Przeczytano 446 razy

Instalacja 1kw na oknach dachowych w bloku

Witam wszystkich Forumowiczów.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy da się zrobić instalację PV wykonaną z elastycznych paneli o wymiarach 130x80cm, które zostaną zamontowane na oknach dachowych Fakro o podobnych wymiarach (140x80). 

Instalacja będzie się składała z 6 modułów o mocy ok 150W każdy i będą one pełniły funkcję zaciemniającą, bo w lecie na poddaszu jest bardzo gorąco. Otwierając okno będzie można jednak nadal wpuścić do pomieszczenia trochę światła.

Montaż na dachu wymaga zgody spółdzielni a montaż na oknie z tego co wiem to takich zgód nie wymaga. Także dostawca STOEN w przypadku instalacji poniżej 1000W nie wymaga nawet zgłoszenia.

Czy takie rozwiązanie ma sens ? W jaki sposób zalecacie przepuszczenie przewodów od paneli do środka pomieszczenia ? (dach kryty dachówką). Jaki mikroinwerter polecacie ?  Panele byłyby zamontowane na 3 oknach od strony wschodniej i 3 od strony zachodniej.

Dodam, że mam dosyć spore, stałe zużycie prądu na poziomie co najmniej 500W z uwagi na działający nonstop 24/7 komputer służący do obliczeń. Dlatego tak zależy mi na obniżeniu rachunków za prąd.

Odpowiedzi (3)

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1339 odpowiedzi
    • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    To wszystko wygląda tak fajnie w głowie ale na papierze już nie. Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku lub domu wielorodzinnego to wszelkie wprowadzenie zmian w elewacji jak do konstrukcji mieszkalnych wymagają zgody. Zwykłe panele zamontowane do okien a tym bardziej dachowych muszą być konstrukcyjnie do tego przygotowane na wypadek wiatru lub innych zdarzeń pogodowych jak losowych. Ponad to dach jest elementem wspólnym mieszkańców i jakiekolwiek niebezpieczeństwo musi być wyeliminowane. Nawet zagrożenie pożarowe ma tu przecież istotne znaczenie. I nie ma tutaj mowy o samowolkach. W domku prywatnym na pewne rzeczy można sobie pozwolić a le nie we wspólnotowym. Nawet gdy użytkuje się prąd do własnych potrzeb i  nie będzie on przyłączany do sieci. Po ostatnich wydarzeniach z pożarami będzie jeszcze baczniej się zwracać uwagę co, kto i gdzie ma. Posiadanie paneli niesie ze sobą określone ryzyka. Ale mam coś na pocieszenie Jeżeli się ma dużo pieniędzy to można zamiast zwykłych szyb zainstalować szyby kwantowe fotowoltaiczne lub jeżeli na dachu istnieją określone wzory dachówek zainstalować dachówki fotowoltaiczne, sa też inne rozwiązania które oferuje ML System https://mlsystem.pl/ I odradzam stanowczo samodzielne instalacje bez uzgodnień i bez odpowiednich zgód na papierze.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 1 odpowiedzi
      • Brak ocen

      @Sławomir Lesiak: Dziękuję za odpowiedź.

      Panele są lekkie (ok 3kg) i pod tym względem nie powinny być problematyczne. Zgodnie z przepisami okno dachowe w lokalu należącym do właściciela jest też jego własnością i jego wymiana nie wymaga zgody wspólnoty/spółdzielni. Dlatego właśnie zastanawiam się czy można na nim zamontować panel elastyczny. 

      Co do przepisów PP pełna zgoda - powinno to być zrobione tak, żeby było bezpieczne. Jakieś wskazówki ?

      • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 48 pytań
        • 1339 odpowiedzi
        • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

        @telix:Od wielu lat współpracuję z różnymi administracjami spółdzielni czy też wspólnot. Co do zasady jeśli chodzi o balkon czy też okna jest racja, ale układ sie zupełnie zmienia gdy w grę wchodzi możliwość uszkodzenia dachu albo jeszcze inne uszkodzenia. Niestety tego typu konstrukcje powinny być zgłoszone i uzyskać akceptację. I różnie to bywa. Jedne administracje podchodzą do zagadnienie na przeciw a inne zachowawczo. jest to tez poniekąd związane z ubezpieczeniem. Kto będzie pokrywał ewentualne straty i z czyjego ubezpieczenia to pójdzie. Po za tym ubezpieczyciel musi też wiedzieć, że coś takiego się znajduje, gdyż występuję inne ryzyko ubezpieczonego. Jeszcze raz podkreślam, dobrze jest żeby spółdzielnia czy wspólnota o tym wiedziała i wyraziła zgodę bo w innym przypadku można narazić sie na nieprzyjemności i koszty. A jeżeli już mówimy o bezpieczeństwie to najlepiej takie ryzyko ocenić może na miejscu dobra firma instalacyjna i ona ponosi wtedy odpowiedzialność w przypadku złego wykonania jak i oceny ryzyka.

Czytaj także:

Różnicówka w starym bloku
Społeczność

Różnicówka w starym bloku

W mieszkaniu w bloku jest stara instalacja dwuprzewodowa, zabezpiec

Więcej
Dobór bloku rozdzielczego
Społeczność

Dobór bloku rozdzielczego

Dzień dobry, potrzebuje blok rozdzielczy na kabel 240 blok by

Więcej
Softstart do 1kw
Społeczność

Softstart do 1kw

Cześc Potrzebuje softstartu do silnika 3 fazowego do silnika do moc

Więcej
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika
Blog

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
Najczęściej popełniane błędy podczas doboru skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej
Blog

Najczęściej popełniane błędy podczas doboru skutecznej oc

Zgłęb tajniki skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Jakie są naj

Więcej
Bloki rozdzielcze FIX z technologią Push-In
Blog

Bloki rozdzielcze FIX z technologią Push-In

Bloki rozdzielcze FIX to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające szyb

Więcej