1 odpowiedzi

Sprawdź

Instalacja elektryczna w garażu - o czym warto pamiętać?

Redakcja dodane:

Instalacja elektryczna w garażu - o czym warto pamiętać?

 • Piotr Bibik

  O dobrym oświetleniu i gniazdkach :-)

  Zacząć trzeba od funkcji jaką będzie pełnił garaż?

  Czy to miejsce tylko do przechowywania samochodu, czy również miejsce w którym masz zamiar majsterkować i wykonywać inne prace? Jakie? Jak otwierana jest brama garażowa?

  Otwieranie bramy garażowej ma wpływ na rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Należy tak rozmieścić oprawy, aby otworzona brama nie zasłaniała światła, co szczególnie często zdarza się przy bramach panelowych lub segmentowych, które otwieraną się do góry (na sufit).

  Umieszczenie oświetlenia tradycyjnie na suficie sprawdza się o ile brama garażowa jest zamknięta (jeśli jest otwierana do góry) oraz posiadasz kabriolet, motor lub quad. W przypadku tradycyjnego samochodu oprawy oświetleniowe umieszczone na suficie świecą w dach auta przez co do wnętrza auta dociera dużo mniej światła co utrudnia np. sprzątanie.

  W takim wypadku warto rozważyć umieszczenie opraw na ścianach bocznych.

  Jeśli w garażu będzie stół do majsterkowania warto zrobić osobne oświetlenie stołu, tak aby światło:

  było rozproszone (dobrze sprawdzają się klosze mleczne) padało z góry na blat stołu ograniczając cienie.

  Łączniki światła warto umieścić przy każdych drzwiach którymi można wejść lub wyjść z garażu, chyba że światło będzie włączało się automatycznie np. za pomocą czujnika ruchu.

  W garażu warto rozmieścić przynajmniej cztery podwójne gniazdka, tak aby po wjechaniu samochodem gniazda były na każdym rogu auta. Ułatwi to korzystanie z kompresorka do pompowania kół, podłączenie ładowarki do akumulatora czy odkurzacza.

  Jeśli garażu będziesz używać do majsterkowania przydadzą się gniazda w okolicy stołu warsztatowego. Gniazd należy przewidzieć więcej pod podłączenie: ładowarki akumulatorów do elektronarzędzi, podłączenie radia, ładowarki telefonu i elektronarzędzi zasilanych z sieci 230V.

  Zastanów się czy w garażu będą 3-fazowe odbiorniki energii elektrycznej np. spawarka, czy duży kompresor lakierniczy. W takim wypadku warto założyć gniazdo z przełącznikiem kierunku obrotów lewo / prawo (przydaje się w przypadku pożyczanych sprzętów).