Przeczytano 2 862 razy

Instalacja elektryczna w garażu - o czym warto pamiętać?

Instalacja elektryczna w garażu - o czym warto pamiętać?

Odpowiedzi (7)

 • Koledzy dobrze rozwineli temat, ja bym jeszcze dodał instalacje do kontraktronów jeżeli będzie jakieś okno, lub dodatkowe drzwi na zewnątrz i przeciwpożarowy detektor iskrzenia AFDD.

  Tak naprawdę wszystko zależy jak chcemy ten garaż użytkować.

 • Często wygląda sprawa tak, iż jeśli garaż jest w budynku domu to będzie on również głownym wejściem dla domowników. wtedy poza gniazdami urzytkowymi, oświetleniem i gniazdem siłowym warto pamiętać o włączniku otwierania / zamykania bramy garażowej ( jeśli jest z napędem elektrycznym ) dodatkowo jeśli w domu są rolety, może warto przzewidzieć centralne otwieranie / zamykanie rolet. Jakiś dodatkowy wyłącznik schodowy do korytarza. Myślę, ze nad tymi opcjami trzeba się zastanowić.

 • Jeżeli sam garaż to gniazdo i włącznik światła, jak jeszcze majsterkujecie to rozwijamy temat. Jeżeli ma garaż pełnić boksu postojowego to nie ma się co oszukiwać praktycznie nic. Aby złodziej sie nie interesował to alarm i brama jak na prąd to gniazdo na suficie i do przycisku przy wejściu przewód 2x do przycisku zamknij-otwórz...

 • Dobre oświetlenie jesli majsterkujesz  i odpowiednie zabezpieczenia do mocy urządzeń. Polecam zestawy instalacyjne które posiadają gniazda zarównio 230V  jak i 400V  z własnymi zabezpieczeniami.

 • Planując instalację elektryczną w garażu, oprócz bezpieczeństwa warto mieć na względzie także wygodę. W tym przypadku będzie to oznaczało dobre zaplanowanie poszczególnych elementów tak, aby ich układ odpowiadał pracom, które planujemy tam wykonywać.

  Na początku warto przemyśleć układ gniazd, ponieważ jednym z najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznych jest brak odpowiedniej ich liczby. Żeby to określić, warto wziąć pod uwagę plan architektury wewnątrz garażu czyli np. gdzie będzie stół z narzędziami, gdzie półki i regały na narzędzia.

  Aby instalacja była wygodna, dobrze jest pamiętać o umiejscowieniu jednego gniazda przy wejściu i co najmniej dwóch przy stole warsztatowym. Dzięki temu wykonując w garażu rozmaite prace będziemy mogli jednocześnie podłączyć potrzebne nam narzędzia. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie gniazda powinny być hermetyczne (zapobiegamy w ten sposób zabrudzeniom powodowanym przez pył, kurz, bród, ale też zapobiegamy dostawaniu się wilgoci), a do tego wyposażone w uziemienie. Gniazda powinny być też na wygodnej wysokości, żeby dostawać do nich w pozycji roboczej, a nie musieć się schylać czy stawać na palcach.

  Planując rozkład gniazdek elektrycznych warto umieścić w garażu również gniazda 3-fazowe. Zasilanie trójfazowe pozwoli nam w przyszłości podłączyć np. spawarkę lub mocniejszy silnik.

  Należy zastanowić się też, jakie urządzenia będą znajdowały się w garażu, czyli np. czy będzie tam grzejnik elektryczny. Jeśli tak, instalacja będzie musiała być dodatkowo zabezpieczona odpowiednim typem bezpieczników.

  Projektując oświetlenie warto jest zaplanować (nawet w niewielkim pomieszczeniu) dwie różne lampy. Jedna powinna być energooszczędna, umieszczona tak, aby służyć do oświetlenia garażu, gdy po prostu parkujemy auto, czy potrzebujemy na chwilę do niego zajrzeć. Druga lampa, mocniejsza, powinna zawisnąć w części, w której wykonywane będą prace warsztatowe. Warto, aby była jasna oraz by oświetlała dokładnie np. stół z narzędziami.

  Jeśli chodzi o oprawy, również najlepiej żeby były hermetyczne. W garażu nie musimy dbać o styl wykończenia, dlatego warto zadbać w możliwie wielu aspektach o bezpieczeństwo ale i trwałość elementów.

  Często zdarza się, że instalacja garażowa powstaje dopiero wtedy, kiedy sam budynek jest już ukończony, dlatego przewody mogą być prowadzone na powierzchni, a raczej nie w ścianie. Ważne jest, aby wszystkie znajdowały się w specjalnej otulinie zwiększającej bezpieczeństwo, ale i zapobiegającej uszkodzeniom.

  Jeśli jest szansa, że instalację garażową możemy mieć w ścianach, warto pamiętać, iż przewody elektryczne układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ich układ był łatwy do odtworzenia. Dzięki temu nie uszkodzimy ich przypadkowo, np. przy wierceniu otworu w ścianie. Aby zabezpieczyć się na przyszłość pomocne jest też wykonanie zdjęć szczególnie trudnych, nietypowych miejsc przed otynkowaniem przewodów. Jednak bez fachowo przygotowanego planu instalacji nie będzie to wystarczający środek ostrożności.

  Jeśli garaż posiada stromy podjazd narażony na trudne zimowe warunki atmosferyczne, warto jest zastanowić się nad wyposażeniem go w elektryczne ogrzewanie podjazdu. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale też sposób, który pozwoli uchronić kierowcę przed poślizgiem.

 • Witam,

  w garażu musi być/powinno być dużo światła i obwodów do gniazd (zakładamy, ze będą używane elektronarzędzia) oraz ważne żeby przygotować zasilanie do napędu bramygarazowej i przycisku/łączniku dzwonkowym do uruchamiania napędu.

 • O dobrym oświetleniu i gniazdkach :-)

  Zacząć trzeba od funkcji jaką będzie pełnił garaż?

  Czy to miejsce tylko do przechowywania samochodu, czy również miejsce w którym masz zamiar majsterkować i wykonywać inne prace? Jakie? Jak otwierana jest brama garażowa?

  Otwieranie bramy garażowej ma wpływ na rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Należy tak rozmieścić oprawy, aby otworzona brama nie zasłaniała światła, co szczególnie często zdarza się przy bramach panelowych lub segmentowych, które otwieraną się do góry (na sufit).

  Umieszczenie oświetlenia tradycyjnie na suficie sprawdza się o ile brama garażowa jest zamknięta (jeśli jest otwierana do góry) oraz posiadasz kabriolet, motor lub quad. W przypadku tradycyjnego samochodu oprawy oświetleniowe umieszczone na suficie świecą w dach auta przez co do wnętrza auta dociera dużo mniej światła co utrudnia np. sprzątanie.

  W takim wypadku warto rozważyć umieszczenie opraw na ścianach bocznych.

  Jeśli w garażu będzie stół do majsterkowania warto zrobić osobne oświetlenie stołu, tak aby światło:

  było rozproszone (dobrze sprawdzają się klosze mleczne) padało z góry na blat stołu ograniczając cienie.

  Łączniki światła warto umieścić przy każdych drzwiach którymi można wejść lub wyjść z garażu, chyba że światło będzie włączało się automatycznie np. za pomocą czujnika ruchu.

  W garażu warto rozmieścić przynajmniej cztery podwójne gniazdka, tak aby po wjechaniu samochodem gniazda były na każdym rogu auta. Ułatwi to korzystanie z kompresorka do pompowania kół, podłączenie ładowarki do akumulatora czy odkurzacza.

  Jeśli garażu będziesz używać do majsterkowania przydadzą się gniazda w okolicy stołu warsztatowego. Gniazd należy przewidzieć więcej pod podłączenie: ładowarki akumulatorów do elektronarzędzi, podłączenie radia, ładowarki telefonu i elektronarzędzi zasilanych z sieci 230V.

  Zastanów się czy w garażu będą 3-fazowe odbiorniki energii elektrycznej np. spawarka, czy duży kompresor lakierniczy. W takim wypadku warto założyć gniazdo z przełącznikiem kierunku obrotów lewo / prawo (przydaje się w przypadku pożyczanych sprzętów).