Przeczytano 292 razy

Hotel, nierównomierne, szybko zmieniające się w czasie obciążenia poszczególnych faz - jaki kompensator wybrać?

Hotele jak już się przekonuję od kilku lat mają tą charakterystyczną właściwość sieci zasilającej, że występuje tam duża asymetria obciążeń.

Jak by tego było mało, obciążenia zmieniają się szybko i w dużym zakresie. Ostatecznie, praktycznie wyłącznie są to odbiorniki nieliniowe o charakterze pojemnościowym. Jak więc zapewne się orientujecie, powoduje to naliczanie opłat za energię bierną pojemnościową. Nie spotkałem się do tej pory z sytuacją by któryś z hoteli miał kompensacje i by jeszcze ktoś orientował się, że jest potrzebna gdyż płacą niebotyczne sumy za bierną pojemnościową.

Ponieważ, ze względu na dużą asymetrię zainstalowanie samego dławika kompensacyjnego nie wchodzi w grę, do tego należało by jeszcze robić sterowanie to zasadniczo jest tylko jedna możliwość. Kompensator automatyczny.

Tu pojawia się problem ponieważ kompensatory klasyczne, mają długo czas reakcji, do tego należało by je wyposażyć w dławiki odstrajające dla zniwelowania wpływu wyższych harmonicznych i oczywiście kompensacja rozbita na poszczególne fazy. Takie rozwiązanie powoduje dodatkowo dużą zajętość miejsca i potrzebuje dobrego chłodzenia ponieważ całość generuje dużą ilość energii cieplnej. Takie dławiki mogą pracować normalnie nawet do 110 stopni Celcjusza.

Zatem czy nie lepszym wyborem staje się zainstalowanie kompensatora typu SVG? Eliminuje to problem miejsca, tego typu urządzenia są względnie małe. Odpadają dodatkowe elementy a do tego nie musimy się przejmować asymetrią czy wyższymi harmonicznymi. Rozwiązanie niemalże idealne. Oczywiście nadal pozostaje problem wymiany ciepła. Są to urządzenia pół przewodnikowe więc dla nich jest to priorytet no i oczywiście cena.

Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku cena może nie mieć tutaj znaczącego priorytetu a nawet być nieco niższa lub na tym samym poziomie co równo ważny przypadek kompensatora klasycznego.

Co o tym myślicie?

Może macie inne doświadczenia w tej dziedzinie?

Odpowiedzi (0)