiera dlatego w celu ograniczenia prądu rozruchoweko stoduje się soft-starty, falowniki i inne cuda.