4 odpowiedzi

Sprawdź

Czy szybkie ładowanie niszczy baterie?

Aniaes 1 pkt dodane:

Czy szybkie ładowanie może uszkodzić baterie smartfona? 

 • Moim zdaniem nie, o ile uwzględnimy, że producent przewidział taki proces i akumulator, ładowarka oraz akcesoria np. przewody tworzą jeden system (są od jednego producenta).

  Należy pamiętać, że podczas ładowania akumulatory się grzeją, a przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej temperatury może być groźne dla akumulatora, więc podczas ładowania należy zapewnić właściwe warunki odprowadzania ciepła.

  Przykładowo, etui nałożone na telefon komórkowy z jednej strony zabezpiecza przed uszkodzeniem telefonu, ale może znacznie pogorszyć sposób odprowadzania ciepła.

  Podczas obsługi akumulatorów ich żywotność często jest skracana przez zły proces rozładowywania i ładowania. Jeśli chcemy, aby akumulator długo trzymał swoje parametry, nie można go zbyt mocno rozładowywać (za to np. w telefonach komórkowych odpowiada użytkownik), ale również nie można ich przeładowywać, czyli ładowarka lub urządzenie, które ma wbudowany akumulator powinno samo przerwać proces ładowania jeśli akumulator jest już w pełni naładowany.

  Częstym błędem jest przerywanie procesu ładowania, czyli jeśli użytkownik odłączy ładowarkę zanim akumulator się w 100% naładuje.

  W uproszczeniu, w przypadku np. telefonów komórkowych częstym błędem jest stosowanie przypadkowych ładowarek (różne prądy ładowania), oraz użycie przypadkowych przewodów.   

  Jeśli mówimy np. o akumulatorach w samochodach, motorach łodziach itd. to tu może być ciężko dobrać zarówno akumulator jak i ładowarkę od jednego producenta, ale w tego typu rozwiązaniach ładowarki są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i programy które testują podłączony akumulator, a następnie dostosowują optymalny dla danego akumulatora program ładowania. W tego typu ładowarkach światowym liderem jest CTEK.  

  https://www.ctek.com/de/ 

  Miałem okazję testować wiele różnych ładowarek używanych do akumulatorów samochodowych, i ostatecznie prywatnie zdecydowałem się na ładowarkę MSX-10


  Chcąc dalej zgłębiać zagadnienie, powinniśmy ustalić o jakim rodzaju akumulatorów rozmawiamy.

  p.s.
  @Aniaes fachowo bateria czyli produkt jednorazowy, po wyczerpaniu się należy ją oddać do utylizacji, a akumulator nadaje się do wielokrotnego ładowania :)  

 • Pytasz czy może uszkodzić.

  Wg producenta sprzętu układ - ładowarka i mayeria wraz z kontrolerami zabezpieczają przed uszkodzeniem.

  Jednak jak poprzednicy piszą odbija się to na żywotności. Wyszta temperatura baterii- krótsza żywotność.

 • come 162 pkt

  Jak kolega niżej. Ładowanie baterii większą mocą skraca jej żywotność. Technologia związana z bateriami w końcu nabrała tempa z rozwojem technologii ( odnośnie ładowania i przechowywania energi) - tak więc zobaczymy za niedługo czy poprawi się też żywotność. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tak, jednak nie ma za bardzo się czym przejmować, jeżeli wymieniamy telefon średnio co 2 lata. 

  Z szybkim ładowaniem jest jak z energetykami szybki przypływ energii, ale kosztem zdrowia. 

  Szybkie ładowanie się dynamicznie rozwija obecnie na rynku mamy ładowarki coś ponad 100W/150W nie chce skłamać. Telefon ładują niemal w mgnieniu oka. Przyznam szczerze, że jestem zadowolony z technologii Quick Charge, nawet jeżeli minimalnie ma spadać pojemność baterii.