Przeczytano 122 razy

NEWS: Nyobolt EV - Rewolucja w ładowaniu pojazdów elektrycznych

Superszybkie ładowanie baterii - nowe osiągnięcie Nyobolt EV

Brytyjski startup Nyobolt EV, z siedzibą w Cambridge, ogłosił przełomowe osiągnięcie w technologii akumulatorów i ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa technologia pozwala na naładowanie akumulatora trakcyjnego o pojemności 35 kWh do 80% w zaledwie 4 minuty i 37 sekund, bez negatywnego wpływu na trwałość baterii.

Niezwykła szybkość ładowania

Dzięki nowej technologii, demonstrator technologii Nyobolt EV może przejechać do 160 mil (248 km) po zaledwie kilku minutach ładowania. To osiągnięcie jest wynikiem autorskich rozwiązań opracowanych na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie w konstrukcji akumulatora wykorzystano materiały anodowe nowej generacji z tlenku węgla i tlenku metalu. Dzięki temu akumulatory charakteryzują się niską impedancją, co umożliwia tak szybkie ładowanie.

Imponujące parametry technologiczne

Baterie Nyobolt EV ładowane są za pomocą autorskiej ładowarki prądu stałego o mocy 350 kW, pracującej pod napięciem 800 Voltów. Przez pierwsze cztery minuty baterie traktowane są prądem o natężeniu aż 500 Amperów, co pozwala na zwiększenie zasięgu prototypu o 200 km w zaledwie kilka minut. Takie tempo ładowania przyciąga uwagę, zwłaszcza w kontekście rosnących wymagań rynku motoryzacyjnego.

Trwałość baterii

Jednym z największych problemów pojazdów elektrycznych jest szybka degradacja baterii w wyniku częstego szybkiego ładowania. Nyobolt EV twierdzi jednak, że ich technologia minimalizuje to ryzyko. W niezależnych testach, stworzone przez firmę ogniwa o pojemności 24,5 Ah pomyślnie ukończyły przeszło 4000 cykli głębokiego rozładowania i szybkiego ładowania.

Zastosowanie w różnych branżach

Opracowana przez Nyobolt technologia może znaleźć zastosowanie nie tylko w samochodach osobowych, ale także w robotyce czy transporcie ciężkim. Firma prowadzi rozmowy z ośmioma partnerami zainteresowanymi komercjalizacją nowej technologii. Nyobolt deklaruje, że już w 2025 roku mogłaby wyprodukować około tysiąca pakietów baterii rocznie.

Odpowiedzi (3)

 • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 46 pytań
  • 1100 odpowiedzi
  • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wiele się pisze i mówi o różnych pomysłach na nowe akumulatory i sposoby ich ładownia. Niektóre pomysły są fajne, ale jak to zwykle bywa na papierze lub w laboratorium, a przed innymi jeszcze bardzo długa droga do wdrożenia pomysłu. Bo trzeba pamiętać o jednym. Wszystko wymaga czasu i pieniędzy na przeprowadzenie testów i badań, które dopiero po takiej drodze mogą być wprowadzone do szerszego stosowania. Ostatnio sporo zamieszania jest wokół tzw. elektrolitów stałych, które to są pozbawione wad dotychczasowych baterii żelowych używanych zarówno w przemyśle samochodowym jak i w sprzętach z jakimi mamy często do czynienia. Nie ma w nich mowy o wybuchaniu, paleniu sie łatwym i niekontrolowanym. Szybkość ładowania też jest niesamowita. We wszystkich jednak przypadkach zapominamy o jednym Potrzeba ładowarek o dużej mocy i to DC. Gdyby takie ładowarki były w miarę gęsto rozlokowane, to i teraz samochodem elektrycznym można by w miarę sensownie przejechać długie dystanse. Wiec nie odbieram takich informacji za szczególnie przełomowe. Duże wrażenie robią te baterie, które sa lżejsze od dzisiejszych i mają większą pojemność oraz krótki czas ładowania oraz większą trwałość. Jak mało przecież się mówi, że jeżeli częściej będzie się ładować baterie to od razu wpływa to na trwałość baterii. Z drugiej strony z kolei rozładowywanie baterii do minimum tez nie korzystnie wpływa na jej stan. Dlatego przed konstruktorami baterii jest sporo do zrobienia i myślę że szybko nie nastąpi przełom dla nas użytkowników, bo każda technologia wymaga jednak czasu na wprowadzenie jej powszechnie w życie. Warto jest jednak obserwować co się na tym polu dzieje i w która stronę to zmierza.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 0 pytań
  • 8 odpowiedzi
  • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

  Tylko troche głupio będą wyglądały samochody z pantografami.


  • Ostatnia wizyta:
  • W serwisie od:
  • 7 pytań
  • 208 odpowiedzi
  • 91.7% pozytywnych ocen od użytkowników

  Wszystko fajnie wygląda w teorii. Jestem bardzo ciekawy jak będzie to wyglądać w praktyce. Jeżeli wszystko będzie działać tak jak jest to opisane to naprawdę może być to rewolucje.

Czytaj także:

Jak wyposażyć dom w stację ładowania pojazdów?
Społeczność

Jak wyposażyć dom w stację ładowania pojazdów?

Czy instalacja elektryczna musi spełniać jakieś specjalne warunki,

Więcej
Jak zabezpieczyć stację ładowania pojazdów elektrycznych?
Społeczność

Jak zabezpieczyć stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Dzień dobry, Grupa Medium przygotowała nowy poradnik dotyczący ele

Więcej
PORADNIK Ładowanie pojazdów elektrycznych ⚡ - o czym warto pamiętać?
Społeczność

PORADNIK Ładowanie pojazdów elektrycznych ⚡ - o czym wart

Ładowanie pojazdów elektrycznych ⚡ - o czym warto pamiętać?Wycofani

Więcej
Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.
Blog

Samochód elektryczny - za, a nawet przeciw.

Czy samochody elektryczne są tak ekonomiczne i ekologiczne jak poka

Więcej
Podstawowe pojęcia w maszynach elektrycznych
Blog

Podstawowe pojęcia w maszynach elektrycznych

Aby w pełni zrozumieć, jak działają maszyny elektryczne, musimy zna

Więcej
Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektryczną? Zadbaj o ochronę przeciwprzepięciową.
Blog

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę

Masz hulajnogę elektryczną, rower elektryczny, deskorolkę elektrycz

Więcej