Przeczytano 10 118 razy

Jak długo ładować akumulator?

Jak długo ładować akumulator?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (12)

  • Rozładowany akumulator uniemożliwia uruchomienie silnika samochodu. Co ważne, może się to tak samo często latem, jak i zimą. Dlatego warto w razie potrzeby doładowywać akumulator.

    Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie podłączenie biegunów. Minus w akumulatorze do minusowej końcówki prostownika. Plus w akumulatorze do plusowej końcówki prostownika. Niewłaściwe podłączenie biegunów może spowodować wybuch akumulatora.

    Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to ulatnianie się niebezpiecznych oparów podczas ładowania akumulatora. Opary te są niezdrowe i wybuchowe. Dlatego nie powinno się ładować akumulatora w kuchni albo w pobliżu pieca. Co oczywiste, nie powinno się palić papierosów podczas ładowania akumulatora ani zbliżać do niego źródeł ognia.

    Akumulator przyniesiony do domu w trakcie mroźnej zimy powinien postać kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu. Dopiero wtedy można zacząć ładowanie akumulatora, gdy elektrolit odzyska właściwą sprawność chemiczną. A osiągnie ją dopiero w temperaturze pokojowej.

    Jeśli ładowanie akumulatora jest prowadzone przy użyciu prostownika, w którym reguluje się natężenie prądu, to ładowanie prądem o natężeniu 8,5A powinno naładować duży akumulator (65 – 70 Ah) do pełna w ciągu 10 godzin. Należy zwracać uwagę na wskaźnik naładowania, jaki znajduje się na prostowniku. Nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora. Na skutek przeładowania może dojść do spłynięcia mas czynnych i całkowitego uszkodzenia akumulatora.

  • Dzięki za Wasze zaangażowanie i udzielenie tylu merytorycznych odpowiedzi!

    Pozdrawiamy serdecznie
    Redakcja Łączy Nas Napięcie

  • Niektóre prostowniki sygnalizują nam pełne naładowanie lub, jak np. ten: https://www.tim.pl/prostownik-automatyczny-z-mikroprocesorem-6v12v-4a-led-004340-sena dzięki sterowaniu mikroprocesorem automatycznie się wyłączają po naładowaniu pozostawiając akumulator w gotowości. Nie musimy się wtedy przejmować czasem, a można po prostu ze spokojem zostawić i wrócić, gdy prostownik da sygnał lub po prostu za jakiś czas.

  • Osobiście tak jak poprzednik @LucasT wspomnę, że w przypadku gdy mamy akumulator z otwieranymi cełami to warto przeczytać chociażby instrukcję jak to robić. A sam jak to robię? Na początku mierzę napięcie na akumulatorze i podłączam do prostownika, który dostałem od dziadka na którym widnieje napis Made in ussr. Który na dodatek zamiast bezpiecznika ma kawałek drutu. No cóż, takie warunki. I zwykle czekam oko 8h i sprawdzam jakie jest napięcie.

  • Cześć, nie chce absolutnie żeby to zabrzmiało niegrzeczne, ale jestem zdania że warto zawsze dodać taki wpis. Jeśli nigdy nie ładowales aku,  masz Stary prostownik i Aku z otwieranymi celami (takie klapki na górnej powierzchni aku) to dogłębnie zapoznaj się z filmikami czy czymś tam w necie albo popytaj. Jeśli nie wiesz jak długo laduje się aku być może nie wiesz ze:

    Źle podłączenie kabli może mieć tragiczne skutki

    Nie otwarcie ceł może zagotować elektrolit i Aku może wybuchnąć

    Podczas ładowania wydziela się wodór, żadnego ognia i przewiewne pomieszczenie.

    Jeśli masz nowszy prostownik to zadbaj tylko o ostatni punkt.

    Pozdrawiam

  • Ja nigdy nie patrzę na zegar ile się ładuje akumulator tylko jak światełko jest zielone i ma napięcie 12.5V to podpinam od zasilenia

  • Zależy jakim natężeniem ładujesz akumulator, ale mniej więcej przy standardowym prostowniku powinno to być 10 godzin przy rozładowanym akumulatorze.

  • Jeśli ładowanie akumulatora jest prowadzone przy użyciu prostownika, w którym reguluje się natężenie prądu, to ładowanie prądem o natężeniu 8,5A powinno naładować duży akumulator (65 – 70 Ah) do pełna w ciągu 10 godzin. Należy zwracać uwagę na wskaźnik naładowania, jaki znajduje się na prostowniku. Nie można doprowadzić do przeładowania akumulatora. Na skutek przeładowania może dojść do spłynięcia mas czynnych i całkowitego uszkodzenia akumulatora.

    Ładowanie akumulatora prądem o niższym napięciu, np. 4A, przedłuży proces. Ładowanie akumulatora o dużej pojemności może trwać nawet 20 godzin. Jednak ładowanie prądem o niższym natężeniu jest bardziej bezpieczne. Nie ma żadnych negatywnych skutków dla akumulatora.

    Można stosować prosty przelicznik. Akumulator powinno się ładować prądem o natężeniu, które ma wartość 1/10 jego pojemności. Czyli popularny akumulator o pojemności 45 Ah powinno się ładować prądem o natężeniu 4A. Ile ładować akumulator samochodowy w takiej sytuacji? Ładowanie nie powinno trwać dłużej niż 10 godzin. Przypominamy – warto obserwować wskaźnik, jaki ma ładowarka (prostownik).

    Coraz popularniejsze są prostowniki mikroprocesorowe. Taki prostownik nie ma regulacji natężenia prądu. On sam dobiera odpowiednie natężenie prądu. Trzeba jedynie zwracać uwagę na wskaźnik, który pokazuje stopień naładowania akumulatora. Nie można doprowadzić do przeładowania.

  • Akumulator konwencjonalny po ustawienie prądu, wartość równa 10% pojemności akumulatora [dla akumulatora 100 Ah – 10 A]; czas ładowania: do mementu, gdy napięcie jest stałe – 14,4 V (2 h lub dłużej). Akumulator hermetycznie zamknięty (VRLA), tj.  wykonany w technologii AGM lub żelowej w pierwszym etapie użyj prądu stałego 10-20 A, aż do osiągnięcia napięcia 14,4V, następnie przy ustabilizowanym napięciu 14,4 V, gdy bez ograniczenia prąd będzie wynosił poniżej 2% pojemności nominalnej akumulatora, w końcowym etapie należy ładować akumulator prądem stałym o wartości stanowiącej 2% pojemności akumulatora w czasie 2 godz, podczas całego okresu ładowania temperatura akumulatora nie może przekroczyć 50° C. W obu przypadkach ważne jest, aby akumulatory pozostawić na co najmniej 12 godzin po odłączeniu od prostownika.