Przeczytano 1 162 razy

Czy przez przekaźnik o maksymalnym obciążeniu 16A AC-1 można zasilić 200 szt LED-owych źródeł światła o mocy 16W każde?

Czy przez przekaźnik o maksymalnym obciążeniu 16A AC-1 można zasilić 200 szt LED-owych źródeł światła o mocy 16W każde?

Odpowiedzi (4)

 • Jak sama nazwa wskazuje przekaźnik raczej do przekazywania choć nie wiem co by tam napisali to prądy posklejają styki, najlepiej mają styczniki do stykania...

 • Firma RELPOL ma  przekaźnik zbadany dla obciążeń LED

  Poniżej wycinek z karty katalogowej

  Jeśli LED 16W, przekaźnik może pracować z 500W / 16W to daje około 30 szt.

  Czym charakteryzuje się sam przekaźnik

  ODPORNOŚĆ NA PRĄD UDAROWY 120A w czasie 20ms to go wyróżnia

 • Cześć! Tak jak Piotrek pisał - faktycznie trzeba sprawdzić w dokumentacji jaki prąd może przepuszczać przekaźnik w kategorii AC-6b. Uzupełniając: ma to znaczenie ze względu na fakt prądów rozruchowych w przypadku takich obciążeń. Prądy takie mogą być nawet 10 krotnie wyższe niż nominalne. Filmik pokazuje ciekawie zagadnienie od strony praktycznej.

 • Dla przekaźnika LED-y są bardzo trudnym rodzajem obciążenia. Ze względu na znajdującą się w nich elektronikę podczas podania napięcia ładują się kondensatory umieszczone w zasilaczach co powoduje bardzo krótki lecz niezmiernie duży pik prądowy.
  Na podstawie samej mocy i napięcia zasilania obliczenie prądu pobieranego przez LED-owe źródło światła jest praktycznie niemożliwe, ponieważ prąd obliczamy na podstawie wzoru:

  I = P/U * cos Φ

  gdzie:

  I – prąd w A
  P – moc w W
  U – napięcie w V.

  Wartość cos Ø w przypadku LED-ów, zależy od elektroniki zamieszczonej w źródle światła. Markowi producenci LED-owych źródeł światła (w zależności od serii produktów) wartość tą podają w zakresie od 0,5 do 0,8.
  Zacząć więc należy od pytania jaki cosinus Ø posiadają LED-y którymi chcemy sterować.
  W naszym przypadku podanym w treści pytania mamy:

  P = 16W * 200 szt = 3200 W
  U = 230V

  Jeśli cos Ø będzie wynosił 0,5 otrzymamy wartość prądu 27,8 A
  Jeśli cos Ø będzie wynosił 0,8 otrzymamy wartość prądu 17,4 A

  Część producentów sugeruje, aby obwody oświetleniowe LED zaliczyć do kategorii AC-6b (łączenie baterii kondensatorów). Wszystkich zainteresowanych pełną listą kategorii użytkowania odsyłam do Polskich Norm On-line.

  Wracając do pytania, w którym był podany maksymalny prąd 16A AC-1 należy w dokumentacji przekaźnika sprawdzić jaki maksymalny prąd można puścić przez styk przy obciążeniu LED lub w kategorii AC-6b.