5 odpowiedzi

Sprawdź

jak sprawdzić bezpieczniki miernikiem?

Henio 4 pkt dodane:

Czy multimetr z marketu pokaże mi sprawność bezpieczników samochodowych?

 • Tak, możesz to zrobić albo za pomocą buzera albo zmierzyć oporność (symbol na mierniku Ω).

 • Nie ma to jaki bezpiecznik czy samochodowy czy szklany, czy topikowy itp. W sprawnych rękach operatora i nastawach odpowiednich zadziała oraz pokaże, a nawet zapiszczy z zachwytu że "dobry". 

 • Szukaj multimetru, gdzie na jednym z pól do wyboru jest znaczek podobny do znaczku zasięgu WiFi. Jest to symbol sygnału dźwiękowego, często razem z symbolem diody. Jeśli ustawisz pokrętło miernika w tym położeniu, to po zetknięciu ze sobą sond miernika powinieneś usłyszeć piszczący dźwięk. Oznacza to że obwód nie jest przerwany. Przykładając sondy miernika do końcówek bezpiecznika możesz usłyszeć dźwięk (bezpiecznik jest sprawny) lub nie usłyszeć dźwięku (bezpiecznik może być przepalony lub źle coś jest dociśnięte) 

  Na zdjęciu jeden z najtańszych multimetrów (około 15 zł) i zaznaczone strzałką jak ustawić multimetr do pomiaru ciągłości. 
  Pomijam fakt bezpieczeństwa takich najtańszych urządzeń. Raczej nie stosowałbym go do pomiaru prądu. Ciągłość obwodu orientacyjnie można, myślę że napięcie też.

  Patrząc po symbolach, musisz zwrócić uwagę jak podłączyć kable z do miernika aby dokonać odpowiedniego pomiaru.

 • Nawet najprostszy multimetr z marketu,  powinien być wyposażony w funkcje sprawdzenia ciągłości obwodu elektrycznego. Po przełączeniu na tą funkcję i zwarciu ze sobą zacisków, z  miernika będzie wydobywała się dźwięk. Analogicznie jeśli po wyjęciu bezpiecznika przyłożysz jeden zacisk miernika do jednej "stópki" bezpiecznika a drugi zacisk do drugiej to w przypadku gdy bezpiecznik jest sprawny usłyszysz dźwięk. Brak dźwięku oznacza uszkodzony bezpiecznik.

 • boss 182 pkt

  Tak, pomoże sprawdzić czy są sprawne (czy są "przepalone" czy nie). Ale nie pokaże ich "sprawności", bo takiego pojęcia nie używa się w stosunku do bezpieczników. Sprawność ich jest wysoka, ale nie jest podawana przez producentów.