Czy szybkie ładowanie może uszkodzić baterie smartfona?
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Pytasz czy może uszkodzić.
Wg producenta sprzętu układ - ładowarka i mayeria wraz z kontrolerami zabezpieczają przed uszkodzeniem.
Jednak jak poprzednicy piszą odbija się to na żywotności. Wyszta temperatura baterii- krótsza żywotność.
-
Jak kolega niżej. Ładowanie baterii większą mocą skraca jej żywotność. Technologia związana z bateriami w końcu nabrała tempa z rozwojem technologii ( odnośnie ładowania i przechowywania energi) - tak więc zobaczymy za niedługo czy poprawi się też żywotność.
-
Tak, jednak nie ma za bardzo się czym przejmować, jeżeli wymieniamy telefon średnio co 2 lata.
Z szybkim ładowaniem jest jak z energetykami szybki przypływ energii, ale kosztem zdrowia.
Szybkie ładowanie się dynamicznie rozwija obecnie na rynku mamy ładowarki coś ponad 100W/150W nie chce skłamać. Telefon ładują niemal w mgnieniu oka. Przyznam szczerze, że jestem zadowolony z technologii Quick Charge, nawet jeżeli minimalnie ma spadać pojemność baterii.
Czytaj także:
Gdzie wyrzucać baterie?
Gdzie można znaleźć informacje o punktach, w których można odd
Baterie
Czy ktoś sprawdzał, wykonywał pomiary pojemności zegarkowych bateri
NEWS: Nyobolt EV - Rewolucja w ładowaniu pojazdów elektry
Superszybkie ładowanie baterii - nowe osiągnięcie Nyobolt EV Bryty
Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.
Czy samochody elektryczne są tak ekonomiczne i ekologiczne jak poka
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektrycz
speedE® PocketDrive – nowy wkrętak elektryczny od Wiha
Nowy wkrętak elektryczny speedE® PocketDrive od Wiha to innowacyjne
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Moim zdaniem nie, o ile uwzględnimy, że producent przewidział taki proces i akumulator, ładowarka oraz akcesoria np. przewody tworzą jeden system (są od jednego producenta).
Należy pamiętać, że podczas ładowania akumulatory się grzeją, a przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej temperatury może być groźne dla akumulatora, więc podczas ładowania należy zapewnić właściwe warunki odprowadzania ciepła.
Przykładowo, etui nałożone na telefon komórkowy z jednej strony zabezpiecza przed uszkodzeniem telefonu, ale może znacznie pogorszyć sposób odprowadzania ciepła.
Podczas obsługi akumulatorów ich żywotność często jest skracana przez zły proces rozładowywania i ładowania. Jeśli chcemy, aby akumulator długo trzymał swoje parametry, nie można go zbyt mocno rozładowywać (za to np. w telefonach komórkowych odpowiada użytkownik), ale również nie można ich przeładowywać, czyli ładowarka lub urządzenie, które ma wbudowany akumulator powinno samo przerwać proces ładowania jeśli akumulator jest już w pełni naładowany.
Częstym błędem jest przerywanie procesu ładowania, czyli jeśli użytkownik odłączy ładowarkę zanim akumulator się w 100% naładuje.
W uproszczeniu, w przypadku np. telefonów komórkowych częstym błędem jest stosowanie przypadkowych ładowarek (różne prądy ładowania), oraz użycie przypadkowych przewodów.
Jeśli mówimy np. o akumulatorach w samochodach, motorach łodziach itd. to tu może być ciężko dobrać zarówno akumulator jak i ładowarkę od jednego producenta, ale w tego typu rozwiązaniach ładowarki są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i programy które testują podłączony akumulator, a następnie dostosowują optymalny dla danego akumulatora program ładowania. W tego typu ładowarkach światowym liderem jest CTEK.
https://www.ctek.com/de/
Miałem okazję testować wiele różnych ładowarek używanych do akumulatorów samochodowych, i ostatecznie prywatnie zdecydowałem się na ładowarkę MSX-10
Chcąc dalej zgłębiać zagadnienie, powinniśmy ustalić o jakim rodzaju akumulatorów rozmawiamy.
p.s.
@Aniaes fachowo bateria czyli produkt jednorazowy, po wyczerpaniu się należy ją oddać do utylizacji, a akumulator nadaje się do wielokrotnego ładowania :)