Przeczytano 7 736 razy

Instalacja elektryczna w garażu - przykładowy schemat?

Może ma ktoś schemat jak wykonać elektryke w garażu za domem? Jak nie będzie w nim auta to będzie miejsce na majsterkowanie :) Ile gniazd i jak rozmieścić światło?

Odpowiedzi (7)

 • Z tego co rozumiem, garaż jest za domem jako osobny budynek? Jeżeli musisz doprowadzić tam zasilanie musisz użyć kabel ziemny YKY (https://www.tim.pl/kabel-energetyczny-yky-5x6-zo-0-61kv-bebnowy-1) i zrobić małą rozdzielnie  (https://www.tim.pl/rozdzielnica-hermetyczna-modulowa-500v-ac-1000v-dc-1x12-natynkowa-ip65-rh-12-36-1) w garażu. Nie żałuj na gniazdach 230v zawsze się przydadzą), napewno przyda się gniazdo siłowe, oświetlenie na suficie i na ścianach (przyda się przy naprawianiu samochodu lub sprzątaniu). Przewody do gniazd 230v 3x2,5mm (zabezpieczenie b16), oświetlenie 3x1,5mm (zabezpieczenie b10) do łącznika a na lampy z łącznika 4x1,5mm. W rozdzielnicy wyłącznik różnicowoprądowy i fr, można rozważyć również AFDD.

 • Najlepiej sprecyzować swoje potrzeby, tam gdzie będziesz miał warsztat dać oddzielny obwód na gniazda serwisowe, dodatkowo obwód na gniazda urzytkowe gdzieś na ścianach w garażu, dodatkowo gdniazdo siłowe. Oświetlenie jakieś główne plus dodatkowe nad warsztatem i sprawa załatwiona.

 • To jest bardzo indywidualna sprawa zalezna od wymiarów garażu drzwi okien itp

 • Przecież sam tam będziesz przebywał to powinieneś sam wiedzieć czego potrzebujesz... Kto ma Ci coś zaprojektować czy wymyśleć na oko ? Bez wytycznych i potrzeb...

  Bierz kredę i rysuj tutaj chce miec to tutaj to tutaj lampe nad stołem roboczym gniazdko po prawej czy po lewej jakis wentylator, jakas nagrzewnica itp.... Samo się zrobi ! Zanim sie obejrzysz będziesz projektantem. Ty musisz wiedzieć co chcesz !

 • Wejdź na kanał na YT "dom za 150tyś" tam pokazuje jak krok po kroku rozłożyć instalacje w garażu

 • Zobacz ten.

  Ale obejrzyj również film z wykonaniem

 • Rozplanowanie instalacji elektrycznej w garażu uzależniona jest od kilku czynników.

  Jeżeli garaż będzie służył również jako warsztat, należy zwiększyć ilość gniazd 230V, zaplanować gniazdo 3-fazowe (oddzielny obwód), oraz zwiększyć ilość punktów oświetleniowych.

  Należy też przewidzieć czy w garażu będą dodatkowe urządzenia wymagające zasilania, np. piec CO, zmiękczacz wody…

  Należy też przewidzieć instalację systemu alarmowego, jeżeli jest planowany.

  Jeżeli z garażu jest przejście do mieszkania, należy zaplanować dodatkowy wyłącznik oświetlenia (schodowy) przy drzwiach.