8 odpowiedzi

Sprawdź

Dlaczego tak podłączono?

mariuszj91 0 pkt dodane:

Witam.

Chciałem się dziś zabrać za wymianę starego kinkietu. Napotkałem jednak pewien problem. Chodzi o podpięcie przewodów widoczne na załączonym zdjęciu. Dlaczego do żarówki podpięte są dwa przewody w kolorze czarnym?

Prosze o wyjaśnienie w jakim celu zastosowano takie rozwiązanie.

Pozdrawiam

Mariusz

 • LukkiSto 0 pkt

  Instalator zaniechał kolory lub wykonał z oprawy puszkę łączeniową. Sprawdzić próbowką kable, później miernikiem i małą przedłużką z wyłącznikiem. Najlepiej wstawić puszkę w tym miejscu i wykonać połączenie jak należy. 

 • ajotnet 145 pkt

  Oprawa robi za puszkę połączeniową... Może nie wygląda są mieszane uczucia ale skuteczne jest dostęp do połączeń a nie w puszkach pot tapetą i boazeria lub panelami....

 • Br3xPL 134 pkt

  Narysowałem ci układ który najprawdopodobniej masz u siebie w domu. Robi się go zazwyczaj z wygody, ale mimo wszysto nie jest to bezpieczne ani zalecane.

   

 • Iras 0 pkt

  prawdopodobnie niebieskim leci do wyłącznika,a czarnym wraca.wygląda jak by zerem wyłączał lub nie zachowana kolorysyka tak czy inaczej jest nie poprawnie mimo że działa.Tak się kiedyś dawno robiło przecinało sie jedną zyłe przy żarówce a druga leciała do wyłacznika.

 • Eryk82 2 pkt

  Najlepiej jeśli masz miernik sprawdź na przewodach napięcie  niebieski-czarny, powinno być ponad 230v. Masz jakieś dodatkowe lampy podpięte pod ten sam łącznik?

 • Xantin 0 pkt

  To jest podłączenie schodowki monter starej daty nie patrzył na kolory przewodów tylko podlaczal jak mu pasowało trzeba by było wlaczniki rozkręcić sprawdzić fazę zero i L żarówki  i podlaczyc jak należy 

 • PBBiały 0 pkt

  Trzeba by zobaczyć czy monter nie wykorzystał plafonu jako puszki łączeniowej dla włącznika i oczywiście zobaczyc co jest zerem a co fazą i zrobić jak się należy, żeby na przyszłość nie było zagwozdki

 • Łukasz Sachmata 0 pkt

  Prawdopodobnie dlatego, że monter miał fantazję i zignorował kolorystykę żył. To niestety częsta praktyka, zwłaszcza w instalacjach sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Prawidłowo, należałoby pomierzyć napięcia i dojść do miejsca, z którego zasilany jest widoczny na zdjęciu przewód. Przy okazji, trzeba zwrócił uwagę na klasę ochronności, w której wykonano nową oprawę. Jeśli wykonano ją w I klasie ochronności, obowiązkowo należy do obudowy przyłączyć uziemiony przewód ochronny. Jeśli oprawa ma II klasę ochronności, obudowy uziemiać nie wolno. W załączniku grafika z symbolami odpowiednich klas :)